Huippu valittajat ?

Anonyymi-ap

Onko näillä valittajilla itsellään yrityksiä ? Eipä mahda olla . Ei taida olla ei varmasti ole luottoa eikä haluakaan omaan yritykseen. Mukavampi huudella muille. Surkeita tapauksia.

19

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ollut mutta niistä ei ole tullut lasta eikä p....kaa

    • Anonyymi

      Puolangan luonnon kannalta todella surkeita tapauksia. Kaatavat valituksillaan kaikki hankkeet, joilla voitaisiin parantaa luonnon tilaa eli korjattaisiin tehtyjä virheitä. Edes lietelantaa ei saada pois luonnonvesiä sotkemasta. Koska kaikesta voi valittaa, mitään hyödyllistä ei täällä pysty kukaan tekemään.

    • Anonyymi

      Kun joku valittaa siitä, ettei “saa lupaa rakentaa pohjavesialueelle”, kannattaa aloittaa perusasioista: Suomessa pohjavesi ei ole mielipidekysymys, vaan lainsuojelun piirissä.

      Ympäristönsuojelulain 17 § kieltää nimenomaisesti toiminnan, josta aiheutuu pilaantumisen vaaraa pohjavesialueelle. Lietelantaa ei kuskata missää pohjavesialueen päälle maatiloilta, joissa ympäristöluvan mukaiset säiliöt. Lupa ei saa mennä läpi, jos vaara on tosiasiallinen. Ei ole harkintaa. Ei ole politiikkaa. On vain laki.

      MRL 135 § ja KHO:n vakiintunut linja: rakennuslupa pohjavesialueelle voidaan myöntää vain, jos toiminta ei lisää riskiä pohjavedelle. Jos riski kasvaa – lupa on hylättävä. piste.

      Lietelannan “pelastamisväitteet” ovat savuverho. Jos halutaan käsitellä lantaa, siihen on ympäristölupa (YSL 27 §). Luvan edellytys on, että laitoksen sijainti ei vaaranna pohjavettä eikä naapureita. Tämä ei täyty Puolangalla, kun biokaasumäjäys on suunniteltu keskelle pohjavesialuetta ja alle 100 metrin päähän asutuksesta. Se ei ole “luonnon parantamista” vaan riskin moninkertaistamista. Lue KaiElyn päätös 30.6.2025 jos osaat lukea etusivua pidemmälle.

      Ja mikä tärkeintä: Valittaminen ei kaada hankkeita. Laittomuudet kaatavat hankkeet.
      Jos suunnitelma on laiton, sen kuuluu kaatua. KHO on tästä asiasta erittäin selvä. Valittaja osoittaa virheen. Virhe kaataa päätöksen. Ei valittaja.

      Puolangan ongelma ei koskaan ole ollut “ammattivalittajat”. Ongelma on ollut ammattitaidoton päätöksenteko, joka yrittää oikoa lain yli ja väittää sen olevan "kehittämistä".

      Luonto ei parane sillä, että:
      pohjavesialueelle sijoitetaan rekkojen kulkua, rumpuvesiä, lehmänraatoja, lietelantaa, rikkihappoa ja vuotoriskiä
      ei ole ympäristölupaa
      ei ole riskianalyysejä
      ei ole vakuuksia
      ei ole maisemointi- eikä suojarakennesuunnitelmaa
      ei ole edes tutkittu vaihtoehtoista sijaintia, vaikka YVA-laki sitä edellyttää

      Tämä ei ole luonnon suojelua vaan hallinnollinen virheketju – ja riskin siirtämistä kuntalaisille. Maksajille ja asukkaille.

      Puolangan luonto ei pelastu sillä, että virheet hyväksytään.
      Se pelastuu sillä, että laittomat hankkeet pysäytetään ja lailliset toteutetaan.

      Ja se on juuri se, mitä valittajat tekevät: pakottavat kunnan noudattamaan lakia, kun kunta ei omin voimin siihen kykene.

      • Anonyymi

        Valittajat sotkevat Puolangan luonnon lietelannalla ja tekevät luonnolle valtavan vahingon.


    • Anonyymi

      “Onko valittajilla yrityksiä?”
      Voi teitä kepulaisia pieniä varpusia. Teidän kysymyksenne on yhtä syvällinen kuin kunnan riskianalyysi – eli ei olemassa.

      1. Kepulaisen yrittäjyys = kunnan ruokintakaukalo
      Ei ole yritystä, ei ole ollut, eikä tule olemaan. Koko kepulainen “yrittäjyyden traditio” on tätä:
      -kunta maksaa laskut
      -kunta takaa lainat
      -kunta pelastaa, kun perse palaa
      -ja lopuksi kunta ostaa vielä ylihintaan senkin, mitä ei olisi pitänyt koskaan tehdä

      Ainoa “riski” on se, että joku huomaa osaamattomuuden. Siksi pidetään pöytäkirjat salassa ja valot sammuksissa.

      2. Kepulainen pelko #1: Todelliset markkinat
      Kepulainen ja markkinatalous ovat kuin kissa ja uuni:
      molemmat pelkäävät, mutta vain toinen on koskaan yrittänyt.

      Siksi kepulainen ei koskaan perusta yritystä. Silloin nimittäin paljastuisi hirveä totuus: ei ole osaamista, ei ole kykyä, eikä ole mitään mitä myydä.

      3. “Valittajat eivät ymmärrä yrittämisestä mitään!”
      Aivan.
      He vain ymmärtävät:
      -hankintalain
      -hallintolain
      -esteellisyyssäännöt
      -investointiriskit
      -kunnan talouden
      -virkarikosten tunnusmerkistöt

      Sellaista pikku tilpehööriä, jotka kepuloisilla menevät aina yli hilseen, koska ne ovat kirjoitettu kirjaimin eikä eläinverein.

      4. Seuraavaksi kaatuu Honkainfra Oy
      Ja kun se kaatuu, kepulainen seisoo raunioilla ja kysyy: "Miksi kukaan ei varoittanut?"
      Kyllä varoitti. Mutta kepulainen ei kuule silloin, kun oma pillin varsi soi korvissa.

      5. Kepulaisen logiikka on täydellinen:
      Valittaja = paha
      Laittoman päätöksen tekijä = hyvä
      Kunnan rahat = yhteistä rahaa
      Kepulaisen lasku = kaikkien muiden maksettava
      Vastuu = jonkun muun ongelma
      Kritiikki = kiusaamista
      Laki = hidaste
      Todellisuus = valinnainen

      6. Lopputulos:
      Kun sika menee mutaan, kaikki ymmärtävät miksi. Kun kepulainen menee mutaan, hän sanoo: “Tämä on meidän elinvoimastrategia.”

      • Anonyymi

        Tätä minä juuri hain. Arvasin näiden mt porukan visiot. Muutkin tietävät mitä teiltä odottaa, eli paskaa. Ei osata vastata normaalisti vaan haukutaan heti. Koirien sukua rutsauksen lisäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätä minä juuri hain. Arvasin näiden mt porukan visiot. Muutkin tietävät mitä teiltä odottaa, eli paskaa. Ei osata vastata normaalisti vaan haukutaan heti. Koirien sukua rutsauksen lisäksi.

        Kiitos kommentista – vaikka sisältö olikin enemmän tunnetta kuin ajattelua, vastaan silti selkeästi, todisteellisesti ja tilastojen pohjalta.

        1. ’MT-porukka’ – katsotaanpa faktaa
        Jos mt tarkoittaa mielenterveyspuolta, niin silloin viittaus osuu tahattomasti aivan väärään suuntaan. Puolangan kunnan omien tilastojen mukaan ylivoimaisesti suurin mt-sairauspoissaolojen ryhmä ovat kunnan kepulaiset viranhaltijat.
        – 20 sairauspoissaolopäivää / viranhaltija / vuosi
        – vertailun vuoksi: vanginvartijoilla 16 pv / hlö / vuosi

        Erona se, että vanginvartijat joutuvat käsittelemään väkivaltaa, uhkia ja psyykkistä kuormaa. Puolangalla viranhaltija joutuu käsittelemään…
        Näennäistyötä ja suojatyötä, kahden pöytäkirjan ja ehkä yhden laittoman hankkeen peittelyn.
        Jos joku siis yrittää vetää mt-kortin, kannattaa ensin tarkistaa, kuka sitä oikeasti käyttää ja miksi.

        2. ’Valittajilta tulee paskaa’
        Valittajilta tulee yleensä:
        – lainkohtia
        – pöytäkirjaviittauksia
        – päätöksenteon virheitä
        – esteellisyysperusteita
        – riskianalyysin puuttumisia
        Jos se on ”paskaa”, ongelma ei ole sisällössä, vaan vastaanottajan kyvyssä lukea muuta kuin ruokalistaa, Akuankkaa ja Facebookia.

        3. ’Ei osata vastata normaalisti’
        Normaali vastaus kunnassa olisi:
        – julkinen asiakirja
        – laillinen päätös
        – perustelu
        - laillinen työ palkkaa vastaan
        Mutta kun organisaatio on kronisesti kuormittunut (20 saikkupäivää per nenä – ei vitsi), ei energia riitä muuhun kuin loukkaantumiseen ja draaman esittämiseen.

        4. ’Koirien sukua’
        Jos vertaat valittajia koiriin, se on oikeastaan kohteliaisuus. Koirat ainakin haistavat mädän jo kaukaa. Kepulainen taas seisoo keskellä läjää ja sanoo: “Tämä on elinvoimastrategia.”

        5. Loppuyhteenveto
        Jos haluat asiallista keskustelua, tuo argumentteja.
        Jos haluat tunneryöppyjä, jatka samaa.
        Mutta muista yksi seikka:
        Älymystö pelaa eri sarjassa. Faktoilla, tilastoilla ja lailla.
        Ei mutarepliikeillä. Mutta jos kepu haluaa mutaa, sitä kyllä riittää – yleensä heidän omasta takaa.


    • Anonyymi

      Valittajat ovat roskasakkia. Tulkoon se vielä kerran tässäkin mainituksi. Ei heillä ole muuta kuin iso suu ja kuntalaisten vihat päällänsä.

    • Anonyymi

      Kepujen Kaasufiasko – “Liemi pohjavesialueella”

      Puolangalla ei rakennettu biokaasulaitosta.
      Puolangalla rakennettiin pohjavesialueelle liemikeittiö, jossa yhdistetään:
      lehmänruhojen liotus
      eläinjätteiden hajoaminen
      lietelantatahna
      ja varastoitava rikkihappo
      …ja tätä kokonaisuutta kutsutaan nimellä: “kunnan kehittäminen”

      Muu Suomi kutsuu sitä ympäristörikoksen esitutkinnan aloituspalaveriksi.
      1. Pohjavesi = Kepun kattila
      Siinä missä muu Suomi suojelee pohjavesivarantoja,
      Puolangan kepu käyttää niitä keittotasona:
      Ruhot sisään
      Rikkihappo kylkeen
      Vähän lietettä mausteeksi
      Pannun kansi kiinni
      Kaasu talteen

      Tulos?
      Metaania — ja rikosepäilyjä.

      2. Rikkihappo varastoidaan pohjavesialueella “ihan turvallisesti”
      YVA-seloste kertoo suoraan: Rikkihappoa VARASTOIDAAN laitoksella, joka sijaitsee pohjavesialueella.

      Kepun vastaus: “Eihän happo siitä mihinkään karkaa.”

      Niin.
      Paitsi jos:
      säiliö pettää
      venttiili vuotaa
      pohja ruostuu
      tai joku unohtaa, ettei happo tykkää orgaanisista roippeista.

      Mutta hei — valittajan vika, jos niin käy.

      3. Lehmänruhot liemeen → hyväksytty menetelmä vain Kepujen Kansantasavallassa
      Muu Suomi: “Raadot toimitetaan käsittelyyn.”

      Puolanka: “Raadot upotetaan rikkisammioon pohjavesialueella ja katsotaan mitä tapahtuu.”

      Kun ELY kysyy: “Eikö tämä ole vaarallista?”

      Kepu vastaa: “Ei, tämä on KIERTOTALOUTTA.”
      Kiertää joo — kuin viemärissä.

      4. Metaani suoraan pohjavesialueelta – Puolangan erikoisuus
      Biokaasu syntyy, kun:
      kuolleet eläimet mätänevät
      orgaaninen jäte hajoaa
      mikrobitoiminta kiihtyy

      Tätä varten rakennetaan yleensä:
      suljettu laitos syrjään -ei asutusalueella
      valvottu alue
      tiivis pohjarakenne
      ympäristöluvat kunnossa

      Puolangalla rakennettiin:
      pohjavesialueelle
      ilman lupaa
      luonnonsuojelualueen viereen
      naapuriin, joka näkee tilanteen keittiön ikkunasta

      Ja kun joku ihmettelee: “Miksi täällä haisee raadot ja metaani?”

      Kepu vastaa: “VALITTAJA on sotkenut luonnon!”

      5. Yhteenveto: Puolangan Biokaasuhölmöys

      Kepun logiikka on tämä:
      Haudataan lehmänruhot pohjavesialueelle
      Varastoidaan rikkihappoa ihan siihen viereen
      Lisätään lietelantaa, ettei liemi jää laihaksi
      Odotetaan metaania
      Syytetään valittajaa, kun viranomainen ilmestyy paikalle

      Tämä on ensimmäinen laitos Suomessa, joka tuottaa samassa pihassa:
      metaania
      pohjavesiriskiä
      luonnonsuojelurikoksia
      luvatonta rakentamista
      ja poliisille töitä
      Kaikki yhdellä investoinnilla. Ja SINÄ KUNTALAINEN maksat keputyhmyyden!

      • Anonyymi

        Täyttä sekoilua.


    • Anonyymi
      UUSI

      Sekopäiden naurettava yritys saada lisää mt lääkkeitä vaivaansa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Luitko juuri kunnan tilastot.
        "Pääasialliset syyt mt- syyt" lukee kunnan raportissa.

        Miksi kepuhuijarit ei ryhdy poistamaan ongelmaa eli kepukukkoa tunkiolle, jotta saadaan säätöä 500 000 eur / vuosi saikuttelu kuluista. Kepukukko tuhosi kunnan työhyvinvoinnin. Muutti sen pahoinvoinniksi.

        Kepu-Mari kerran päivitteli, että miksi mt-lääkkeiden suurkuluttajat on juuri hänen puoluettaan.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Luitko juuri kunnan tilastot.
        "Pääasialliset syyt mt- syyt" lukee kunnan raportissa.

        Miksi kepuhuijarit ei ryhdy poistamaan ongelmaa eli kepukukkoa tunkiolle, jotta saadaan säätöä 500 000 eur / vuosi saikuttelu kuluista. Kepukukko tuhosi kunnan työhyvinvoinnin. Muutti sen pahoinvoinniksi.

        Kepu-Mari kerran päivitteli, että miksi mt-lääkkeiden suurkuluttajat on juuri hänen puoluettaan.

        Raivo rupesi itkeä pillittämään ihan huolella.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Raivo rupesi itkeä pillittämään ihan huolella.

        Taitaa vaivata raivotauti


    • Anonyymi
      UUSI

      Puolanka ei houkuttele yrittämään. Vaaroistaan huolimatta puolanka on yksi vastenmielisimmistä kunnista ympäristön takia; pilattuja vesistöjä, sotkettuja soita, taimikkorääseikköä, jne. Yrittäminen vaatii toiminnalleen jonkinlaisen selkärangan ja mainittujen vuoksi (+ kepuongelma) ei yrittäjyys Suomen suurimpia valtionosuuksia nostavassa kunnassa kiinnosta. Itse pärjäsin ihan hyvin toisaalla yrityselämän pyörteissä, mutta euroakaan en nykyiseen mökkikuntaani (peritty ongelma) en em. seikkojen vuoksi sijoita.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei sinua kaivatakkaan sijoittamaan. Mene sinne Mistä olet tullutkin, perssilmään tai sen viereen valittaja .


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sinua kaivatakkaan sijoittamaan. Mene sinne Mistä olet tullutkin, perssilmään tai sen viereen valittaja .

        Puolankalan yrittäjämyönteinen ilmapiiri sen kuin tiivistyy!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Puolankalan yrittäjämyönteinen ilmapiiri sen kuin tiivistyy!

        Mikä on puolankala ? Lopeta juominen ja mene kalaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jos näillä kahella olisi jotain älyä, niin olisi myös verotettavaa tuloa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      124
      5337
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5002
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe