Nyky eläkeläisetkin olisi täysi syy osallistuttaa nykyisiin taloustalkoisiin vaikkapa veronkorotuksin jo tasapuolisuudenkin takia, koska tulevien eläkeläisten kakkua on jo hyvästi näkerretty ja tämä suuntaus ilmeisesti tulee jatkumaankin. Kuluttajaluottamuksen lasku myös aina lamassa on niin dramaattinen, että mitä ilmeisimmin silloin myös eläkeläisten kukkaroiden nyörit kiristyvät. Sama raha kuitenkin kilahtaa säännöllisesti tilille suhdanteista viis veisaten.
Eläkeläiset myös osallistumaan
18
310
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jotkut rehelliset jopa myöntävät saavansa liikaa eläkettä ja toiset taas kuvittelevat käärinliinoihin mahtuvan vaikka ja mitä.
- Anonyymi00002
Eläkeläiset ei oo kovin yhtenäinen joukko!
Toisten työ on ollut rahassa arvokkaampaa kuin toisten.
- Anonyymi00003
Jooo..kyllä mutta RIKKAAT ELÄKELLÄISET !!
- Anonyymi00004
No mikä se jo työnuran tehneiden eläkkeet sinua haitaa? Ne on tehneet työn niissä oloissa silloin jotta nykynuorisoa hirvittäisi. Saattaisi tulla nyky nuorisolla masennusta ja vaikka mitä tourettea jne. Antaa eläkeläisten nauttia eläkeistään.
- Anonyymi00005
Onhan se toki kova paikka kun lusmulijoiden tukia vähennetään se pitää mennä töihin ei se eläke muuten kartu.
- Anonyymi00006
rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.
se olis niille oikein ! - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.
se olis niille oikein !käyttäjät maksakoot.
mutta jo nyt ruotsinkielinen potkupallo osasto lehessä vaatii "kaupunkia tulemaan vastaan" - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
käyttäjät maksakoot.
mutta jo nyt ruotsinkielinen potkupallo osasto lehessä vaatii "kaupunkia tulemaan vastaan"konkurssi !
oliko yllätys ..... ? - Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.
se olis niille oikein !Köyhien työssäkävijöiden olisi syytä opetella kirjoittamaan. Vaatia parempaa koulua "hyrrpiinihallin" tilalle.
- Anonyymi00012
Anonyymi00006 kirjoitti:
rikkaat eläkeläiset pitäis lailla säätää maksamaan hyrrpiinihallin velat.
se olis niille oikein !Ehei tuet pois työtä vieroksuvilta ja töihin vaan.
- Anonyymi00009
Onko aloittaja tullut huomanneeksi, että eläkeläiset ovat maksaneet palkkatuloistaan määrätyn prosentin suhdanteista viis veisaten. Työeläkkeet maksavat eläkeyhtiöt omista sadoista miljardeistaan suhdanteista viis veisaten. Mene töihin sieltä marmattamasta, niin aikanasi pääset nauttimaan eläkeyhtiöiden runsaasta pöydästä suhdanteista viis veisaten. Minä ainakin eläkeläisenä elelen suhdanteista viis veisaten. Aloittajalle annan ilmaisen neuvon, opettele äänestämään, jos haluat oikeudenmukaista yhteiskuntaa. Nykyiset vallassa olijat sitä tuskin edes yrittävät.
- Anonyymi00011
Purra kysäisi uutisissa " onko oikein, että saa tuhansia euroja tekemättä mitään".
Hän ei tarkoittanut eläkeläisiä, he ovat työllään eläkkeensä maksaneet. Hyvä kun muistutit, pannaan menemään, suhdanteista viis veisaten! - Anonyymi00017
Anonyymi00011 kirjoitti:
Purra kysäisi uutisissa " onko oikein, että saa tuhansia euroja tekemättä mitään".
Hän ei tarkoittanut eläkeläisiä, he ovat työllään eläkkeensä maksaneet. Hyvä kun muistutit, pannaan menemään, suhdanteista viis veisaten!Yksityissektorin työeläkkeet maksaa nyt työeläkemaksua maksavat firmat ja niiden palkansaajat.
3/4 sieltä ja loput rahastoista, että valtiolta.
Kädestä suuhun siis.
2026 valtio maksaa 600 miljoonaa yrittäjäeläkettä saaville johtuen vuosikymmenten alivakuuttamisesta.
2025 500 miljoonaa.
Mutta eihän näistä saa puhua...
- Anonyymi00013
Se mihin eläkeläiset osallistuvat on seuraavat vaalit missä laitetaan tämän maan asiat uuteen vaiheeseen, tapahtuu suurella voimalla suuri muutos.
- Anonyymi00014
Luulis että alkaisi kiinnostaa terveydenhuollon tila..
- Anonyymi00015
Äänestä vihreitä ja Rkp, niin saat tuntea mitä he ajattelevat eläkeläisistä. Vinkkinä, että ei ole mitään hyvää.
- Anonyymi00016
satsaukset oletettavasti maahanmuuttajiin , eläkeläiset voivat siinä " joustaa"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910