Ilmastokiima loppui kuin kanan lento

Anonyymi-ap

Saksalaiset autoilijat luopuvat sähköautosta ja vaihtavat bensiini ja dieselautoihin kertoo kertoo Saksan suurin autovakuutusyhtiö.
Vain 18 % harkitsee sähköauton ostamista!

39

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Robert Fico julkaisi X:ssä viestin, jossa kuusi EU-maan pääministeriä vaatii Euroopan komission puheenjohtajalta Ursula von der Leyeniltä muutosta unionin ilmastopolitiikan suuntaan. Yhteisessä kirjeessä pääministerit peräänkuuluttavat ”realistisempaa” lähestymistapaa ja eurooppalaisen teollisuuden suojelua.
      Kirjeen allekirjoittajina ovat Bulgarian pääministeri Rossen Jeliazkov, Italian pääministeri Giorgia Meloni, Tšekin pääministeri Petr Fiala, Puolan pääministeri Donald Tusk, Unkarin pääministeri Viktor Orbán sekä Slovakian pääministeri Robert Fico.
      Pääministerien mukaan EU:n viimeaikaiset keskustelut kilpailukyvystä ja ilmastolainsäädännön uudistamisesta osoittavat, että unionin on luovuttava ”ideologisesta dogmatismista”, joka heidän mukaansa on ajanut kokonaisia tuotannonaloja ahdinkoon ilman merkittävää vaikutusta globaaleihin päästöihin.
      Kirjeessä korostetaan teknologianeutraaliuden periaatetta. Pääministerien mukaan hiilineutraaliuteen ei ole yhtä ainoaa ratkaisua, ja yhden teknologian pakottaminen tukahduttaa tutkimusta, innovaatiota ja tervettä kilpailua. Erityisen kriittisessä asemassa heidän mukaansa on eurooppalainen auto- ja autokomponenttiteollisuus, joka kärsii nykyisestä sääntelystä.
      Johtajat vaativat, että EU:n henkilö- ja pakettiautojen CO₂-päästörajoja koskevan asetuksen tulevassa tarkistuksessa tunnustetaan myös vuoden 2035 jälkeen ladattavien hybridien, polttokennoteknologian sekä niin sanottujen toimintamatkan pidentimellä varustettujen sähköautojen rooli. Lisäksi kirjeessä vaaditaan uusiutuvien ja vähähiilisten polttoaineiden, mukaan lukien biopolttoaineiden, tunnustamista hiilineutraaleiksi jo ennen vuotta 2035.
      Raskaiden ajoneuvojen osalta pääministerit ehdottavat kohdennettuja muutoksia päästöstandardeihin, jotta valmistajat voivat saavuttaa tavoitteensa ilman merkittäviä sakkoriskejä. He suhtautuvat kriittisesti myös EU:n suunnitelmiin viherryttää yritysautokantoja mahdollisilla uusilla nollapäästöajoneuvokiintiöillä, joiden he katsovat lisäävän byrokratiaa ja heikentävän erityisesti pk-yritysten kilpailukykyä.

      Kirjeen mukaan EU:lla on jo käytössään tehokkaita keinoja ajoneuvoliikenteen päästöjen vähentämiseksi, ja tulevien aloitteiden tulisi keskittyä hyviin käytäntöihin, verokannustimiin ja tukiohjelmiin teknologianeutraalia linjaa noudattaen.

      Pääministerit varoittavat, että Euroopan autoteollisuus ja EU:n ilmastopolitiikka ovat käännekohdassa. Ilmastotavoitteita voidaan heidän mukaansa edistää tehokkaasti, mutta ei hinnalla, joka romuttaa eurooppalaisen teollisuuden.

    • Anonyymi00002

      Tuhoa päin olemme menossa näitten saastuttavien tehtaitten ja autojen kanssa.
      Imastonmuutos on tosi asia. Katdokaa ulos ja muistelkaa miten oli vielä joulukuut 70-80 luvulla ja sitä ennen.

      • Anonyymi00003

        JOO - mutta siihen pääosin syypää auringon säteilyn voimistuminen -ei CO2 !


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        JOO - mutta siihen pääosin syypää auringon säteilyn voimistuminen -ei CO2 !

        Ihanko itse tuon keksit?
        Älä vaan mene missään älykkäässä keskustelussa mainitsemaan hienoa ajatustasi.


      • Anonyymi00035

        Ilmasto on muuttunut aina! Joskus täälläkin on tallustelleet mammutit..


    • Anonyymi00004

      Höpö höpö.

    • Anonyymi00005

      Paljonko Venäjä-Ukraina sota on huonontanut ilmanlaatua Euroopassa?Vihavasemmiston mielestä ei minkään vertaa verratuna lehmien röyhtäilyyn ja sikojen piereskelyyn ?

      (Joulukalenteri G: Youtube Kokkolan autohuolto)

      • Anonyymi00006

        Paljonko venäjä ja kiina saastuttavat ilmaa, se on tyhjä meillä kituuttaa kun muut saastuttavat. Aina on ollu kuumempia ja viileämpiä aikakausia, ei kannata nipottaa.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Paljonko venäjä ja kiina saastuttavat ilmaa, se on tyhjä meillä kituuttaa kun muut saastuttavat. Aina on ollu kuumempia ja viileämpiä aikakausia, ei kannata nipottaa.

        Ei ole ollut aina. Aina oli ennen 90- lukua joulukuussa lunta jouluna koko maassa.


      • Anonyymi00011

        Persupölö näki kaljakaapin takana jälleen vihervasemmiston🍻🍺🍻🤣


    • Anonyymi00007

      Saksassa onkin huoli autoteollisuuden työpaikoista ja siksi tilanne muuttuu noin.
      Itse ilmastoasia ei muuksi muutu ja silloin he tarvitsevat muita toimia ja nekään ei tule ilmaiseksi, mutta auto asia on niin helppo tavalliselle kansalle ajatella, vaikka asia tulee heille maksamaan toista kautta.
      Voidaan verrata vaikka Suomeen ja näitä Persujen äänestäjiä joille bensan ja oluen hinta oli se ratkaiseva tekijä miksi he antoivat äänensä Persuille ja nyt se on tullut heille monta kertaa kalliimaksi kun Persut kusettivat ja rokottavat juuri tuota yksinkertaista ja köyhempää kansanosaa oikein huolella.

    • Anonyymi00009

      Näkeehän tuo sokeakin, että ilmasto on lämmennyt. Eikä sitä voi krskeyttää millään tavalla. Tuhoon on maapallon asukkaat tuomittu jo 100 vuoden kuluttua.

      • Anonyymi00036

        Jännä lukea vanhoista julkaisuista miten kukakin "asiantuntija" on sanonut monta kymmentä vuotta sitten, että kaupungit peittyy mereen, mutta eipä ole vielä peittyneet.
        Ilmastohysterialla joku taho takoo rahaa ja me ostetaan Kiinalta päästöoikeuksia, hah, hah, hah, hah, Kiinalta!


    • Anonyymi00010

      Persujen lento loppui samalla tavalla.

    • Anonyymi00012

      Eipä ensimmäistä kertaa tuon kanan lento. Mediauskoivaisille keksitään uusia valheita.
      24.2.2022 yhtäkkiä loppui rättien käyttö ja rokoteaihe katosi mediasta. Saiko Kreml Noobelin palkinnon pandemian voittamisesta? )))

      • Anonyymi00037

        Korona loppui kuin kanan lento sekin, kun Ukrainan sota alkoi, se näkyy tilastoista!


    • Anonyymi00013

      Meillä kiimat jatkuu, koira on taas kiimassa ja emäntä on häröllään myös. Taidan lähteä tallitytön luokse ratsastamaan 🫡

      • Anonyymi00014

        Minä taidan venytellä silmiäni. :D


      • Anonyymi00020

        Mä vääntelen naamaani.


    • Anonyymi00015

      Miksikähän suurin osa maapallon ihmisistä asuu lämpöisissä maissa, ovat oloonsa tyytyväisiä, täällä ilmastohumpuukit lyövät rumpua.

      • Anonyymi00017

        Et tiedä mitään lämpöisten maiden ihmisten tyytyväisyydestä. Aivan toisinpäin.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Et tiedä mitään lämpöisten maiden ihmisten tyytyväisyydestä. Aivan toisinpäin.

        Mistäs sinä sen tiedät?


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Mistäs sinä sen tiedät?

        Olen seurannut lämpöisten maiden ihmisten surullisuutta kaikinpuolin.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Olen seurannut lämpöisten maiden ihmisten surullisuutta kaikinpuolin.

        Seuraa vaihteeksi niiden iloa.


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Seuraa vaihteeksi niiden iloa.

        Siellä ei ole paljon iloa mitä seurata. Maanjäristyksiä, tulvia jne.jne...


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Siellä ei ole paljon iloa mitä seurata. Maanjäristyksiä, tulvia jne.jne...

        No niitähän vasta onkin ilo seurata, paljon mielenkiintoisempaa kuin naapurien vastaaminen akkunasta.


    • Anonyymi00016

      Nykyisen Saksan alueella kasvoi aikoinaan trooppista sademetsää, silloin ei ollut vielä edes pyörää keksitty.

      • Anonyymi00018

        Saksa palaamassa alkutilaan, pyörä unohtuu tarpeettomana.


      • Anonyymi00025

        Ja Lapissa lehtikuusia.


    • Anonyymi00022

      Saksalaiset insinöörit eivät vaan osaa valmistaa kunnon autoja,siitä on kysymys.

    • Anonyymi00023
      • Anonyymi00024

        G löysi tällaisen,

        Yle 15.12.2025
        https://yle.fi/a/74-20199726

        ..."Maankäyttösektori on yhä merkittävä päästölähde, mutta metsät muodostavat nyt pienen nielun. Metsien nettonielu on kuitenkin pienentynyt 2010-luvun alusta ja on lähellä nollaa.

        Pitkän aikavälin muutos nettonielusta päästölähteeksi selittyy ennen kaikkea metsämaan pienentyneellä nielulla."...

        Yle siis laati ja julkaisi hätäyksissään täysin valheellisen "uutisen".
        Noh, sehän ei ole uutinen.


    • Anonyymi00030

      Järki palaa onneksi maailmaan

    • Anonyymi00031

      Kaikki aatteet jotka eivät perustu faktoihin katoavat ajan myötä paitsi uskonnot, kommunismi ja vihervaleet terve menoa.

    • Anonyymi00032

      Saksa tukee omaa autoteollisuuttaan.. Nykyään sotateollisuus on suuressa nousussa, mutta vihreät eivät sitä vastusta, vaikka sieltä tulee suurin ilmaston pilaaminen. Niin aina on, tarkoitus pyhittää ajattelun ja keinot.

    • Anonyymi00033

      Holoseeni on nykyinen geologinen aikakausi, joka alkoi ilmaston lämmetessä viimeisimmän jääkauden jälkeen noin 11 560 kalenterivuotta sitten (noin 9 600 eaa.). Holoseenia edelsi pleistoseeni (2,588 miljoonaa – 11 560 vuotta sitten), jonka aikana kylmät jääkaudet (glasiaalit) ja niiden väliset interglasiaalit (lämpökaudet) vuorottelivat pohjoisilla alueilla. Holoseeni on viimeisin interglasiaali. Holoseenin alkupuolella jää vetäytyi laajoilta alueilta, ja sen tilalle kuivalle maalle kasvoi ensin matalia ruohoja, kukkia ja pensaita käsittävä tundrakasvillisuus, sitten koivuja ja lopulta mäntyjä. Holoseenin keskivaiheilla oli nykyistä lämpimämpi jakso.Holoseenin ilmasto on vaihdellut jaksollisesti, ja lämpötilan muutokset ovat olleet huomattavia myös viimeisen tuhannen vuoden aikana. Euroopassa nykyistä lämpimämpää oli etenkin vuosina 1150–1300. Tällöin Islanti ja Grönlanti asutettiin, ja Grönlannissa pystyttiin viljelemään vehnää alueella, joka ilmaston myöhemmin viilennyttyä muuttui arktiseksi. Myös Islannissa voitiin harjoittaa maanviljelyä alueilla, joille myöhemmin levisivät jäätiköt. Lyhyttä lämmintä kautta seurasi viileä ajanjakso, jota kutsutaan pieneksi jääkaudeksi. Se kesti noin 1400–1900. Tuolloin jäätiköt etenivät sekä Norjassa että Alpeilla. Esimerkiksi Lontoossa Thames-joki jäätyi tuolloin pitkiksi ajoiksi talvisin ja joen jäällä vietettiin Frost Fairs -markkinoita, jotka olivat suurimmillaan 1800-luvun alkupuolella.Lämmin ja kostea atlanttinen kausi oli noin 9 220–5 660 vuotta sitten. Suomen ilmasto oli silloin nykyistä merellisempi. Holoseenin lämpöhuippu saavutettiin noin 6 900–6 400 vuotta sitten. Silloin oli koko maapallon alueella keskimäärin 0,5–2 astetta nykyistä lämpimämpää. Pohjois-Siperiassa kesät lämpenivät kuitenkin 2–6 astetta. Tätä holoseenin lämpimintä kautta kutsutaan mm. holoseenin ilmasto-optimiksi, hypsitermaaliksi, altitermaaliksi, holoseenin optimiksi ja holoseenin megatermaaliksi. Ilmasto viileni keskiajan jälkeen (1350–1900). Ajanjaksoa kutsutaan pieneksi jääkaudeksi. Sen aikana lämpötila vaihteli mm. tulivuorenpurkausten ja auringon aktiivisuudessa tapahtuneiden pienten muutosten takia. Ilmasto oli keskimääräistä viileämpää vuosina 1550–1680 ja toisaalta kylmempää vuonna 1739. 1700-luvun lopulla ilmasto jälleen lämpeni, kun taas vuosina 1850–1890 oli jälleen kylmempi jakso.

      • Anonyymi00038

        Niinhän Grönland-nimi viittaakin, että vihreä maa.


    • Anonyymi00034

      Vasemmisto pöllyyttää jauhoja ettei aurinkoa näy. Kjäh kjäh..

    • Anonyymi00039

      Energiakäänne romuttaa Saksan talouden, sanoo fyysikko ja taloustieteilijä Björn Peters. Kustannukset nousevat eksponentiaalisesti sääriippuvaiseen tuotannon osuuden ylittäessä 10-20%.
      exxpressTV: Energiasiirtymä on tähän mennessä maksanut Saksalle 1000 miljardia euroa, mutta suurimmat kustannukset ovat vasta edessä. Taloudelle aiheutuu vuodessa 100 miljardin kustannukset. Saksan teollisuus on vaarassa. Kotitalouksien maksama sähkön hinta on Euroopan korkeimpien joukossa.
      Sähköjärjestelmän kustannukset nousevat tuuli- ja aurinkovoiman kasvun myötä. Petersin mukaan 10-20 prosenttia sääriippuvaista tuotantoa on helposti integroitavissa sähköjärjestelmään. Osuuden noustessa sitä tasoa suuremmaksi integroinnin kustannukset nousevat eksponentiaalisesti.
      Vuosikymmenten ajan Euroopan sähköjärjestelmä oli vakaa, koska se perustui suunniteltavaan sähköntuotantoon ja sen pyöriviin massoihin. Sääriippuvaisen sähköntuotannon myötä tämä on muuttunut. ”Nykyisin ei ole enää yhtä sähkömarkkinaa, vaan tuulen ja sään mukaan koko ajan muuttuva sähkömarkkina.”
      Nykyään sähköverkko-operaattorien on puututtava jatkuvasti järjestelmään, jotta se pysyy vakaana. Ennen puuttumista tarvittiin vain muutaman kerran vuodessa. Sähkökatkojen todennäköisyys kasvaa.
      Sähkön varastointia pidetään ratkaisuna tuotannon vaihteluun, mutta ainakaan nykyteknologialla se ei riitä ratkaisuksi pitempiaikaiseen tarpeeseen. Teollisuus tarvitsee energiaa vuorokauden ympäri, sääriippuvainen sähkö ei ole sille taloudellisesti kannattavaa. Teollisuus ja investoinnit pakenevat Saksasta.

      Keskeinen virhe Euroopan energiapolitiikassa on 1990-luvulta peräisin oleva oletus, että energiankulutus laskee. Tekoäly merkitsee kuitenkin sähkön kulutuksen valtavaa kasvua. Ilman halpaa ja luotettavaa sähköä Eurooppa häviää siinä kilpailussa.
      Petersin mukaan Saksan virhe on ydinvoimasta luopuminen. Energiasiirtymän hinta on ollut tähän mennessä valtava, mutta se on vasta alkua. Todella kallis osuus on edessä, kun maan talous joutuu sopeutumaan sään mukaan vaihtelevaan sähköntuotantoon. Koko tuotantokoneisto joudutaan rakentamaan uudelleen. Sitä Saksan talous ei kestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe