Eläkeläiset myös osallistumaan

Anonyymi-ap

Nyky eläkeläisetkin olisi täysi syy osallistuttaa nykyisiin taloustalkoisiin vaikkapa veronkorotuksin jo tasapuolisuudenkin takia, koska tulevien eläkeläisten kakkua on jo hyvästi näkerretty ja tämä suuntaus ilmeisesti tulee jatkumaankin. Kuluttajaluottamuksen lasku myös aina lamassa on niin dramaattinen, että mitä ilmeisimmin silloin myös eläkeläisten kukkaroiden nyörit kiristyvät. Sama raha kuitenkin kilahtaa säännöllisesti tilille suhdanteista viis veisaten.

18

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jotkut rehelliset jopa myöntävät saavansa liikaa eläkettä ja toiset taas kuvittelevat käärinliinoihin mahtuvan vaikka ja mitä.

      • Anonyymi00002

        Eläkeläiset ei oo kovin yhtenäinen joukko!

        Toisten työ on ollut rahassa arvokkaampaa kuin toisten.


    • Anonyymi00003

      Jooo..kyllä mutta RIKKAAT ELÄKELLÄISET !!

      • Anonyymi00004

        No mikä se jo työnuran tehneiden eläkkeet sinua haitaa? Ne on tehneet työn niissä oloissa silloin jotta nykynuorisoa hirvittäisi. Saattaisi tulla nyky nuorisolla masennusta ja vaikka mitä tourettea jne. Antaa eläkeläisten nauttia eläkeistään.


    • Anonyymi00005

      Onhan se toki kova paikka kun lusmulijoiden tukia vähennetään se pitää mennä töihin ei se eläke muuten kartu.

      • Anonyymi00006

        rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.

        se olis niille oikein !


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.

        se olis niille oikein !

        käyttäjät maksakoot.
        mutta jo nyt ruotsinkielinen potkupallo osasto lehessä vaatii "kaupunkia tulemaan vastaan"


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        käyttäjät maksakoot.
        mutta jo nyt ruotsinkielinen potkupallo osasto lehessä vaatii "kaupunkia tulemaan vastaan"

        konkurssi !


        oliko yllätys ..... ?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.

        se olis niille oikein !

        Köyhien työssäkävijöiden olisi syytä opetella kirjoittamaan. Vaatia parempaa koulua "hyrrpiinihallin" tilalle.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.

        se olis niille oikein !

        Ehei tuet pois työtä vieroksuvilta ja töihin vaan.


    • Anonyymi00009

      Onko aloittaja tullut huomanneeksi, että eläkeläiset ovat maksaneet palkkatuloistaan määrätyn prosentin suhdanteista viis veisaten. Työeläkkeet maksavat eläkeyhtiöt omista sadoista miljardeistaan suhdanteista viis veisaten. Mene töihin sieltä marmattamasta, niin aikanasi pääset nauttimaan eläkeyhtiöiden runsaasta pöydästä suhdanteista viis veisaten. Minä ainakin eläkeläisenä elelen suhdanteista viis veisaten. Aloittajalle annan ilmaisen neuvon, opettele äänestämään, jos haluat oikeudenmukaista yhteiskuntaa. Nykyiset vallassa olijat sitä tuskin edes yrittävät.

      • Anonyymi00011

        Purra kysäisi uutisissa " onko oikein, että saa tuhansia euroja tekemättä mitään".

        Hän ei tarkoittanut eläkeläisiä, he ovat työllään eläkkeensä maksaneet. Hyvä kun muistutit, pannaan menemään, suhdanteista viis veisaten!


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Purra kysäisi uutisissa " onko oikein, että saa tuhansia euroja tekemättä mitään".

        Hän ei tarkoittanut eläkeläisiä, he ovat työllään eläkkeensä maksaneet. Hyvä kun muistutit, pannaan menemään, suhdanteista viis veisaten!

        Yksityissektorin työeläkkeet maksaa nyt työeläkemaksua maksavat firmat ja niiden palkansaajat.
        3/4 sieltä ja loput rahastoista, että valtiolta.
        Kädestä suuhun siis.
        2026 valtio maksaa 600 miljoonaa yrittäjäeläkettä saaville johtuen vuosikymmenten alivakuuttamisesta.
        2025 500 miljoonaa.
        Mutta eihän näistä saa puhua...


    • Anonyymi00013

      Se mihin eläkeläiset osallistuvat on seuraavat vaalit missä laitetaan tämän maan asiat uuteen vaiheeseen, tapahtuu suurella voimalla suuri muutos.

      • Anonyymi00014

        Luulis että alkaisi kiinnostaa terveydenhuollon tila..


      • Anonyymi00015

        Äänestä vihreitä ja Rkp, niin saat tuntea mitä he ajattelevat eläkeläisistä. Vinkkinä, että ei ole mitään hyvää.


      • Anonyymi00016

        satsaukset oletettavasti maahanmuuttajiin , eläkeläiset voivat siinä " joustaa"


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe