Huippu valittajat ?

Anonyymi-ap

Onko näillä valittajilla itsellään yrityksiä ? Eipä mahda olla . Ei taida olla ei varmasti ole luottoa eikä haluakaan omaan yritykseen. Mukavampi huudella muille. Surkeita tapauksia.

61

1563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ollut mutta niistä ei ole tullut lasta eikä p....kaa

    • Anonyymi

      Puolangan luonnon kannalta todella surkeita tapauksia. Kaatavat valituksillaan kaikki hankkeet, joilla voitaisiin parantaa luonnon tilaa eli korjattaisiin tehtyjä virheitä. Edes lietelantaa ei saada pois luonnonvesiä sotkemasta. Koska kaikesta voi valittaa, mitään hyödyllistä ei täällä pysty kukaan tekemään.

    • Anonyymi

      Kun joku valittaa siitä, ettei “saa lupaa rakentaa pohjavesialueelle”, kannattaa aloittaa perusasioista: Suomessa pohjavesi ei ole mielipidekysymys, vaan lainsuojelun piirissä.

      Ympäristönsuojelulain 17 § kieltää nimenomaisesti toiminnan, josta aiheutuu pilaantumisen vaaraa pohjavesialueelle. Lietelantaa ei kuskata missää pohjavesialueen päälle maatiloilta, joissa ympäristöluvan mukaiset säiliöt. Lupa ei saa mennä läpi, jos vaara on tosiasiallinen. Ei ole harkintaa. Ei ole politiikkaa. On vain laki.

      MRL 135 § ja KHO:n vakiintunut linja: rakennuslupa pohjavesialueelle voidaan myöntää vain, jos toiminta ei lisää riskiä pohjavedelle. Jos riski kasvaa – lupa on hylättävä. piste.

      Lietelannan “pelastamisväitteet” ovat savuverho. Jos halutaan käsitellä lantaa, siihen on ympäristölupa (YSL 27 §). Luvan edellytys on, että laitoksen sijainti ei vaaranna pohjavettä eikä naapureita. Tämä ei täyty Puolangalla, kun biokaasumäjäys on suunniteltu keskelle pohjavesialuetta ja alle 100 metrin päähän asutuksesta. Se ei ole “luonnon parantamista” vaan riskin moninkertaistamista. Lue KaiElyn päätös 30.6.2025 jos osaat lukea etusivua pidemmälle.

      Ja mikä tärkeintä: Valittaminen ei kaada hankkeita. Laittomuudet kaatavat hankkeet.
      Jos suunnitelma on laiton, sen kuuluu kaatua. KHO on tästä asiasta erittäin selvä. Valittaja osoittaa virheen. Virhe kaataa päätöksen. Ei valittaja.

      Puolangan ongelma ei koskaan ole ollut “ammattivalittajat”. Ongelma on ollut ammattitaidoton päätöksenteko, joka yrittää oikoa lain yli ja väittää sen olevan "kehittämistä".

      Luonto ei parane sillä, että:
      pohjavesialueelle sijoitetaan rekkojen kulkua, rumpuvesiä, lehmänraatoja, lietelantaa, rikkihappoa ja vuotoriskiä
      ei ole ympäristölupaa
      ei ole riskianalyysejä
      ei ole vakuuksia
      ei ole maisemointi- eikä suojarakennesuunnitelmaa
      ei ole edes tutkittu vaihtoehtoista sijaintia, vaikka YVA-laki sitä edellyttää

      Tämä ei ole luonnon suojelua vaan hallinnollinen virheketju – ja riskin siirtämistä kuntalaisille. Maksajille ja asukkaille.

      Puolangan luonto ei pelastu sillä, että virheet hyväksytään.
      Se pelastuu sillä, että laittomat hankkeet pysäytetään ja lailliset toteutetaan.

      Ja se on juuri se, mitä valittajat tekevät: pakottavat kunnan noudattamaan lakia, kun kunta ei omin voimin siihen kykene.

      • Anonyymi

        Valittajat sotkevat Puolangan luonnon lietelannalla ja tekevät luonnolle valtavan vahingon.


    • Anonyymi

      “Onko valittajilla yrityksiä?”
      Voi teitä kepulaisia pieniä varpusia. Teidän kysymyksenne on yhtä syvällinen kuin kunnan riskianalyysi – eli ei olemassa.

      1. Kepulaisen yrittäjyys = kunnan ruokintakaukalo
      Ei ole yritystä, ei ole ollut, eikä tule olemaan. Koko kepulainen “yrittäjyyden traditio” on tätä:
      -kunta maksaa laskut
      -kunta takaa lainat
      -kunta pelastaa, kun perse palaa
      -ja lopuksi kunta ostaa vielä ylihintaan senkin, mitä ei olisi pitänyt koskaan tehdä

      Ainoa “riski” on se, että joku huomaa osaamattomuuden. Siksi pidetään pöytäkirjat salassa ja valot sammuksissa.

      2. Kepulainen pelko #1: Todelliset markkinat
      Kepulainen ja markkinatalous ovat kuin kissa ja uuni:
      molemmat pelkäävät, mutta vain toinen on koskaan yrittänyt.

      Siksi kepulainen ei koskaan perusta yritystä. Silloin nimittäin paljastuisi hirveä totuus: ei ole osaamista, ei ole kykyä, eikä ole mitään mitä myydä.

      3. “Valittajat eivät ymmärrä yrittämisestä mitään!”
      Aivan.
      He vain ymmärtävät:
      -hankintalain
      -hallintolain
      -esteellisyyssäännöt
      -investointiriskit
      -kunnan talouden
      -virkarikosten tunnusmerkistöt

      Sellaista pikku tilpehööriä, jotka kepuloisilla menevät aina yli hilseen, koska ne ovat kirjoitettu kirjaimin eikä eläinverein.

      4. Seuraavaksi kaatuu Honkainfra Oy
      Ja kun se kaatuu, kepulainen seisoo raunioilla ja kysyy: "Miksi kukaan ei varoittanut?"
      Kyllä varoitti. Mutta kepulainen ei kuule silloin, kun oma pillin varsi soi korvissa.

      5. Kepulaisen logiikka on täydellinen:
      Valittaja = paha
      Laittoman päätöksen tekijä = hyvä
      Kunnan rahat = yhteistä rahaa
      Kepulaisen lasku = kaikkien muiden maksettava
      Vastuu = jonkun muun ongelma
      Kritiikki = kiusaamista
      Laki = hidaste
      Todellisuus = valinnainen

      6. Lopputulos:
      Kun sika menee mutaan, kaikki ymmärtävät miksi. Kun kepulainen menee mutaan, hän sanoo: “Tämä on meidän elinvoimastrategia.”

      • Anonyymi

        Tätä minä juuri hain. Arvasin näiden mt porukan visiot. Muutkin tietävät mitä teiltä odottaa, eli paskaa. Ei osata vastata normaalisti vaan haukutaan heti. Koirien sukua rutsauksen lisäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätä minä juuri hain. Arvasin näiden mt porukan visiot. Muutkin tietävät mitä teiltä odottaa, eli paskaa. Ei osata vastata normaalisti vaan haukutaan heti. Koirien sukua rutsauksen lisäksi.

        Kiitos kommentista – vaikka sisältö olikin enemmän tunnetta kuin ajattelua, vastaan silti selkeästi, todisteellisesti ja tilastojen pohjalta.

        1. ’MT-porukka’ – katsotaanpa faktaa
        Jos mt tarkoittaa mielenterveyspuolta, niin silloin viittaus osuu tahattomasti aivan väärään suuntaan. Puolangan kunnan omien tilastojen mukaan ylivoimaisesti suurin mt-sairauspoissaolojen ryhmä ovat kunnan kepulaiset viranhaltijat.
        – 20 sairauspoissaolopäivää / viranhaltija / vuosi
        – vertailun vuoksi: vanginvartijoilla 16 pv / hlö / vuosi

        Erona se, että vanginvartijat joutuvat käsittelemään väkivaltaa, uhkia ja psyykkistä kuormaa. Puolangalla viranhaltija joutuu käsittelemään…
        Näennäistyötä ja suojatyötä, kahden pöytäkirjan ja ehkä yhden laittoman hankkeen peittelyn.
        Jos joku siis yrittää vetää mt-kortin, kannattaa ensin tarkistaa, kuka sitä oikeasti käyttää ja miksi.

        2. ’Valittajilta tulee paskaa’
        Valittajilta tulee yleensä:
        – lainkohtia
        – pöytäkirjaviittauksia
        – päätöksenteon virheitä
        – esteellisyysperusteita
        – riskianalyysin puuttumisia
        Jos se on ”paskaa”, ongelma ei ole sisällössä, vaan vastaanottajan kyvyssä lukea muuta kuin ruokalistaa, Akuankkaa ja Facebookia.

        3. ’Ei osata vastata normaalisti’
        Normaali vastaus kunnassa olisi:
        – julkinen asiakirja
        – laillinen päätös
        – perustelu
        - laillinen työ palkkaa vastaan
        Mutta kun organisaatio on kronisesti kuormittunut (20 saikkupäivää per nenä – ei vitsi), ei energia riitä muuhun kuin loukkaantumiseen ja draaman esittämiseen.

        4. ’Koirien sukua’
        Jos vertaat valittajia koiriin, se on oikeastaan kohteliaisuus. Koirat ainakin haistavat mädän jo kaukaa. Kepulainen taas seisoo keskellä läjää ja sanoo: “Tämä on elinvoimastrategia.”

        5. Loppuyhteenveto
        Jos haluat asiallista keskustelua, tuo argumentteja.
        Jos haluat tunneryöppyjä, jatka samaa.
        Mutta muista yksi seikka:
        Älymystö pelaa eri sarjassa. Faktoilla, tilastoilla ja lailla.
        Ei mutarepliikeillä. Mutta jos kepu haluaa mutaa, sitä kyllä riittää – yleensä heidän omasta takaa.


    • Anonyymi

      Valittajat ovat roskasakkia. Tulkoon se vielä kerran tässäkin mainituksi. Ei heillä ole muuta kuin iso suu ja kuntalaisten vihat päällänsä.

    • Anonyymi

      Kepujen Kaasufiasko – “Liemi pohjavesialueella”

      Puolangalla ei rakennettu biokaasulaitosta.
      Puolangalla rakennettiin pohjavesialueelle liemikeittiö, jossa yhdistetään:
      lehmänruhojen liotus
      eläinjätteiden hajoaminen
      lietelantatahna
      ja varastoitava rikkihappo
      …ja tätä kokonaisuutta kutsutaan nimellä: “kunnan kehittäminen”

      Muu Suomi kutsuu sitä ympäristörikoksen esitutkinnan aloituspalaveriksi.
      1. Pohjavesi = Kepun kattila
      Siinä missä muu Suomi suojelee pohjavesivarantoja,
      Puolangan kepu käyttää niitä keittotasona:
      Ruhot sisään
      Rikkihappo kylkeen
      Vähän lietettä mausteeksi
      Pannun kansi kiinni
      Kaasu talteen

      Tulos?
      Metaania — ja rikosepäilyjä.

      2. Rikkihappo varastoidaan pohjavesialueella “ihan turvallisesti”
      YVA-seloste kertoo suoraan: Rikkihappoa VARASTOIDAAN laitoksella, joka sijaitsee pohjavesialueella.

      Kepun vastaus: “Eihän happo siitä mihinkään karkaa.”

      Niin.
      Paitsi jos:
      säiliö pettää
      venttiili vuotaa
      pohja ruostuu
      tai joku unohtaa, ettei happo tykkää orgaanisista roippeista.

      Mutta hei — valittajan vika, jos niin käy.

      3. Lehmänruhot liemeen → hyväksytty menetelmä vain Kepujen Kansantasavallassa
      Muu Suomi: “Raadot toimitetaan käsittelyyn.”

      Puolanka: “Raadot upotetaan rikkisammioon pohjavesialueella ja katsotaan mitä tapahtuu.”

      Kun ELY kysyy: “Eikö tämä ole vaarallista?”

      Kepu vastaa: “Ei, tämä on KIERTOTALOUTTA.”
      Kiertää joo — kuin viemärissä.

      4. Metaani suoraan pohjavesialueelta – Puolangan erikoisuus
      Biokaasu syntyy, kun:
      kuolleet eläimet mätänevät
      orgaaninen jäte hajoaa
      mikrobitoiminta kiihtyy

      Tätä varten rakennetaan yleensä:
      suljettu laitos syrjään -ei asutusalueella
      valvottu alue
      tiivis pohjarakenne
      ympäristöluvat kunnossa

      Puolangalla rakennettiin:
      pohjavesialueelle
      ilman lupaa
      luonnonsuojelualueen viereen
      naapuriin, joka näkee tilanteen keittiön ikkunasta

      Ja kun joku ihmettelee: “Miksi täällä haisee raadot ja metaani?”

      Kepu vastaa: “VALITTAJA on sotkenut luonnon!”

      5. Yhteenveto: Puolangan Biokaasuhölmöys

      Kepun logiikka on tämä:
      Haudataan lehmänruhot pohjavesialueelle
      Varastoidaan rikkihappoa ihan siihen viereen
      Lisätään lietelantaa, ettei liemi jää laihaksi
      Odotetaan metaania
      Syytetään valittajaa, kun viranomainen ilmestyy paikalle

      Tämä on ensimmäinen laitos Suomessa, joka tuottaa samassa pihassa:
      metaania
      pohjavesiriskiä
      luonnonsuojelurikoksia
      luvatonta rakentamista
      ja poliisille töitä
      Kaikki yhdellä investoinnilla. Ja SINÄ KUNTALAINEN maksat keputyhmyyden!

      • Anonyymi

        Täyttä sekoilua.


    • Anonyymi

      Sekopäiden naurettava yritys saada lisää mt lääkkeitä vaivaansa.

      • Anonyymi

        Luitko juuri kunnan tilastot.
        "Pääasialliset syyt mt- syyt" lukee kunnan raportissa.

        Miksi kepuhuijarit ei ryhdy poistamaan ongelmaa eli kepukukkoa tunkiolle, jotta saadaan säätöä 500 000 eur / vuosi saikuttelu kuluista. Kepukukko tuhosi kunnan työhyvinvoinnin. Muutti sen pahoinvoinniksi.

        Kepu-Mari kerran päivitteli, että miksi mt-lääkkeiden suurkuluttajat on juuri hänen puoluettaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luitko juuri kunnan tilastot.
        "Pääasialliset syyt mt- syyt" lukee kunnan raportissa.

        Miksi kepuhuijarit ei ryhdy poistamaan ongelmaa eli kepukukkoa tunkiolle, jotta saadaan säätöä 500 000 eur / vuosi saikuttelu kuluista. Kepukukko tuhosi kunnan työhyvinvoinnin. Muutti sen pahoinvoinniksi.

        Kepu-Mari kerran päivitteli, että miksi mt-lääkkeiden suurkuluttajat on juuri hänen puoluettaan.

        Raivo rupesi itkeä pillittämään ihan huolella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raivo rupesi itkeä pillittämään ihan huolella.

        Taitaa vaivata raivotauti


    • Anonyymi

      Puolanka ei houkuttele yrittämään. Vaaroistaan huolimatta puolanka on yksi vastenmielisimmistä kunnista ympäristön takia; pilattuja vesistöjä, sotkettuja soita, taimikkorääseikköä, jne. Yrittäminen vaatii toiminnalleen jonkinlaisen selkärangan ja mainittujen vuoksi (+ kepuongelma) ei yrittäjyys Suomen suurimpia valtionosuuksia nostavassa kunnassa kiinnosta. Itse pärjäsin ihan hyvin toisaalla yrityselämän pyörteissä, mutta euroakaan en nykyiseen mökkikuntaani (peritty ongelma) en em. seikkojen vuoksi sijoita.

      • Anonyymi

        Ei sinua kaivatakkaan sijoittamaan. Mene sinne Mistä olet tullutkin, perssilmään tai sen viereen valittaja .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sinua kaivatakkaan sijoittamaan. Mene sinne Mistä olet tullutkin, perssilmään tai sen viereen valittaja .

        Puolankalan yrittäjämyönteinen ilmapiiri sen kuin tiivistyy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puolankalan yrittäjämyönteinen ilmapiiri sen kuin tiivistyy!

        Mikä on puolankala ? Lopeta juominen ja mene kalaan.


    • Anonyymi

      Jos näillä kahella olisi jotain älyä, niin olisi myös verotettavaa tuloa

    • Anonyymi

      On se mahtavaa kun saa kumota kepuhuijareiden laittomat teot. Ymmärrätkö kepuloiset edes kuinka merkittävä pelastus se on tavallisille kuntalaisille? Ette varmaan, kun te tuijotatte vain omaa kepunapaanne.

      • Anonyymi

        Voi sinun itkun määrää....


    • Anonyymi

      Hallinto-oikeus hylännyt valituksen.
      Oikeudenkäyntikulut valittajan maksettaviksi.Hyvä juttu,mutta voihan siitä taas valittaa.

      • Anonyymi

        Ihmettelinkin jo että miksi meni valittajalla kuppi nurin 😂


      • Anonyymi

        Tarkoittanet että valituskulut sossun maksettaviksi?


    • Anonyymi

      Keput kertoo näissä aloituksissa olevansa "äänekkäitä".
      Nurkkasuo-auhonkatu alueen asukkaat vetoavat laittoman kepuviritelmän kumoamiseen asukkaiden nurkan takaa, kun lehmänraadot, raatokärpäset, rikkihappo ja laiton kaasuvarasto ei lisää asumisviihtyvyyttä vaan tuhoaa sen.
      Mitä te äänekkäät keput vastaatte näille kuntalaisille?

      • Anonyymi

        Siirretään keput omaan kepukansantasavaltaansa raatopadan viereen – ensimmäinen paikka, jossa heidän päätöksensä vahingoittavat vain heitä itseään.


      • Anonyymi

        En ole kuullut Nurkkasuolta yhtään valitusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole kuullut Nurkkasuolta yhtään valitusta.

        Eikö kukaan ole valittanut aurinkopanelialueesta.Sehän voi vaikka häikäistä silmiä ohiajettaessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö kukaan ole valittanut aurinkopanelialueesta.Sehän voi vaikka häikäistä silmiä ohiajettaessa.

        Kyllä se raivo jotain keksii myös aurinkopaneeleista.


      • Anonyymi00034
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se raivo jotain keksii myös aurinkopaneeleista.

        Minkälaista bisnestä se "raivo" meinasi pyörittää vanhassa virastotalossa edellisen kunnanjohtajan antamien katteettomien lupauksien sumuttamana ?


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        Minkälaista bisnestä se "raivo" meinasi pyörittää vanhassa virastotalossa edellisen kunnanjohtajan antamien katteettomien lupauksien sumuttamana ?

        Muistaakseni aikoi laittaa ihmisiä putkaan jotka olisi maksaneetkin siitä., bisnes oli niin hyvä, että tuuli heiluttaa verhoja rakennuksessa.


    • Anonyymi00036

      Van on se mukavaa kuntalaisille, joilla maksettu ok- talo nurkkasuolla ja Auhonkadun varrella, että viranomaiset huolehtii terveysturvallisuudesta.
      -ei eläinraatoja pohjavesialueelle
      -ei lietelantaa pohjavesialueelle
      -ei luonnonsuojelulain turvaamien kivi-, kasvi- ja eläinlajien tuhoa
      -ei räjähtävien kaasujen (metaani + LNG) varastoja takapihalle
      -ei rikkihapporekkoja purkamassa myrkkylastia pohjaveden päällä ja takapihalla

      Ja virkarikostutkinnasta tietenkin vastaa oma viranomainen, kuten Harri, Markku ja Mari jo henkilökohtaisesti tietääkin.

      • Anonyymi00037

        Elä vaihda aihetta, miten se meni se virastotalo geissi?


    • Anonyymi00038

      Eikö keput uskalla tehdä ostotarjousta virastotalosta? Jos kerran ideoita lentelee.
      Ei uskalla, koska keput elää kuntalaisten ruokinnassa. Erilaisissa suojatyöpaikoissa, joissa palkan ja palkan sivukulut, että eläkekulut hoitaa joku muu.
      Vai onko keput valmiita "yrittäjäksi" vain kunnan ottaessa riskin? Kuten Hömäkkä OY:a Siinä kepuvaltuutettu vaihtoi arvottoman tyhjän tontin kunnan rivitaloon. Lopputulos aina sama kepuille -konkurssi, vaikka kunta lahjoitti kepulille rivitalon.

      • Anonyymi00039

        Herranen aika, onneksi kunta ei lyönyt käsiään p...kaan virastotalon suhteen


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Herranen aika, onneksi kunta ei lyönyt käsiään p...kaan virastotalon suhteen

        Kiitos kepuli kerrankin rehellisyydestä!
        Paljastit, että TAAS kunta olisi ollut riksinkantaja ja "yrittäjäksi" naamioitu joku kepureppana.
        Tämä ei ollut uutinen enää kenellekään.


      • Anonyymi00041
        Anonyymi00040 kirjoitti:

        Kiitos kepuli kerrankin rehellisyydestä!
        Paljastit, että TAAS kunta olisi ollut riksinkantaja ja "yrittäjäksi" naamioitu joku kepureppana.
        Tämä ei ollut uutinen enää kenellekään.

        Kuka lieneekään tässä asiassa reppana?


      • Anonyymi00042
        Anonyymi00041 kirjoitti:

        Kuka lieneekään tässä asiassa reppana?

        Reppana on se, joka ei vastaa kysymykseen.
        Virastotalo-kaavailu kaatui siihen, että luvattiin ilmaa, mutta riski olisi taas jäänyt kunnalle.
        Sama kaava kuin ennenkin: ideat yksityisiä, vastuu julkinen.

        Siinä ei tarvita salaliittoja – riittää lukutaito.


      • Anonyymi00044

        Kukaan ei tule tekemään tarjousta vanhasta virastotalosta.
        Mutta kerroppa suoraan, minkälaista bisnestä siinä oli tarkoitus sinulla harjoittaa ? Ja mitä katteettomia lupauksia kerkesi silloinen kunnanjohtaja antaa, koska jos antoi niin "haukut väärää puuta".


      • Anonyymi00045

        Rakennuksellakin on aikansa. Vanha rivitalo ei monestikaan ole edes nollan arvoinen. Uuden saa halvemmalla.


      • Anonyymi00046
        Anonyymi00045 kirjoitti:

        Rakennuksellakin on aikansa. Vanha rivitalo ei monestikaan ole edes nollan arvoinen. Uuden saa halvemmalla.

        Ei ollut rivitalo nollan arvoinen, jos oli uskominen kepujen munkkimarkkua.
        Kehui munkkimarkku että "kaikkea ei voi kertoa, mitä sinne tulee"...tulikin Hömäkän konkka.
        Mutta munkkmarkun pieni tonttirähjä seisoo edelleen kuntalaisten riesana kunnan taseessa. Vaihtokauppa oli tehty malliin -kepuille ensin, katsotaan jääkö muille mitään.


      • Anonyymi00047
        Anonyymi00046 kirjoitti:

        Ei ollut rivitalo nollan arvoinen, jos oli uskominen kepujen munkkimarkkua.
        Kehui munkkimarkku että "kaikkea ei voi kertoa, mitä sinne tulee"...tulikin Hömäkän konkka.
        Mutta munkkmarkun pieni tonttirähjä seisoo edelleen kuntalaisten riesana kunnan taseessa. Vaihtokauppa oli tehty malliin -kepuille ensin, katsotaan jääkö muille mitään.

        Mutta minkälaista bisnestä sinulla oli tarkoitus harjoittaa vanhassa virastotalossa ? Eikö kestä julkisuutta ?


      • Anonyymi00048
        Anonyymi00047 kirjoitti:

        Mutta minkälaista bisnestä sinulla oli tarkoitus harjoittaa vanhassa virastotalossa ? Eikö kestä julkisuutta ?

        Ei kestä julkisuutta,samanlainen yrittäjä kuin muutkin verorahoilla keinottelijat


      • Anonyymi00049
        Anonyymi00047 kirjoitti:

        Mutta minkälaista bisnestä sinulla oli tarkoitus harjoittaa vanhassa virastotalossa ? Eikö kestä julkisuutta ?

        Minkälaisia katteettomia lupauksia Rääkkylään muuttanut ex-kunnanjohtaja antoi Vanhan virastotalon bisneksiin liittyen ?


    • Anonyymi00050

      Raivo allah muslumaan.

    • Anonyymi00052

      Kepuista ei ole yrittäjiksi.
      On vain kuukausipalkalla suojatyöpaikkaan, riskien ulkoistamiseen kunnalle ja niiden solvaamiseen, jotka uskaltavat.
      Näin keput osoittaa kuinka kuntalaisystävällisiä ovat.

    • Anonyymi00053

      Omasta mielestään jeesuslapsi raivo on tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita 💪

    • Anonyymi00054

      Sairashan tämä valittaja on. Eihän terve jaksa boib paljon moittia lähimmäisiä eikä kukaan terveenä jaksa kantaa tuollaista katkeruutta

      • Anonyymi00055

        Osuit oikeaan. Ei hän olekaan tervejärkinen vaan tosi sairas.


    • Anonyymi00056

      Saanko keput minä olla se teidän julistama "huippu" valittaja, joka tekee vaatimuksen hallinto-oikeudelle laillisuustarkistukselle sekä rikosilmoituksen kepukunnanhallituksesta?
      Jos keput vastaa et saa... teen sen kuitenkin. Koska en ole kepujen orja. Eikä ole enää Persauskylän pormestarikaan, kun erosi ensimmäisessä järjestäytymiskokouksessa.
      Syyksi ilmoitti myöhemmin kepujen olevan huijareita. Luvattu kh:n jäsenyys, mutta se siirrettiin sitten Teemulle.

      • Anonyymi00057

        Koska sinä olet täysiverinen tomppeli.


      • Anonyymi00058

        Ja "tomppeli" sanoo kepulaisten siittämät älyltään degeneroituneet rutsauksen uhrilampaat. Eli pohjasakka, joka ei uskaltanut, eikä ollut kykyjä ja osaamista lähteä pois kepuäidin helmoista. Puolangalta.
        Jos totuus tuodaan esille, miten keput huijaa myös omiaan. Ja kun oma ei siedä huijaamista, lähtee ja ilmoittaa huijareiden toimintatavat. On kepurutsareiden mukaan "tomppeli".

        Tämänhän te kymmenettuhannet lukijat jo tiedättekin. Tästä eristäytyneestä ja sisäsiittoisesta kepulandiasta. Jossa pelätään kaikkia muita, kuin lähisukulaisia. Lähisukulaiset kelpaa jopa sänkykaveriksi, kun "ulkopuoliset on pelottavia ja tuntemattomia" ja "enkä ole koskaan puhunut ulkopuolisten kanssa".


      • Anonyymi00061
        Anonyymi00058 kirjoitti:

        Ja "tomppeli" sanoo kepulaisten siittämät älyltään degeneroituneet rutsauksen uhrilampaat. Eli pohjasakka, joka ei uskaltanut, eikä ollut kykyjä ja osaamista lähteä pois kepuäidin helmoista. Puolangalta.
        Jos totuus tuodaan esille, miten keput huijaa myös omiaan. Ja kun oma ei siedä huijaamista, lähtee ja ilmoittaa huijareiden toimintatavat. On kepurutsareiden mukaan "tomppeli".

        Tämänhän te kymmenettuhannet lukijat jo tiedättekin. Tästä eristäytyneestä ja sisäsiittoisesta kepulandiasta. Jossa pelätään kaikkia muita, kuin lähisukulaisia. Lähisukulaiset kelpaa jopa sänkykaveriksi, kun "ulkopuoliset on pelottavia ja tuntemattomia" ja "enkä ole koskaan puhunut ulkopuolisten kanssa".

        Oletko laskenut Montako kertaa olet kysynyt ja sitten itse vastannut omiin kysymyksiin ? Vain "sairas" tietää.


    • Anonyymi00059

      Kun kepu ei pysty vastaamaan kysymykseen, hän vastaa keittiö-diagnoosilla. Vaikka tarkastulautakunta huomautti kesäkuussa maan suurimmista mt-diagnooseista kunnan työvoimalla (=Peltolan aikakauden tulos).
      Kun ei ole lakia, on “sairaus”.
      Kun ei ole argumenttia, on “katkeruus”.

      Se on Puolangan kepujen hallintokulttuurin peruskurssi.

      Hallinto-oikeudessa ei kysytä, onko valittaja “kiva”, “hiljainen” tai “tervejärkinen”.
      Siellä kysytään vain yksi asia: onko päätös laillinen.

      Ja tämä näyttää olevan se hetki, kun keput alkavat huutaa.
      Koska jos kaikki on tehty oikein, miksi laillisuustarkistus pelottaa?

      Valittaja ei ole ongelma.
      Ongelma on se, että joku uskaltaa katsoa pöytäkirjaa eikä kyläpuhetta.

      • Anonyymi00060

        Et ole pelkkä tomppeli vaan suorastaan hullu.


    • Anonyymi00062

      Kysymys, johon sukuruzzatut ja degeneraatiota potevat keputoteemit eivät osaa / uskalla vastata:

      Koska jos kaikki on tehty oikein, miksi laillisuustarkistus pelottaa?

    • Anonyymi00063

      Kepulainen hokemahan on. että "olen niin rehellinen kuin osaan". Ja se osaamisen tasohan on monta kertaa todeksi näytetty. Päähänpinttymien valtaama kepulijohto on tuulimyllyjensä vanki.

      • Anonyymi00064

        Ammattivalittajat ovat sairaan mielikuvituksen tuottaman harhaisiuuden vallassa.


    • Anonyymi00065

      Kepujen suuri johtaja Sipiläkin puhuu niin totta kuin vain suinkin osaa.

    • Anonyymi00067

      No tämä ammatti valittaja nyt vain on sellainen surkimus.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      4943
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3742
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3188
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      21
      3153
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1697
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1175
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1080
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      23
      1054
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe