Ihmetyttää, että mikä tässä on taka-ajatuksena. Nykyiset tilat sairaalalla on ihan kohtuu kunnossa ja palvelevat, ovat palvelleet erittäin hyvin. Ilmeisesti hyvinvointialueella onkin sitten ylimääräistä rahaa heittää sitä kalliisiin vuokramenoihin yksityiselle puolen.
Kun sitten taas mietitään vuosia tyhjillään olleen Auvilan kampuksen tilaa, niin mahtaako se rakennus enää olla siinä kunnossa, että soveltuu ko, palveluiden käyttöön. Eikös sielläkin aikanaan ollut sisäilmaongelmia ja työntekijät oireilivat.
Jutussa mainitaan, että olisivat väistötiloissa siihen saakka kunnes uusi sotekeskus valmistuu. Siitähän voidaan olla montaa eri mieltä, että millä vuosituhannella se valmiiksi tulee, jos tulee koskaan.
Eräänä kauniina päivänä saamme lukea uutisen, että kaikki terveyspalvelut Jämsästä lopetetaan.
Mitä tekevät jämsäläiset siellä aluevaltuustossa, kun eivät yhtään tunnu pitävän Jämsän puolia missään asiassa. Nauttivat vaan palkkioista ja tuijottavat omaa napaansa?
Lainattu teksti
Lähde Facebook/keskisuomalainen
Keski-Suomen hyvinvointialueelta kerrotaan, että ensi vuoden alussa neuvola-, fysioterapia- sekä mielenterveys- ja päihdepalvelut siirtyvät vuokralle entiselle Auvilan kampuksen terveydenhuolto-oppilaitokselle, jonka omistaa tätä nykyä Tobermore Oy.
– Toiminnot siirtyvät väistöön siksi aikaa, kunnes uusi sotekeskus valmistuu, sanoo kiinteistökehityspäällikkö Eija Arvaja Keski-Suomen hyvinvointialueelta.
Kotipalveluiden tukikohta siirtyy keskustaan poliisitalolle entisiin käräjäoikeuden tiloihin.
Jämsän neuvola sai lähtöpassit sairaalalta, sotepalveluita ripotellaan vuoden alussa ympäri kaupunk
8
304
Vastaukset
- Anonyymi00002
Kun sairaala loppuu, niin kai joku piste oltava missä saa nuhapiikin. Tämä ns, sairaala on kyllä niin räävittömässä kunnossa. Maalaisi edes aulan seinät.
- Anonyymi00003
Mitä niitä maalaa kun ovat päättäneet purkaa.
- Anonyymi00004
Munkin purija maalasi pöksynsä hillolla
- Anonyymi00005
Onhan se säälittävää kun terveyspalvelut laitettiin "lahtiin". Muistan ajan kun Jämsänkoskellakin oli oma terveysasema, hammaslääkäri ym.
Hammaslääkäriinkin tuli kutsu automaattisesti, eikä sitä tarvinnut itse tilata.
Nykytilanne johtaa siihen, että sairaat turhautuvat hoitojen puutteessa "hautaustoimistoille" ja hampaatkin mätänevät suuhun, koska hammaslääkäriin ei mennä kuin pakosta, jolloin sekin on myöhäistä.- Anonyymi00006
Jäähän vielä kantiini ja ruumiskellari.
Labrakin. - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Jäähän vielä kantiini ja ruumiskellari.
Labrakin.Ja myös kirkon kellotapulin luodinreikäiset ovet v.1918. ✝️
- Anonyymi00009UUSI
Joo, näin oli silloin ennen hyvään aikaan 🙏
- Anonyymi00008UUSI
Kyllä huomaa taas että trollit täällä kirjoittelee jonnenjoutavia aloituksia. Jokainen vähänkään asiasta tietävä ei edes kyseenalaista tuosta sairaalarakennuksesta toimintojen muuttamista väistötiloihin. Aloittaja voi haastatella laajalla otannalla rakennuksessa vakituisesti työskenteleviä. Tuosta putiikista ei löydy enää tilaa, missä ei työntekijöille tulisi sisäilmasta oireita. Sairauspoissaolot ovat nyt muutaman vuoden aikana lisääntyneet räjähdysmäisesti heikon sisäilman laadun vuoksi. Asiasta on tehty myös lukemattomia laatuportteja (en tiedä onko tämä tuttu trolleille). Ylipaineistuksesta huolimatta sisäilma ei ole parantunut. Joka ikisessä rakenne/korjauskartoituksessa on todettu, ettei sairaalarakennusta voi enää taloudellisesti kannattavasti korjata. Tästä on loistavia esimerkkejä terveyskeskuksista/sairaaloista ympäri Suomen. Jos sairaalarakennus olisi oikeasti haluttu pitää vielä käyttökuntoisena, missä kaikki nyt huutelijat olivat n.20-30 vuotta sitten? Silloin kun olisi hakannut rakennukseen 10 miljoonaa euroa, olisi tuo ehkä vielä muutaman vuoden käyttökelpoinen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424330
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384089- 643746
- 1083625
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643357- 872932
- 542835
- 252646
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142354