Outo juttu vaivaa mieltäni valtamedian - varsinkin YLEn - suhtautumisessa Orpon hallitukseen

Anonyymi-ap

Rasismikohuissa perussuomalaisten ja Orponkin kimppuun käytiin hampaat irvessä persuvihaa kiljuen, mutta nyt kun hallitusta todella sietäisi arvostella sen talouspolitiikasta niin suhtautuminen onkin oudon ymmärtäväinen. Riikka Purraakin kohtaan tunnetaan sympatiaa, melkein päätä silitetään. Miksi ihmeessä näin? - Suomen kansan suuri enemmistöhän kärsii hallituksen aiheuttamasta kurjuudesta. Nyt olisi todella kritiikin paikka, mutta eihän sitä tule. Hallituksen talouspolitiikkaa pikemminkin myötäillään ja kannustetaan jatkamaan samaan malliin: koeta kestää Riikka, paina päälle Petteri, puskekaa läpi niin kuin Matias uhoaa.

Onhan eroa myös siinä miten oppositiossa olevat puolueet suhtautuvat hallitukseen nyt ja miten suhtauduttiin 2023 hallituksen aloittaessa. Hallitus ei nyt sitten enää olekaan "kauhukabinetti". Oppositiopolitiikka on varsin normaalia. Välillä tuntuu, että hallitusta arvostellaan enemmänkin muodon vuoksi. Samaa aatteen paloa ja hehkuvaa vihaa ei nostateta kuin rasismikohuissa. Ero omien kommenttieni ja vasemmistopolitiikkojen sekä median kannanottojen välillä on räikeä.

Kun tätä outoa asiaa olen miettinyt niin vahvistuu oma olettamukseni siitä, että eivät liberaalileidit ja -herrat mediassa ja politiikassa piittaa paskaakaan Suomen tavallisesta pienellä palkalla työtä tekevästä kansasta, käyttävät vain hyväkseen omaa asiaansa ja aatettaan ajaakseen.

Suomella menee nyt tosi huonosti. Ne ihmiset, joita eniten auttaisi se, että Suomella menisi hyvin tai edes kohtuullisesti kärsivät nyt todella. Tavalliselle työllään elävälle suomalaiselle olisi tärkeää se, että työtä olisi ja siitä maksettaisiin palkkaa, joka riittäisi kohtuulliseen elämiseen ja vähän sen ylikin. Jos palkka on riittämätön niin tärkeää pienituloisille on, että valtio pystyy vähän jeesaamaan.

Ainakin minulle on lopullisesti paljastunut, mikä oikeasti on "liberaalin" vasemmiston politiikan takana. Valtapeliähän siinä vain pelataan Suomen ja suomalaisten kustannuksella. Tavoite on persujen nujertaminen ja jos persut tekevät sen itse paljon tehokkaammin kuin mihin vasemmisto kykenee niin sehän sopii. Timo Soinikin on todennut, että rasismikohut ovat pikemminkin ylläpitäneet persujen kannatusta, mikä puolueessakin on todettu. PS on jopa terävöittänyt maahanmuuttovastaista profiiliaan kun hallituksen politiikka on painanut puolueen kannatusta alas.

1

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kiinnostaisi tietää, mitkä tahot eivät kuulu valtamediaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe