Pasasen järki laukkaa taas kuin partaveitsi ilman partaterää. Kuten aiemmin kirjoitin niin Yrittäjä -nimistä ammattia ei ole olemassa. Se on vain jonkin ammatin harjoittamista hoitaen itse kirjanpidon ja jos touhua on vähänkin enemmän, sen kirjanpidonkin hoitaa kirjanpitäjä omassa yrityksessään. Jos pienyrittäjä vaikka myy kalaa torilla, niin hän kulkee nimellä "Kalakauppias" tai "Torimyyjä".
Siinä ei suuria "yrittäjäntaitoja" tarvita.
Veroilmoitus tehdään toiminimellä samaten kuin palkansaajana. Erotellaan oma ja yhtiön asiat toisistaan ja maksellaan verot sen mukaan. Osakeyhtiössä se on vielä helpompaa, kun voit jättää yhtiön tilille rahaa säästöön ilman että se luetaan veronalaiseksi tuloksi.
Jotta voit siitä laillisesti maksaa itsellesi palkkaa, tarvitset aina taaksesi yrityksen. Jokaisen suomalaisen työntekijän ja ammattilaisen palkka tulee yritykseltä yksityisellä sektorilla.
P: "Joku toimari otti joskus asiaan kantaa vuosia sitten, että miksi alkaa yrittäjäksi jos sinulla ei ole osaamista josta joku työnantaja on valmis maksamaan"
-Kukaan ei perusta yritystä, jos ei ole kokemusta ja osaamista alalta ja varmoja asiakkaita. Yritys on vain kanava laskuttaa se oma työ ja myynti. Ilman työtä ja myyntiä ei ole tarvetta yritykselle.
-Toimarin titteli ei tarkoita että toimari osaisi tehdä mitään ammattia itse, porukassa jonka toimintaa hän johtaa. Varsinkaan valtion tai kaupungin-yhtiöissä. Palkkajohtajat ovat alinta saastaa, mutta jos hallitus ei välitä kuluista ja tappioista, niin sitten laitetaan joku puoluekaveri siihen hommaan.
P: "Suomessa yrittämisen taso ja osaaminen on heikohkoa, monet aloittavat yrityksen pakosti, koska työtä on vaikea saada, ei osata edes omaa alaa saatikka yrittämiseen liittyviä asioita"
-Missäs niin pöljiä ihmisiä on? Kädestä suuhun eläjiä on kaikenlaisissa hanttihommissa, enkä kutsu yrittäjäksi mitään nappikauppiasta vaan vasta sitten kun liikevaihto on vähintään kuusinumeroinen, josta vähintään puolet jää handuun.
P: "Yrittäjän riskit on huomattavasti duunaria suuremmat, yleensä lainojen vakuutena on maat ja mannut"
-Minkä lainojen? Useimmat yritykset aloittavat valmiilta pohjalta entisessä toimenkuvassaan eivätkä tarvitse mitään uusia toimistoja eikä tuotantotiloja.
Minun yritykselläni ei koskaan ole ollut senttiäkään lainaa.
P: "Miksi kävisi kouluja, hyvin harva korkeasti koulutettu alkaa yrittäjäksi"
-Julkiselle sektorille tähyävät akateemikot ovat suojatyöpaikoissa, eivätkä osaa mitään ammattia koulutuksensa puolesta. Se on aivan joutojätkien prostituutiota, elellä tuottavien veronmaksajien siivellä. Ei paskanpuhujista ole yrittäjiksi eikä markkinointipäälliköistä edes myyjäksi.
Jari Sarasvuolla kävi munkki, kun ehti leipoa miljoonansa silloin kun oli vielä yrityksillä ylimääräistä rahaa rahoittaa paskanpuhujia. Taitaa aika vähissä olla keikat nykyisin, varsinkin kun kaikki fraasit on kuultu jo 90-luvulla.
-Minulle jää käteen noin 18% enemmän kuin kollegalle, joka on suoraan palkkalistoilla. Se on iso raha vuositasolla jolla koko perhe tekisi kaksi kaukomatkaa vuodessa. YEL-maksut on järkyttäviä, se on totta, mutta ei tarvi meikäläisen odotella myöskään mitään eläkkeitä, kun asiat on kunnossa jo kahdeksan vuotta ennen sitä siten että rahaa riittää elämän loppuun ja jää vielä lapsille komeat perinnötkin. Eläke on vain bonus, täysin ylimääräistä, eikä tarvi Kelan luukuilla kolistella.
Tässä kuvassa kerrotaan hyvin yksiselitteisesti, kenellä on kyhnyä säästössä ja kenellä ei. https://ibb.co/BKsq0yj1
Yrittäjien mollaaminen taas alkoi
Anonyymi-ap
1
121
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724184Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o963607Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363329- 512860
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182329- 402318
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222052- 231646
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami141517Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?321506