Tämä huikea tarina on totta.
Mies jonka kavereina kouluikään asti oli vain leppäkertut ja sukulaiset, sekä joka oli koulukiusattu 13 vuoden ikäänsä asti parhaan kaverinsa toimesta, ryhtyi hunsvotiksi pitkällä takatukalla ja nahkarotsilla, pöristtellen kaksipyöräisillä niin sorakuopilla kuin alppien serpentiineillä.
Koulunsa jätti kesken ja ongelmallisena nuorukaisena pääsi sosiaalitoimiston avulla tukityöllistettynä rakennustyömaalle, jossa viimein päätyi betoniliemilattialiipparin apulaisena hankkimaan itselleen myös liipparin pätevyyden.
Siitä ampaisi aluilleen yksi suomen historian merkittävimpiä rakennusalan yrittäjien onnistumistarinoita rakennustyömaan märkäkorvasta huippuosaajaksi ja Ison päällikön neuvonantajaksi ja avustajaksi.
Rahaa tuli ikkunoista ja ovista sellaisia määriä, että kirjanpitäjä joutui tekemään jatkuvaa ylityötä eritellen kuitilliset ja pimeät omiin vihkosiin.
Ammattitaidon kohentuessa ja maineen kiiriessä liippari hankki itsellensä rakenusteknikon paperit istumatta päivääkään koulun penkillä ja olematta kuitenkaan koskaan rakennusmestari.
Hän kartutti ammattitaitoaan kantaen olallaan mattorullia ja liimaten mattoja betoniliemilattioidensa päälle, jolloin tilillä ryhtyi jo olemaan summa, että hän saavutti markkamiljonäärin aseman.
Summa summaarum simppeli laskelma, kun yksi maton liimaaja tekee miljoonan, niin useampi liimaaja tekee useampia miljoonia ja hän päätyi viiteenkymmeneen duunariin.
Hänen maineensa kantautuessa päättäjien tietoisuuteen, niin hänet kutsuttiin laatimaan rt-kortistoa, remontoimaan kirkoista presidentinlinnaa myöden, betoniliemiruiskurappaamaan vesitunnelia ja tarjottiin useita tehtaitakin ostettavaksi.
Hän perehtyi myös lvi-tekniikkaan ja alipaineistamisiin, ilmakitkaan, sekä oppi miten korruptio toimii ja päätyi siinäkin merkittävälle tasolle.
On sanontoja että ei omena kauas putoa puusta ja niinhän se on, kun hänen ylivertainen poikansa on nykyisellään Hesassa Hussin Kallion jättisairaalan työmaan työmaapäällikkö.
BETONILIEMILATTIALIIPPARIN TARINA KOULUKIUSATUSTA INTERNETKIUSAAJAKSI.
5
161
Vastaukset
- Anonyymi00001
Laakson siis.
- Anonyymi00002
Olipa hyvä kirjoitus, mutta voisiko joku ystävällisesti kertoa mitä tarkoitta rt-kortisto, ilmeisesti joku raksa-alan työttömyys kassa, jonne mattoliimarit arkistodaan, ja muut sekatyömiehet odottelemaan parempia aikoja, ennenkuin ensimmäinen miljoona on tilillä, ja 2010 historiasta näyttää vielä puuttuvan muutama konkurssi, jossa on ollut itse osallisena, nekin ennen osakaslainoja. By Numball vaimon kanssa kotona.
- Anonyymi00003
Kaikkea se yö yksinäiselle teettää.
- Anonyymi00004
Jouluun vielä viikon verran aikaa ja Pasanen dokaa 24/7 jo nyt. Luottokortin piikki on saletisti tapissa jo aiemmin ja tulee taas se haikia huomen, kun jo nyt piehtaroi alemmuudentunteessa ja pelko perseessä että jää se kinkku tänäkin jouluna hankkimatta eikä ole eukkoakaan ketä voisi kurmoottaa...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial161741Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3071361Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 132998
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898