Kokemuksia kuukautislevystä

Anonyymi-ap

Hommasin itselleni muutama kuukausi sitten kuukautislevyt, eli kolmannet menkat nyt menossa niiden kokeilua. En kuitenkaan ymmärrä mitä teen väärin, tai onko anatomiani niin poikkeava ettei käyttö vain onnistu.
Saan levyn kyllä sisään ihan ongelmitta, ja saan sen nojaamaan häpyluun päälle, mutta ei se aukea laakeaksi kupiksi vaan pohja jää ruttuun vaikka mitä tekisin!? Eihän siellä nyt edes mun mielestä ole tilaa sille aueta, kun on kuitenkin pehmeää materiaalia!?
Levy ei tunnu epämukavalta missään vaiheessa, mutta ohivuotoja tulee. Nyt kolmannen kieron onnistuin levyn kanssa kyllä nukkumaan ilman ohivuotoja ja kotona selvisin viikonlopun kun koko ajan voi kuitenkin rampata vessassa tarkistamassa, ja ohivuoto tapahtuu lähinnä pissalla käydessä, mutta nyt töihin tullessa tietenkin heti aamusta kauhea ohivuoto. En ymmärrä missä vika??

Olen tähän asti käyttänyt kuukuppia n.10 vuotta, mikä on ollut itselläni ihan toimiva, mutta ensimmäiset vuotopäivät ovat niin runsaat että varsinkin öisin vuodan kupin ohi. Ohivuotoa tapahtuu kupinkin kanssa silloin tällöin päivisin, mutta ei niin valtavia määriä ja yleensä vain kovina vuotopäivinä jos en tyhjennä tarpeeksi usein. Halusin kuitenkin vaihtaa levyyn sen luvatun suuremman vetoisuuden vuoksi, ja koska olin kuullut niin paljon hyvää siitä miten se ei vuoda ohi ja koska sen kanssa voisi myös harrastaa seksiä. Tuo että levyyn mahtuu enemmän verta ei kuitenkaan paljoa auta kun se ei aukea ja kaikki tulee ohi 😅 Kupissa olen myös ajoittain kokenut poistovaiheessa alipaineen epämukavaksi niukempina vuotopäivinä, ja hankalaksi sen että aina toisinaan tuntuu sisälläni olevan vain jotain väärin eikä kuppi yksinkertaisesti aukea kunnolla ja muodosta alipainetta.

Eli help, osaako joku auttaa tuon levyn ongelman kanssa ja vinkata mitä mahdollisesti teen väärin tai mitä voisin kokeilla!?
Siteet ja tamponit ei ole itselleni vaihtoehto joten niitä ei tarvi ehdotella.

6

388

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuukautislevy tulee asettaa syvemmälle emättimeen, kohdunkaulan suuaukolle, ja sen on tarkoitus nojata häpyluuhun pysyäkseen paikoillaan ja kerätäkseen vuodon tehokkaasti. Jos levy jää liian matalalle tai väärään kulmaan, se voi vuotaa.

      • Anonyymi00002

        Työnnän sen kyllä niin syvälle kun sormet yltää ja levy uppoaa 😂 ja saan sen tosiaan nojaamaan häpyluun, mutta joku ei vaan silti selvästi onnistu oikein kerta ohivuotoa tulee.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Työnnän sen kyllä niin syvälle kun sormet yltää ja levy uppoaa 😂 ja saan sen tosiaan nojaamaan häpyluun, mutta joku ei vaan silti selvästi onnistu oikein kerta ohivuotoa tulee.

        Ei kait sitä kukaan muukaan voi sun puolesta sulle laittaa .


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Ei kait sitä kukaan muukaan voi sun puolesta sulle laittaa .

        Voi harmi, tämähän se just olis ollu vastaus ongelmaani.....
        Jos osaat lukea ni kerron kyllä että saan sen sinne ihan itse tungettua, neuvoja kyselin vain siihen että mikä voisi olla ongelmana kun ohivuotoja silti tulee. Neuvoja ja/tai kokemuksia muilta levyn käyttäjiltä joilla ehkä ollut sama ongelma.


    • Anonyymi00005

      Sama ongelma täällä, toinen kuukausi kokeilua menossa ja vaikka miten mallailen levyä ylös ja häpyluun taakse, ohivuotoa tulee aina. En uskalla jättää yöksi, laitan kuukupin ja harjoittelen päiväsaikaan kun voi ravata vessassa 😅 kaikki vinkit otetaan vastaan. En tosin ole kokeillut vielä pienempää kokoa, 2 lasta synnyttänyt niin oletin tuon isomman olevan ykkösvaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1146
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      708
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      591
    Aihe