Toimeentulotuen paradoksi

Anonyymi-ap

Oletteko tulleet ajatelleeksi:
- Jos ansaitset _nettona_ 4 tonnia kuussa palkkana, olet Suomessa ökyrikas.
- ⁠Jos saat _nettona_ 4 tonnia kuussa toimeentulotukena ja muina tukina, olet köyhä ja pienituloinen.

14

568

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä ole hölmö!

      Toimeentulotuki on 593€/kk mutta se on silloin täysimääräisenä.

      Jo vuosia näitä tehneenä, en suosittele ketään jäämään toimeentulotuelle.

      • Anonyymi

        google: toimeentulotuki 4000€


    • Anonyymi

      Miksei mikään media tee faktantarkistusta näille höpöhöpö-puheille? Ei kukaan saa 4000e toimeentulotukea nettona käteen. Googlen ainoa tulos tästä on Suomen uutiset eli persupropagandaa.

      Jos toimeentulotuki käy kateeksi, voi aina itse kokeilla jättäytyä sille 👍

      • Anonyymi

        Hyvänen aika, tuohan oli maahanmuuttajalapsiperheen tuki. Ei tietenkään suomalaisen!
        Suomen parhaiten palkattu ammatti on yksinhuoltaja
        Pauli Vahtera
        8. heinäk. 2024
        Yhdeksänlapsinen yksinhuoltajaperhe voi saada sosiaalitukia kuukaudessa määrän, joka vastaa yli 11.392 euron kuukausipalkkaa. Sen päälle tulevat erilaiset harkinnanvaraiset toimeentulotuet ja kauppojen maksusitoumukset.
        Tulotilaston 2022 mukaan suomalaisten 2,4 miljoonan palkkatuloja saavan keskimääräinen ansiotulo on 3720 euroa.
        Maahanmuuttajat saavat ilmaispalveluja (terveydenhoito, koulutus erityistukineen, kotouttaminen, tulkkaus jne.) enemmän kuin kantasuomalaiset, mutta niitä ei tässä selvitetä.
        Mitä tekee suomalaisnainen, jonka palkka on 11.400 euroa? Vaikka kuinka eläisi hulppeasti ja täyttäisi kodin hienolla elektroniikalla ja ruokapöydän kaviaarilla, jää rahaa ulkomaanmatkoihin, sähköautoon ja hienoihin vaatteisiin. Rahaa riittää, vaikka olisi useampi lapsikin.
        Mitä tekee somaliäiti, jonka palkkaa vastaava sosiaalituki on 11.400 euroa? Kotielämään menee enemmän rahaa kuin työssä käyvällä suomalaisäidillä, mutta silti rahaa on hulppeasti. Rahaa siirretään kotimaahan jääneille sukulaisille, missä Suomen 100 eurolla elää leveämmin kuin suomalainen kotimaassa 1500 eurolla. Ja aina voi lähteä kuukausien lomalle (lomalle mistä?) kotimaahansa, jossa Suomen sosiaaliturvalla voi elää kuin kuningatar. Eikä tarvitse olla huumekauppias, kun perheen moniavioinen isä ajelee sosiaalituilla maksetulla autolla.
        Jos Hirsi saa lisäksi työmarkkinatuen, hänen kuukausittaiset nettotulonsa lisääntyvät 700 eurolla (ks. perustelu jäljempänä). Se tarkoittaisi, että suomalaisen palkansaajan tulisi saada 12.900 euron kuukausipalkka, saadakseen saman nettona. Vuotta aiemmin samalla tavalla laskien hänen tukia vastaava palkkansa oli 13.300 euroa kuukaudessa.
        Yli 12.500 euroa kuukaudessa 2022 ansaitsevia suomalaisia oli 26.800.
        Karmea oikeistohallitus on leikannut Hirsi-rukan sosiaalituista hirmuisesti, koska hänen tukensa palkaksi muutettuna viime vuoden laskelmassa olivat 400 euroa suuremmat kuin tänä vuonna. Miksi aina köyhiltä ja haavoittuvassa asemassa olevilta otetaan?


    • Anonyymi

      Kyllä työttömillä on lököolot

      • Anonyymi

        ...siis ikityöttömiksi kotoututeilla.


      • Anonyymi

        Siis huom. maahanmuuttajilla ökyolot!


    • Anonyymi

      Menkää töihin.

      • Anonyymi

        Shaqada tag!


      • Anonyymi

        ..."menkää töihin .." kasikymppisiä olisi voinut juhlia .. jos olisi ollut varaa .. tai jokukaan sukulainen tällä' laidalla maata .. puolipohjat kun saisi noihin kenkiin vaan eipä ole enää suutaria ja kierrätyksessäkään ei semmoisia patiineja joilla kevääseen tallaisi ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ..."menkää töihin .." kasikymppisiä olisi voinut juhlia .. jos olisi ollut varaa .. tai jokukaan sukulainen tällä' laidalla maata .. puolipohjat kun saisi noihin kenkiin vaan eipä ole enää suutaria ja kierrätyksessäkään ei semmoisia patiineja joilla kevääseen tallaisi ..

        Ja tekoäly vie työpaikat.


    • Anonyymi

      Nytkö se Purra vasta heräsi. No parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

    • Anonyymi

      Kommarit huutaa, kun kaikki pitäisi saada ilmaiseksi!
      PUNAINEN VASEMMISTOLIITTO: RÖTÖSTELY JA RIKOLLISUUS ON IHAN ”OOKOO”.
      Nyt Vasemmiston mielestä pitäisi kieltää lipuntarkastajat, että pummilla ajaminen olisi helpompaa. Ja kun tulee nälkä, niin ruuat voi varastaa kaupasta. Ja ilmeisesti, kun fillari puuttuu, niin sen voi ihan vapaasti valita polkupyörätelineestä.
      Tässä on ilmeisesti yksi seuraavan hallituksen hallituspuolueista. Arvon suomalaiset, tiedätte varmasti mitä on tulossa. Katastrofi!
      Rajat auki ja ilmainen elatus, mutta unohtuiko heiltä, että kuka sen lystin maksaa🤔

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      184
      1779
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      111
      805
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      674
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      134
      641
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      52
      601
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      20
      600
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      556
    Aihe