Mitä tehdä perintörahoilla?

Anonyymi-ap

Saan perintönä yksiön jonka arvo on noin 60-80 000. Asun paikassa jossa yksiön hinta on noin 130 000. En käy töissä koska en saa töitä ja en tiedä kykenenkö tekemään töitä. Luultavasti en siis käy töissä.

Jos haluaisin ostaa yksiön täällä missä olen minun pitäisi siis vielä maksaa noin 50 000 euroa. En ehkä saisi vanhempaa takaamaan lainaa ja ei sitä lainaa varmaan millän kelan rahoilla maksettaisi.

Se taitaa olla niin että jos tilillä on yli 50 000 euroa niin ei saa asumistukea. Tällä hetkellä saan työttömtystukea ja asumistukea.

Tuolla pelkällä työttömyystuella maksaisin vain vuokran ja vuosittain pelkästään ravintoon menisi noin 3600 euroa. 10 vuodessa tililtä vähenisi siis 36 000 euroa ainakin.

Kannattaisiko ostaa asunto ja lyhentää velkaa kelan tuella? Voiko niin edes tehdä?

20

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Meinaatko, että saisit jostain pankista velkaa työttömänä?

      • Anonyymi00002

        Sitä ei siis saa jos vanhempi olisi takaajana? Selvä. En tiedä näistä asioista. Muutamaa lyhyttä kesätyötä lukuunottamatta en ole ikinä ollut palkkatöissä suomessa ja en ikinä ole hakenut lainaa.


      • Anonyymi00006

      • Anonyymi00007

        Myy asunto ja ryyppää rahat pois


    • Anonyymi00003

      Siis saat perintöasunnon. Mihin ihmeeseen tarvitset asuntolainaa? Jos tarvitset enemmän arvoista kämppää, niin mihin ihmeeseen? Vai onko perintökämppä yhtiössä johon on isot remontit tulossa, ja on riesa.
      Aina perityn voi laittaa vuokralle.

      • Anonyymi00008

        Luitko aloituksen? Ei tällä paikkakunnalla voi ostaa tuolla rahalla. Ne ei riitä.


      • Anonyymi00011

        Jos vuokraisin jäisin varmaan noin 200-300 euroa voitolle kuukaudessa. Vuodessa noin 2400 euroa. Siitä olisi pitkä matka 50 000 euroon.


      • Anonyymi00012

        Mitä myös jos vuokraaja rikkoisi asunnon ja ei voisi maksaa korvauksia.


      • Anonyymi00015

        Vaivalloista palkata kiinteistövälittäjä joka hankkii vuokraajan. Jos on riippuvainen vuokratuloista ja vuokraaja ei maksa niin sitten olisi rahallisesti pulassa.


    • Anonyymi00004

      Perinnöstä voit vähentää osuutesi perinverosta 2025 /20.000€.eli 100€.
      Perintöveroa menee,40-60.000€ eli 3500€.
      3600€ perintöveroa maksetuasi asu ihmeessä perintäyksiössäsi.
      Pankkilainana tuosta on kuukausimaksu mitätön.Luultavasti tukesi säilyy enallaan.

      • Anonyymi00009

        En halua asua siinä perintöyksiössä...


    • Anonyymi00005

      Niin perintöverotus pitää ottaa huomioon. Kyllä pankille riittää jonkun tonnin peruntöverojen vakuudeksi sen asunnon osakkeet. Elleivät, kävele toiseen pankkiin.

      • Anonyymi00010

        Olen maksanut perintöveron jo...


    • Anonyymi00013

      Anna perintösi ennemmin hyväntekeväisyyteen ja jatka luuseri elämääsi jatkossakin kelatuilla,repimällä ne minun selkänahastani. Minähän sinut olen veroillani tähänkin asti elättänyt.🤷‍♀️

      • Anonyymi00014

        niinhän sinä luulet,tiedätkö paljonko menee veroa kelamasseista per kk.?

        Idiootti.


      • Anonyymi00016

        Mitä jos joutuisit työkyvyttömäksi? Oletko valtiolla töissä? Valtion palkat maksetaan verotuloilla. Mitä työtä teet?


    • Anonyymi00017

      Kannattaa nostaa perintörahat ja käyttää johonkin ja jatkaa vuokralla asumista jos se muuten yhtäkönä toimii. Asunto-osakeyhtiön osakepaperin haltijuus ei tuo paljoa lisäarvoa elämään. Täälläpäin se sitoisi varoja niin paljon ettei anna vastinetta.
      Parempi kuitata asumistukea ja muuttaa kun talossa alkaa remonttikierre.

    • Anonyymi00020

      Laittaisin itse perintörahat 1. Opiskeluun ja sitten 2. Opintovelan maksuun

    • Anonyymi00021

      1. Opintoihin/rahanarvoisiin taitoihin
      2. Opintovelan maksuun
      3. Mökkiin

    • Anonyymi00022

      Sijoita perintösi vaikka indeksirahastoon. Rahaston tuotto-odotus voi helposti olla vuodessa 6-10 %, toisin sanoen voit nostaa sieltä vuosittain itsellesi tuotto-osuutta ilman pääoman pienenemistä. Sama raha riittää kauemman aikaa!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      48
      4046
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1910
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1374
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1205
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1081
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      961
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      930
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      28
      929
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      40
      917
    Aihe