Kai olette jo lopettaneet temusta ostelun?
Ostatteko temusta
Anonyymi-ap
231013
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kuhmoinenhan voisi olla ensimmäinen kunta, joka sanoutuu irti temutuksesta. Tekisi siis sellaisen julistuksen. Asia jäisi tietenkin jokaisen kuntalaisen omaan harkintaan, mutta se olisi järkevä linjaus ja toisi hyvää mainetta.
Samalla voi sanoutua irti ss-kaupan politikoinnista. Kaupan, kauppiaan tulee ostaa ja myydä, ei muuta. Kalliiksi käy antisemitismi ja saa käydäkin; hok-elanto, sokos-hotellit, ss-marketit, abc, ss-marketit, alepat, salet. Jaffat takaisin.
Totta. Kuluttaja voi halutessaan boikotoida tuotteita milloin mistäkin syystä mutta kaupan tehtävä ei ole kuluttajan puolesta päättää että tämä ei voi ostaa jotain tuotetta kaupan poliittisen kannanoton vuoksi. Tekopyhää paskaa kun samaan aikaan tuodaan Irakista ( esim. taatelit ) ja Kiinasta ( esim. nuudelit ) saman ketjun myymälöihin tuotteita. Eikö noiden maiden ihmisoikeusrikkomukset haittaa mitään, hyvillä mielin voi myydä ja ostaa. Hitto mitä touhua !
En myöskään katso viisuja jos Israel on siellä. Ja kiitos s ryhmä, on selkärankaa!
Yle myös pois sieltä tuhlaamasta verorahoja tasa-arvon nimissä juhlista joissa poljetaan heterojen oikeuksia.
Hankkiiko kunta asioita temusta? Kyniä, klemmareita ja mitä tätä pikkusälää on?
Minun mielestä saisi hankkia kaiken mahdollisen sieltä ja alentaa vaikka kuntaveroa sitten säästöjen takia.
Kunta ei varmaankaan tilaa Temusta, mutta hankkii liikelahjuksensa (tiskirätit, kassit, mukit yms yms) I <3 Kuhmoinen-tuotteet niin, ettei niiden alkuperää varmisteta kotimaiseksi saati kuhmoislaiseksi.
Kuhmoisista saa Kuhmoisissa valmistettua muoviputkea, kädentaitajista hyvää syötävää ja paljon erilaista lahjatavaraa. Joskus sai jopa leikkuu-lautoja.
"Joskus sai jopa leikkuu-lautoja."
Niillä on nykyisin suuri arvo, kuten muumimukeilla
Miksi pitäisi ostaa kalliilla Kuhmoisista, kun muualta saa halvemmalla?
Aina kannattaa ajaa Jämpsään, on se bensa sen verran edullista.
Jotkut ostaa jopa joululahjoja temusta!!
Myrkyllistä, tarkastamatonta pilipalia kannattaa tilata omaan kotiinsa kun halvalla saa. Lapsenlapselle voi tilata vaarallisia leluja.
Kyllä monet edelleen tilaa ja perustelevat sillä että Kiinasta muukin tavara tulee ja on sama ostaako sen saman tavaran itse suoraan kiinalaiselta myyjältä halvalla vai suomalaiselta myyjältä kalliimmalla. Mutta ei se ole sama tavara. Euroopan alueella myytäviä tuotteita koskee monenlaiset määräykset materiaalien, myrkkyjen ja turvallisuuden osalta. Tuotteita tarkastetaan ja maahantuoja vastaa että myytävä tuote on mitä pitääkin. Jos minä tilaan itse Euroopan ulkopuolelta niin en voi tietää mitä tuote pitää sisällään, minä olen se maahantuoja ja omalla vastuullani voin käyttää tuotteita. Mutta älkää hyvät ihmiset antako lahjaksi Temun tavaroita.
Oikeasti älkää ! Jäi kiinni lasten rannekoruja joissa oli kadmiumia niin paljon yli sallitun että riittää aiheuttamaan pikkulapselle leukemian.
Mutta kun perussuomalainen on niin nuuka.
En tilaa Temusta koska mulla ei ole mahdollisuutta testata mitä aineita tuotteessa on. En halua kotiini mahdollisesti vaarallisia/myrkyllisiä tavaroita.
Saatoit saada lahjaksi nuuilta sukulaisilta.
Eikö ole sama ostaako Temusta vai kiinalaista romua suomalaisista kaupoista?
Kun ostaa suomalaisesta kaupasta, niin välissä on takaaja, joka takaa tuotteen turvallisuuden, mutta kun ostat Temusta, niin tällaista ei ole tai sä olet itse käytännössä maahantuoja, jonka pitäisi taata nämä asiat.
Ei ole ollenkaan sama asia.
Ei tietenkään ole sama.,Maahantuojilla on tiukka seula mutta silti esim. joulun aikaan kun tavaraa tulee paljon päätyy tänne myös tuotteita jotka eivät ole turvallisia. Testejä tehdään senkin jälkeen kun tuote on jo maassa ja mennyt myyntiin ja asiakkaille. Silloin tulee takaisinveto. Tuotteita vedetään takaisin ja pyydetään palauttamaan koska niissä on vaikkapa sähköturvallisuusriski, kiellettyä kemikaalia jne. Mutta kun sinä itse tilaat tuotteita sokkona niin et tiedä yhtään minkälainen myrkyllä kyllästetty syöpäpommi tilaamasi vaate tai koru on ja miten monikymmenkertaisesti jokin esine ylittää sallitut raja-arvot, kuinka vaarallinen jokin laite on. Sinä vaan hihkut innosta kun halvalla sait koska sinä et tiedä mitä sontaa kotiisi tilaat.