https://tekniikanmaailma.fi/lappeenrannassa-aletaan-valmistaa-hiilidioksidista-80-prosenttista-proteiinia/
oleiini-proteiinia hiilidioksidin ja sähkön avulla valmistava Solar Foods kertoo valinneensa Lappeenrannan Selkäharjussa sijaitsevan tontin tulevan Factory 02 -tuotantolaitoksensa sijaintipaikaksi.
Factory 02 on yhtiön ensimmäinen teollisen mittakaavan tuotantolaitos, ja se tulee kasvattamaan soleiinin tuotantokapasiteettia keväällä 2024 Vantaalla käynnistyneen Factory 01 -demotehtaan 160 000 kilosta 40-kertaiseksi, 6,4 miljoonaan kiloon vuodessa. Lopullinen investointipäätös Factory 02 -tuotantolaitoksen rakentamisesta on tarkoitus tehdä vuonna 2026.
Yhtiö etsi sijaintipaikkaa tulevalle Factory 02 -tuotantolaitokselle sekä Suomessa että ulkomailla. Sijoittumispäätökseen vaikutti muun muassa uusiutuvan energian hinta. Sähkö on proteiinituotannon kallein raaka-aine.
Lappeenrannan tontilla on hyvät sähkönsyöttömahdollisuudet sekä mahdollisuus integroitua kaupungin kaukolämpöverkkoon. Proteiinia tuottavan bioreaktorin bakteerikantaa ruokitaan vedyllä, joka tuotetaan hajottamalla vettä alkuaineikseen elektrolyysin avulla. Tässä syntyy hyödyntämiskelpoista hukkalämpöä.
Factory 02 -tuotantolaitoksen rakentaminen on suunniteltu toteutettavaksi vaiheittain: ensimmäisen vaiheen kapasiteetti on 3,2 miljoonaa kiloa vuodessa, ja sen on tarkoitus valmistua vuoden 2028 lopussa. Tuotanto vastaisi 6 000 lehmän maitotilaa tai miljoonan munivan kanan kanalan vuotuista proteiinituotantoa.
Seuraavana vuonna tuotantolaitosta on tarkoitus laajentaa kaksinkertaiseksi, 6,4 miljoonan kilon vuosituotantoon.
Tekniikan Maailma vieraili vastikään Vantaan Factory 01:ssä. Lue digilehden 22/2025 jutusta Lähiruokaa lautaselle vedystä ja hiilidioksidista – Suurtila 20 kuution bioreaktorissa miltä soleiini maistui.
proteiiniksi Vantaalla, pian myös Lappeenrannassa-Sähkö on proteiinituotannon kallein raaka-aine
17
548
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tästä lähtee Lappeen nousu. On aika lopettaa vikinä.
- Anonyymi00002
rohoo
- Anonyymi00003
Yksi floppi lisää tänne kurjalaan.
- Anonyymi00004
vai uusi Nokian?
- Anonyymi00005
frdf
- Anonyymi00006
ou jee
- Anonyymi00007
rahaa tuli
- Anonyymi00008
Toivotaan että moinen jätelaitos menee konkurssiin ennenkuin kerkeää edes kunnolla starttaa 🙂👍
- Anonyymi00009
Kylän pahin jätelaitos on nyt Kaukas...
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Kylän pahin jätelaitos on nyt Kaukas...
Kyllä se toi tuleva solar foodsin myrkkytehdas on.ei ole ihmiselle tarkotettua ravintoa.tai siis ei liity ravintoon vaan pikemmin moskaan
- Anonyymi00011
Aito ravinto ja terveytesi kiittää.vältä ultra prosessoituja ja ei luonnonmukaisia tuotteita.
- Anonyymi00012
https://www.nordnet.fi/osakkeet/kurssit/solar-foods-sfoods-fsme
miten reagoi kurssi ja missä ajassa?
oston paikka?- Anonyymi00013
Ostin lisää pari päivää sitten, osta vaan
- Anonyymi00015
Odota et tippuu alle euron ja ehkä sitten kannattaa tuo lottolappu ostaa. Mutta varaudu siihen että sijoituksesi menee hukkaan.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Odota et tippuu alle euron ja ehkä sitten kannattaa tuo lottolappu ostaa. Mutta varaudu siihen että sijoituksesi menee hukkaan.
joko kaivinkoneet tontilla?
osake pomppaa 20 euroon kun työlupa saatu...
- Anonyymi00018
pitäskö sijoittaa miljoona?
- Anonyymi00020UUSI
miljardihommoo
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36512317Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555387Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962588Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151972Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167880Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74762Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716