Hoitojonot

Anonyymi-ap

Hoitojonot loppuvat tosi nopeasti kun asioita alkaa hoitamaan vakuutuslääkäri. Hän kaukoparantaa näkemättä potilaat ja kas ei enää jonoa, eikä valitusta.
Tosiasiassahan vain harva saa oikean diagnoosin sillä siitähän päätetään loppupeslissä käräjäoikeudessa.

6

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo ja Mustalaiset saa -Eläkepaperit lääkäriltä -heti kun täyttää 20 v. jopa 18v.

    • Anonyymi

      On paljon ihmisiä, jotka eivät ole työkykyisiä, mutta joutuvat olemaan työttömyyskortistossa, kiitos näiden vakuutuslääkäreiden, jotka päättävät ihmisten työkyvystä näkemättä ihmistä/potilasta lainkaan.
      Myös hoitovirheet ja potilasvahingot kuuluvat samaan " sarjaan ". Päätöksiä mahdollisista korvauksen aiheista tekevät vakuutuslääkärit, jotka eivät ole koskaan potilasta edes tavanneet.

    • Anonyymi

      Jos tajuaisit vähänkään eläkepäätöksen perusteita niin sinulle ei olisi noin vaikeaa hyväksyä päätöksiä.
      Itsekkin olen saanut hylkyjä eläkehakemuksiini mutta myös positiivisen päätöksen.
      Eli kun kyseessä alle 60v henkilö niin katsotaan kykeneekä tekemään yli 2/5 jotakin työtä, yli 60v katsotaan kykenetkö tekemään sinun omaa ammattia yli 2/5.
      Kysessä ei ole miettiminen että haluatko tehdä mitä hyvänsä työtä vaan että kykenisitkö tekemään helpointa mahdollista työtä enemmän kuin 2/5.

      Ottaahan se tietenkin pattiin kun haluaisi eläkkeelle eikä hauaisi lähteä tekemään helpointa hommaa mitä suomesta löytyy, fakta kuitenkin on että se ei ole eläkekriteeri ettei halua tehdä töitä.

      • Anonyymi

        Siinä tuli asiallista asiaa.


      • Anonyymi

        Kyllä tajuankin, olen itsekin työkyvyttömyyseläkkeellä, eli ei omalla kohdalla ota pattiin yhtään.
        Satun tuntemaan muutamia ihmisiä, jotka eivät ole työkykyisiä, tekisivät mielellään töitä, jos pystyisivät. Tekisin itsekin mielelläni töitä, jos siihen kykenisin.
        Tietenkin tiedän sen faktan, ettei haluttomuus työntekoon ole mikään eläkekriteeri.
        Mainittakoon vielä, että -90-luvulla oli työkyvyttömyyseläkkeelle pääseminen/joutuminen helpompaa kuin nykyään. Kriteerit eivät tainnut olla niin tiukat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1766
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      166
      531
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      25
      497
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe