Syväterävyyden tarkistus

Miten tuo toimii noissa vanhoissa filmikameroissa. Minulla on Praktica Nova lsneravja siinä Jena 50mm 1:2.8 objektiivi. Siinä on syväterävyyden tarkastelu mahdollisuus, en vain ymmärrä kuinka tuo toimii tai miten tuota näkymää pitää tulkita.
Esim aukolla 22 keskellä näkymää ympyrän yläpuolisko näkyy tummana ja alapuoli vaaleana ja aukolla 2.8 molemmat ympyrän puoliskoista näkyy vaaleana.
5193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei täällä nämä friikit osaa tuollaista neuvoa.

Äänestä

Ei tarvii olla terävä tai tarkennettu, tulee kunnon DDR-bokeh kun et murehdi.

Äänestä

Keski ympyrässä on leikkokuva ja sinun silmäsi tempuilee, ellet kaso aivan suoraan.
Trävyysalueen tarkistus on sitä, että objektiivi himmennetään käyttöaukolle ja sinä tiiraat, miten terävyys kasvaa kuvan himmentyessä.
Toimii hyvin vain kirkkaassa valossa ja kuvaajan hämärä näkökyvystä riippuen.

Äänestä

Leikkokuvalla ei ole mitään tekemistä syväterävyyden kanssa. Se on pelkästään tarkennusapu. Pääkohteen näkyessä keskellä etsintä säädetään täydellä aukolla objektiivin etäisyyssäätö niin, että leikkokuvan puoliskoissa näkyvät kuvat ovat yhdistyneet oikein. Tämä tarkoittaa sitä, että etäisyyssäätö on oikea.

Syväterävyys puolestaan voidaan arvioida muusta etsimestä näkyvästä alueesta objektiivin ollessa himmennettyinä eri aukoille. Mikä aukko valitaan, riippuu halutusta syväterävyysalueesta ja muistakin seikoista. Nämä asiat on selvitetty kunnon valokuvausoppaissa, joita tosin ei ole julkaistu vuosikymmeniin.

Äänestä
  • Ei minun näkökyvyllä voi erottaa mitään eroa kun tarkastelen himmennettyä ja ei himmenettyä etsimen kuvaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten tuo toimii noissa vanhoissa filmikameroissa. Minulla on Praktica Nova lsneravja siinä Jena 50mm 1:2.8 objektiivi. Siinä on syväterävyyden tarkastelu mahdollisuus, en vain ymmärrä kuinka tuo toimii tai miten tuota näkymää pitää tulkita.
Esim aukolla 22 keskellä näkymää ympyrän yläpuolisko näkyy tummana ja alapuoli vaaleana ja aukolla 2.8 molemmat ympyrän puoliskoista näkyy vaaleana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu