Linnut olivat levitelleet siemeniä pihanurmikolla ja kasvoi mänty/petäjä nurmikolla.
Sitä ihastelin ja annoin kasvaa.
Mutta kuinkas ollakaan, niin kauriit olivat käyneet nakertamassa sen runkoa niin että 20senttiä oli poissa. Laitoin keppejä ynpärille.
Sain sitten idean, että leikkaanpa sen ja laitan joulukuuseksi. Siihen kohtaan, mitä olivat nakertaneet kiedon jotain ympärille.
Surku tietysti, mutta ehkäpä kasvaa uudelleen.
Joulukuusi
9
178
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tässä mietin jos ostais pienen muovikuusen.
- Anonyymi00002
Mitä maksavat sellaiset?
- Anonyymi00005
Anonyymi00002 kirjoitti:
Mitä maksavat sellaiset?
Kaupungissa hyvin perusteltua ottaa. Muovikuusi.
Voi käyttää aina uudestaan
Eihän se oikean kuusen veroinen ole, mutta jos kuusi kuuluu Jouluun, niin hyvä korvike. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kaupungissa hyvin perusteltua ottaa. Muovikuusi.
Voi käyttää aina uudestaan
Eihän se oikean kuusen veroinen ole, mutta jos kuusi kuuluu Jouluun, niin hyvä korvike.Kyllä siitäkin saa lähes aidon tuntuisen.
- Anonyymi00004
Lehdes juttu perheestä jolla oli vanha kuusenranka koristeltuna, karua joulua.
- Anonyymi00007
Puita kasvaa siemenistä ihan outoihin paikkoihin, ja viisas hävittää ne sopimattomista paikoista jo pienenä pois, Jos antaa kasvaa huonoon paikkaan isoksi, niin se aiheuttaa paljon harmia loppupeleissä, ei ehkä itselle. Olen katsonut yhtä koivua yhden kaupan korkea muurin vieressä, mutta eivät ehkä tajua mitä se aiheuttaa joskus tulevaisuudessa kaupalle ja muurille.
- Anonyymi00008
En oo vielä päättänyt, jos katkaisen sen männyn ja laitan sen joulumännyksi.
Päätän huomenna.
Aloittaja - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
En oo vielä päättänyt, jos katkaisen sen männyn ja laitan sen joulumännyksi.
Päätän huomenna.
AloittajaJoulukynttilöistä ikkunassa.
Olen ollut naapurikorree ja laittanut fiksusti joulukynttilät ikkunaan, niin että näkyy hienosti ulospäin.
Tänä vuonna ajattelin, että laitanpa ne niin, että näkyvät hienosti itselleni, silleen sivuittain itellepäin. Kun käyn nukkumaan, niin ovat itelleni paremmassa asennossa.
Ei tartte ajatella naapureita. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Joulukynttilöistä ikkunassa.
Olen ollut naapurikorree ja laittanut fiksusti joulukynttilät ikkunaan, niin että näkyy hienosti ulospäin.
Tänä vuonna ajattelin, että laitanpa ne niin, että näkyvät hienosti itselleni, silleen sivuittain itellepäin. Kun käyn nukkumaan, niin ovat itelleni paremmassa asennossa.
Ei tartte ajatella naapureita.Kuusi pitää säästää juhannuskokkoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293893Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283580Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52292- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101929Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79865- 86781