Kuolema pelottaa

Onko maailmassa ketään jota pelottaa ajatella omaa kuolemaasnsa. Mua on ruvennut useasti pelottamaan ja ahdistamaan ajatus kuolemasta, koska pelkään elämäni loppuvan liian pian. Jatkuva sairastumisen pelko johonkin vakavaan tautiin saa minut joskus itkemään iltaisin. Kuten esim. HIV tai SYÖPÄ.
Ne saavat minut pelosta sekaisin ja huolesta huojumaan. Olen käynyt kerran hiv-testissä, koska halusin varmistua, että en vain ole saanut tartuntaa entisistä suhteistani, joissa en käyttänyt kortonkia. Nykyisessä todella pitkässä suhteessanikaan en ole käyttänyt kortsua ja siksi minua välillä taas alkaa peloittamaan, sairastumisen riski. En tiädä uskallanko käydä uudestaan testissä, koska viime käynnistäkin on jo puoli vuotta. =( Mitä mun kannattaisi tehdä, koska pelkään niin kauheasti....mitä jos saankin kuulla pian sairastavani jotain ja kuolevani... Mun on niin vaikea olla, mutta siitä huolimatta en haluaisi mennä testiin...auttakaa mua..
14576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kaikille meillehän "elämään on pelkkä menolippu" ja "helposti loppuu show ja tippuu esirippu". Eli elä nyt kun voit ja puhu ihmeessä jollekkin/joillekkin asiasta!

Aloita vaikka kertomalla seurustelukumppanillesi asiasta, voitte mennä vaikka yhdessä testeihin.

Äänestä

jos pelkäät tautia nii miks vitussa harrastat seksiä ilman kortsua?????? tyhmästä päästä kärsii koko ruumis!

Äänestä
  • jos kuolee uskossa jumalaan ei pitäsi
    pelätä mitään sillä pääsee ikuiseen elämää..
    jos et ole vielä ottanut jumalaa eläämääsi ni tee se nyt. helpottaa varmasti.

    Äänestä

  • En kertonut asiaa oikein...olen harrastanut seksiä sekä kortsun,että ilman kortsua....riippui tilanteesta...pitkissä suhteissa en käyttänyt kortsua...mutta jos tuli jotain pientä ja kiinnostavaa käytin kortsua..tajuuks...

    Äänestä

Pelkäät kuolemaa tai et. Niin kuolet joka tapauksessa. Sillä ei elämästä hengissä selviä.

Äänestä

Luulempa,että jokainen pelkää jossain elämänsä vaiheessa kuolemaa..jotkut koko ikänsä,lähinnä se johtuu varmaan siitä,kun ei tiedä mitä sen jälkeen tapahtuu...Mutta pitäisi olla iloinen edes siitä että on terve,oppisi nauttimaan elämän pienistä ilon hetkistä! Antamaan elämälle arvoa,vaikka se mitään ruusuilla tanssimista ole.

Äänestä
  • Itse rakastan elämää, mutta toisaalta minua ei haittaisi, vaikka kuolisin huomenna. Täällä käydään vaan, jokainen kuolee kumminkin joskus. Siispä eletään täysillä!

    Äänestä

onks sul nyt sit ns. etsikkoaika? vai pelkäätsä vaan? kun kaikki miettii elämän suuria kysymyksiä jossain vaiheessa, just kun pelottaa että jos kuolee ni minne sitä joutuu.
mä ainakin tiedän pääseväni taivaaseen ja odotan innolla sitä päivää, mut jos sä et oo sinne matkalla ni ei ihme jos pelottaa. hirveetä..
parempi se on miettiä nyt varman päälle.
tsemii sulle kuitenki, päätät sit mitä vaan. :)
puhu ihmeessä asiastas jollekki ihan naamatusten.

Äänestä
  • Mä en usko jumalaan, en saatanaan, en kohtaloon. Mä uskon vaan sattumaan ja mäihään. Elämä on mun mielestä, kuin pokeri, joko sulla on hyvät kortit tai sitten paskat kortit, tai sitten sä vaan yksinkertaisesti pelaat väärin korttisi.
    Mä en halua uskoa mihinkään uuteen mahdollisuuteen, eihän eläimetkään pääsee minnekkään kun ne kuolee...ne vaan mätänee ja se siinä..Mä uskon,että sen jälkeen kun kuolee on vaan mustaa...tai ei yksinkertaisesti mitään...
    Mua vaan pelottaa kuolla...luopua tästä kaikesta mitä maan pinnalla vaan on....

    Äänestä

Ihan turhaa se kuolemaa pelkäät. Pilaat vaa elämäs ajattelemal sitä koko ajan. Jokainen kuolee joskus, eikä sille maha kukaan mitään, joten elä täysillä!

Äänestä

Mä uskon, et sit ku ihminen kuolee sielu vaa irtaantuu ruumiista ja ihminen pääsee taivaasee.. paikkaa jossa ei ole kipua eikä pelkoa. Mä en pelkää kuolemaa koska tiedän pääseväni parempään paikkaan. Joten älä pelkää. Mä katoin kerran ohjelman, jossa joku nainen oli sairastunu ja se oli ollu kuolleena pari minuuttii. Se nainen kerto, et se oli käyny taivaas. Se oli nähny sen mummon joka oli kuollu aikoja sitte. Sillä oli levollnen olo, eikä se ois enää halunnu tulla takas maailmaa. Mut sit se "putos" takas ja elää vieläki. Se oli tosi ohjelma. Tämmöisiä tapauksia on monia. Tsemppiä sulle!!!=)

Äänestä

sä oot kyllä turha!!! jos ei usko mihinkään niin miten sitte pelkäät. jos sun mielestä kuoleman jälkeen ei oo mitään (vähän niinku unessa) niin mitä pelättävää siinä on. mut jos taas uskoo raamattuun ja elää niinku elää niin siinä on jo pelkäämistä... mutta lue tuo ylempi (tai oot varmaan jo lukenu) se lohduttaa... ja noita vastaavia tapauksia tosiaan on.

Äänestä

itse ainakin olen ajatellut kuolemaa monesti ja joka kerta se tuntuu erilaiselle... tavalla tai toisella...
suosittelen että puhut jonkun aikuisen järkevän ihmisen kanssa... vanhempasi ja sukusi voit jättää pois lskuista suoralta kädeltä, ehkä joku ystäväsi johon luotat tarpeeksi?
mutta se on vaikea neuvoa toista ihmistä, itse ainakin olen hyväksynyt kuoleman, tuli se tavalla tai toisella...

Äänestä

mua pelottaa!!! Ajatella joskus vanhana mummuna kaatuu jäällä ja kituu ja paleltuu siihen. Tai ei voi liikkua ollenkaan ja jossain sängyssä makaa ja riutuu kuoliaaksi ku hoitajat unohtaa sut siihen. Ja musta kans tuntuu siltä et miten maailma pärjää ilman mua. Muut jatkaa elämistä mut mä kuolen ja mut kuopataan... Ja jos kuolee jo joskus 50-vuotiaana. Tai tulis tapaturma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelkuri kirjoitti:

Onko maailmassa ketään jota pelottaa ajatella omaa kuolemaasnsa. Mua on ruvennut useasti pelottamaan ja ahdistamaan ajatus kuolemasta, koska pelkään elämäni loppuvan liian pian. Jatkuva sairastumisen pelko johonkin vakavaan tautiin saa minut joskus itkemään iltaisin. Kuten esim. HIV tai SYÖPÄ.
Ne saavat minut pelosta sekaisin ja huolesta huojumaan. Olen käynyt kerran hiv-testissä, koska halusin varmistua, että en vain ole saanut tartuntaa entisistä suhteistani, joissa en käyttänyt kortonkia. Nykyisessä todella pitkässä suhteessanikaan en ole käyttänyt kortsua ja siksi minua välillä taas alkaa peloittamaan, sairastumisen riski. En tiädä uskallanko käydä uudestaan testissä, koska viime käynnistäkin on jo puoli vuotta. =( Mitä mun kannattaisi tehdä, koska pelkään niin kauheasti....mitä jos saankin kuulla pian sairastavani jotain ja kuolevani... Mun on niin vaikea olla, mutta siitä huolimatta en haluaisi mennä testiin...auttakaa mua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu