Tarvitsen apua suomen kielen taitoni kehittämisessä

Anonyymi-ap

Olen menossa pian lukioon ja minua huolestuttaa, miten tulen pärjäämään äidinkielen (suomen kielen) kirjoituksissa.

Peruskoulun kirjoitelmissa minulle on huomautettu kielioppivirheistäni (etenkin sijamuodoissa), joita minun on vaikea huomata.

Aloitin suomen kielen oppimisen 1. Luokasta lähtien, luen suomalaista kirjallisuutta säännöllisesti ja Ylen uutisia päivittäin. Yritän myös joka kolmas päivää kirjoittaa n. 200 sanan pituisen esseen mieliaiheesta. Samat sijamuoto virheet kuitenkin toistuvat.

Minulla ei ole ketään, joka voisi oikolukea vapaa-ajalla tekemiäni kirjoitelmia. Olen tähän mennessä käyttänyt tekoälyä korvaavana apua.

Olen taustaltani monikielisestä perheestä ja pääkieleni on englanti.

Pyydän vinkkejä ja ohjeita siihen, miten voisin parantaa kielitaitoani. Kiitos.

2

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei sinulla ole mitään syytä huoleen, tämän postauksen perusteella kirjoitat paremmin kuin moni syntyperäinen suomalainen. Jos kuitenkin vielä epäilyttää, voit harjoitella kirsikanvarren sitomista solmuun vain kieltä käyttäen, tämä kuulemma vaatii hyvää kielitaitoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2634
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1114
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      821
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      770
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      710
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      708
    Aihe