Suomalaisia, romaneja, maahanmuuttaneita?
Lähes joka päivä jossain on tappo tai murha.
Nyt tänään on Hgin Konalassa ollut joku väkivallan teko.
Ilm. esim. ryyppyporukoissa tilanteet kärjistyvät. Eikä asia voi johtua yksin viinasta tai huuneista, vaan ihmiset eivät karsi tuttavapiirejään. Eihän jokaista pyrkijää olisi pakko päästää ovestaan sisään.
Henkilöt joilla on jotain närää toisiaan kohtaan menevät ryypiskelemään saman katon alle. Ihmisiltä puuttuu luontainen itsesäilytysvaisto. Huonot tavat ovat lisääntyneet, perseillään miten sattuu. Ihmisten sivistystaso alenee ja alenee.
Muistellaan vaikka oman nuoruutemme kekkereitä, kuinka silloin käyttäydyttiin. Nykyihmiset elää kuin viidakossa. On henkistä tyhmyyttä ja typeryyttä.
Pitää oppia suojelemaan itseään.
Lähes joka päivä jossain on tappo tai murha.
Nyt tänään on Hgin Konalassa ollut joku väkivallan teko.
Ilm. esim. ryyppyporukoissa tilanteet kärjistyvät. Eikä asia voi johtua yksin viinasta tai huuneista, vaan ihmiset eivät karsi tuttavapiirejään. Eihän jokaista pyrkijää olisi pakko päästää ovestaan sisään.
Henkilöt joilla on jotain närää toisiaan kohtaan menevät ryypiskelemään saman katon alle. Ihmisiltä puuttuu luontainen itsesäilytysvaisto. Huonot tavat ovat lisääntyneet, perseillään miten sattuu. Ihmisten sivistystaso alenee ja alenee.
Muistellaan vaikka oman nuoruutemme kekkereitä, kuinka silloin käyttäydyttiin. Nykyihmiset elää kuin viidakossa. On henkistä tyhmyyttä ja typeryyttä.
Pitää oppia suojelemaan itseään.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miten lie tilastot.
Mulla kutina, ei nykyisin juuri kummempaa ole kuin ollut isontalon antin aikoina. Nykyisin vaan ihan kaikki tapaukset uutisoidaan nopeesti ja laajasti. Ennen tieto kulki lähinnä juoruolinoittenntoimesta kylän sisällä, nyt kaikki kaikkialta heti netissä.
Mutta juu en ole tietoinen nykyhetken numeroista. Vaikka paljon uutisoitu nuorista ja kakaroista, joittenkin tietojen mukaan niillä väkivaltarikokset laskeneet.
Itellläkin nyt liikaa mutua, mutta lööppejä tahtoo riittää. Sekin vielä, kun tapahtuu jotain se uutisoidaan. Sitten kaikki tutkimuskäänteet, jokainen oikeuden istunyo. Tuomion julistaminen. Jos tulee jollekin linnaa, sitä seurataan ja kun vapautuu, se tietenkin myös uutisoidaan.
Vrt auerin keissi. Yks kuollut kerran. Mimmmin naama lööpeissä parikymmentä vuotta. On edelleen. Noh, siinä jutussa kyllä paljon käänteitä ja tapahtumia. Mutta hirvee määrä julkisuutta, ja yks kuolut ihminen kyseessä alunperin. Eikä kai kundin kuolemaa ole vieläkään selvitetty.
Paljon otsikoita, totta. Mutta en nyt ole varma, onko mitään riimausta tapahtunut. Lähinnä tiendonvälitys tehostunut
=DW=
Onko niitä vanhanajan puukkojunkkareita, vai onko aseet
muuttuneet?
Muistan, että 60-luvulla oli vielä meno hurjaa. Kotikaupungissani
sattui puukotustapaus, kun erään tytön ex-poikaystävä ei päässyt
tytön seuralaiseksi tanssien jälkeen. Poika oli vaan seurannut tytön
perässä kotiovelle asti. Sitten oli lopullinen stop, jota poika ei hyväk-
synyt vaan vetäisi tytön kaulan auki puukolla. Onneksi tytön henki
voitiin pelastaa, sairaala oli aivan lähellä.
Tapauksesta seurasi että vanhempani eivät halunneet että kulkisin
tansseissa, vasta muuttaneita kun olimme, eikä kaupungin yöelämästä
ollut minkäänlaista kuvaa,
Mutta minä ostin kauhavalaisen ja laitoin sen punaisen, leveän vyön
koristeeksi ja sanoin vanhemmilleni, että haluanpa nähdä sen kaverin,
joka väkisin haluaa lähteä saattomieheksi! Kauhavalainen oli vyölläni,
eikä kukaan kysellyt mitään. Ehkä kaupungin tapahtumat olivat mie-
lessä, eikä tuo epänaisellinen asuste häirinnyt rokkaamista.
Myöhemmin tuli puukkolaki joskus 70-luvun loppupuolella, silloin
veistelin omalla puukollani jo voiveitsiä. :)
Raiskaajista yli puolet Helsingissä ulkomaalaisia jo vuodesta 2018 !
Nuo olisi hyvä tappaa kaikki.
Häh?
Vanhuudenseniilit on jo tappopäällä. Kauhiaa !!! Uskaltaako ulkona liikkua ?
Nehän voi sohia ketä vaan, Oulussa äärioikeistolainen puukotti
etnistaustaista lasta.
Neljä raiskannut ählä tuomittiin vasta, onneksi pitkään kakkuun
Vaihtarina tullut opiskelija raiskasi väkivalloin 3 naista sekä 14-v lapsen. Aziz 9 v koppia veronmaksajien kustantamana, scheisse.
Minulla ei ole mitään somaleita tai muslimeita vastaan.
Mutta,
Venäläiset pitäs kaikki karkottaa,,, n
Suomalisilla on tapana tuhopoltto.
Rikoksen peittämiseksi tuhotaan omaisuus, mutta onko joku selviytynyt tuomiota saamatta.
Henkirikoksissa ei kenellekkään armoa.
Rangaistuksien koventaminen ja pakkotyö!
Maahanmuuttaja ei tuokaa romaanipoika lie ollut, vai oliko tullut Ruotsista?
Turhaan maahanmuuttajat tuomitaan tällä palstalla kaikista rikoksista joita
Suomessa tehdään.
Vankiloissa on kai oman maan kansalaisilla sielläkin enemmistä.
Moniko on ps kannattaja, jysyjää? kk
Ei ole enää,,vaan maahanmuuttaneita suurin osa vankilat täynnä. Kertoo mielestäni paljon siitä minkälaisia ihmisiä tulleet oikeasti ovat suurelta osaltaan.
HAHHAHAA usko sinä vääristelijäpersujen propagandaa jos se sinut onnelliseksi
tekee !!!
Onko oma maskottisi!?
Ruotsista tulee takaisin Suomeen romaneja. Heitä ei suosiolla katsella,
varsinkin naisia pitkissä hameissaan, kun he leuhahtavat kauppoihin,
niin varnasti valvontakamerat tarkentavat tilanteita ja vahdit kulkevat
perässä. Eli paluumuuttajia on enemmän kuin mitä uusia muuttoja toi-
seen suuntaan.
On tietysti hyvin koulutettuja ja muuhun väestöön sulautuneita romaneja,
joilla asiat on kohdillaan. Niin on myös kaikkien muiden kansalaisuuksien
kanssa, suomalaistenkin keskuudesta löytyy mätämunia. Mihin heidät
lähetettäisiin, kun eivät totu maan tavoille, vaikka ovat suomalaisina
syntyneet?
En ole ps-kannattaja.
Missä pönttölässä kaikki vanhat rasistit asuvat ?
Ylivoimaisesti suurin osa prosenttuaalisesti rikollisista on haittamaahanmuuton aikaansaannosta, siinä ei suvakkien mutkun mutkun paljoa auta
Äsken luin jutun Savonlinnan murhapolton uhreista.
Äiti, Sara nimeltään, kuvansa oli lehdessä. Ja niin kaunis 20-v nuori nainen oli hän. Kolme pientä lasta, joista oli myös kuva.
Perheen isä 22-vuotias, pitkä rikosrekisteri, mies on romani. Palossa kuollut nainen valtaväestöön kuuluva.
Olenkin miettinyt, eikö nainen suhteeseen mennessään tiennyt miehen rikostaustasta.
Tämä rikos niin järkyttää minua.
Ja monesti päivän aikana sitä olen ajatellut.
Tyttöhän oli vasta lapsi, kun tuli äidiksi. Ei hänellä ollut aikuisen arviointikykyä.
"Tyttöhän oli vasta lapsi, kun tuli äidiksi. Ei hänellä ollut aikuisen arviointikykyä."
Tyttö ja lapsen isä asuivat lastenkodissa ihan nuorina.
Kummallakin on ollut häikkää kotona.
Halonen ajoi manneasiaa ei suomalaisten etua
Matuhyysärit eivät tule ajatelleeksi sitä tuskaa mikä on hyvillä asuinalueilla
kun niissä matu tekee murhan tai vastaavan sitä ajatellaan vuosikymmeninäkuin Bodomia Espoon kauppalassa
matunhyysärit ovat todella pohjasakkaa ymmärryksessä miten sopuisa ilmapiiri
rakennetaan
Näitä on ollut ennekin.
Ulkomaalaisia konnia vankilat pullistelee, lisää tulee huumekauppiaitten muodossa Ruotsista, jossa ovat nähneet Suomen hyvänä kohdemaana.
Erikoista oli noissa ruotsalaistuomituissa heidän nimensä, ei ollut Jan-Peteriä ja Börjeä vaan Rinkebyn somaleita Ahmed ja Mohammed sun muita musuja.
Pidän musuista 😋
Ei pidä kertoa näistä, suvaitsevaiset harmistuu.