Ubuntu näyttää työpöydän, kun vedät kolme sormea alaspäin kosketuslevyllä.
Tiesitkö tätä
19
422
Vastaukset
- Anonyymi00001
Linuxista on tullut helpompi ja mukava käyttää.
Aiemmin Ubuntun kaltaiset avoimen lähdekoodin vapaaehtoisten kehittämät Linux-järjestelmät olivat lähinnä nörttien juttu, koska ne edellyttivät korkeatasoista teknistä osaamista.
Näin ei ole enää.
Ubuntu on lähes yhtä käyttäjäystävällinen kuin Windows, jos sinulla ei ole erityistä tarvetta asentaa eksoottisia laitteita tai erikoisohjelmia.
Ubuntussa on Windowsista tuttu työpöytä ja käynnistysvalikko, ja siinä on myös sisäänrakennettu ohjelmakauppa, josta voit ladata ja asentaa erittäin laajan valikoiman ilmaisia ohjelmia yhdellä napsautuksella.
Löydät ohjelmia videoeditointiin sekä kuvankäsittelyyn ja paljon, paljon muuta.
Sinun ei tarvitse etsiä toimistopakettia, koska se on sisäänrakennettu Ubuntuun. Ja tämä kaikki on ilmaista.- Anonyymi00004
Ei tuo mitenkään linuxiin liity jos joistain työpöytäympäristöistä on tullut helppoja ja mukavia käyttää.
Työpöytäympäristöt on vaan ohjelmia siinä kuin joku nettiselainkin. Henkilön joka tietää kaiken Linuxista ei välttämättä tarvi tietää mitään joistain työpöytäympäristöistä taikka selaimista ne on siis Vain ohjelmia.
Kun erottaa mikä on käyttis ja mitkä ohjelmia niin helppo väsätä vaikka omia distroja. - Anonyymi00018
Miksi sitten puhut kaupasta jos kaikki on ilmaista? Kauppa on sellanen missä ostetaan tavaraa rahalla. Kaatopaikalla vaan on kaikki ilmaista.
- Anonyymi00002
Kyllä siellä on painikekin sitä varten - jos sen on laittanut näkyville. Matessa näyttää olevan valmiina päällä. Se tulee esiin, kun ikkuna peittää desktop-alueen.
- Anonyymi00003
Täällä näyttää avoimet ikkunat (sama kuin super-näppäin). Käynnistintä kun rullaa sormilla tai hiirellä niin näyttää toisen työtilan, joka on yleensä tyhjä työpöytä.
- Anonyymi00005
Kokeilin kolmea sormea ja kokeili neljää ja viittä mutta sitten ei ennä ollut sormia riittävästi. Vaatinee taikurin elkeitä kuten se yksi joka otti yhteyksiä ufoon tietokoneellaan.
- Anonyymi00006
Koittakaas ny tajuta että LINUX on vaan "alusta" joka tarjoaa palvelut jollekkin työpöytä ympäristölle siinä kuin kivalle haittaohjelmallekkin.
Toimii täsmälleen samoin kuin Windows... Erona tuo että linux ei saatanana kaadu vaikka haittaohjelma tyhjentäis pankkitiliä....on siis huomattavasti Windowsia vakaampi...en osaa sanoa onko tuosta aina hyötyä.... - Anonyymi00007
Asentaa Gnome Extensionin 'Show Desktop Button'
https://extensions.gnome.org/extension/1194/show-desktop-button/
Minimoi kaikki ikkunat painalluksella ja myös painalluksella palauttaa kaikki ikkunat.- Anonyymi00010
Onko Gnomesta tulossa huippukevyt työpöytä ympäristö jos tuokin on pitänyt tehdä "lisä varusteeksi".
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Onko Gnomesta tulossa huippukevyt työpöytä ympäristö jos tuokin on pitänyt tehdä "lisä varusteeksi".
Gnomen suunta ei ole keveyteen, vaan suuntaa tietokoneiden tehon kasvuun. Silloin kun asensin ensimmäisen Ubuntun, oli koneessa 128mb ramia, joka oli tuplasti sen mitä aikakausi vaati.
Gnome pyöri suit'sukkellaan. Nyky gnome-tpy tuntuu takkuillevan tuon tuostakin. liekkö liikaylimielinenkehitys syynä ja nämä koodarit taitoineen eivät vaan pysy mukana, vaan yrittävät nokitella toisiaan koodauksessa, eli pyrkiä esiintymään keulassa, olettaen olevansa parempia kuin muut ovatkaan. Oma koira puree nilkkaan. - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Gnomen suunta ei ole keveyteen, vaan suuntaa tietokoneiden tehon kasvuun. Silloin kun asensin ensimmäisen Ubuntun, oli koneessa 128mb ramia, joka oli tuplasti sen mitä aikakausi vaati.
Gnome pyöri suit'sukkellaan. Nyky gnome-tpy tuntuu takkuillevan tuon tuostakin. liekkö liikaylimielinenkehitys syynä ja nämä koodarit taitoineen eivät vaan pysy mukana, vaan yrittävät nokitella toisiaan koodauksessa, eli pyrkiä esiintymään keulassa, olettaen olevansa parempia kuin muut ovatkaan. Oma koira puree nilkkaan.Itse olen ratkaissut tuon niin että käytän 20 vuottta vanhoja ohjelmia (työpöytä ympäristö mukaanlukien) näissä uusissa kun ei ole mitään hyvää pelkkää Paskaa.
Ongelmana tuo etten osaa esimerkiksi ranskaa joten pitää netistä kattoo miten ranskaksi kirjoitetetaan.
En osaa ohjelmointi kieliä joten pitää netistä katsoo kuinka c-kielellä esimerkiksi kirjoitetaan taikka bash skriptauksella. Onneks nykyisin lötyy helposti kuinka Ranskaksi taikka eri ohjelmointi kielillä asia kirjoitetaan. Noita ei siis tarvi osata että voi niillä kirjoittaa.
toimiihan nuo 20 vuotta vahat ohjelmat paremmin kuin nää vitun idioottien kehittämät uudet ja päivittämät rävellykset. - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Itse olen ratkaissut tuon niin että käytän 20 vuottta vanhoja ohjelmia (työpöytä ympäristö mukaanlukien) näissä uusissa kun ei ole mitään hyvää pelkkää Paskaa.
Ongelmana tuo etten osaa esimerkiksi ranskaa joten pitää netistä kattoo miten ranskaksi kirjoitetetaan.
En osaa ohjelmointi kieliä joten pitää netistä katsoo kuinka c-kielellä esimerkiksi kirjoitetaan taikka bash skriptauksella. Onneks nykyisin lötyy helposti kuinka Ranskaksi taikka eri ohjelmointi kielillä asia kirjoitetaan. Noita ei siis tarvi osata että voi niillä kirjoittaa.
toimiihan nuo 20 vuotta vahat ohjelmat paremmin kuin nää vitun idioottien kehittämät uudet ja päivittämät rävellykset.https://download.gimp.org/gimp
Tuolta voi ladata gimpin vanhatkin "sorsat"...pikkasen pitää nähdä vaivaa jos haluaa että ne pyörii uudemmissa linux distroissa.
Tuo olis kiva (kun osais) että tuon ominaisuuden haluan ja muutoin uuden kehittäjät voi tunkee tuotoksensa sinne missä valo ei paista. - Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
https://download.gimp.org/gimp
Tuolta voi ladata gimpin vanhatkin "sorsat"...pikkasen pitää nähdä vaivaa jos haluaa että ne pyörii uudemmissa linux distroissa.
Tuo olis kiva (kun osais) että tuon ominaisuuden haluan ja muutoin uuden kehittäjät voi tunkee tuotoksensa sinne missä valo ei paista.https://download.documentfoundation.org/libreoffice/src
Tuolta sitten tuo viellä kunnollinen eikä näiden vitun nyky "osaajien" Paskaks-panema.
jne
jne,,, - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
https://download.documentfoundation.org/libreoffice/src
Tuolta sitten tuo viellä kunnollinen eikä näiden vitun nyky "osaajien" Paskaks-panema.
jne
jne,,,Todennäköisesti uusien koodareiden sukupolven paskuus johtuu otetusta korona rokotteesta. Mutta milläs tuon todistaa kun suurin osa oikeuistuinten tuomareistakin ottaneet tuota paskkaa sisäänsä ja kehtaa viellä esiintyä älykkäinä Ihmisinä siis tuollaiset PASKAT.
- Anonyymi00008
Kävikin niin että kerneli otti vallan vaikka piti olla toisinpäin.
- Anonyymi00009
Jollakin otti aivoripuli vallan, vaikka piti olla toisinpäin.
- Anonyymi00016
Saunatakin päällä on kiva tehdä yhtä sun toista.
- Anonyymi00017
Mistä sellasen kosketus levyn vois ostaa? Olishan tuo hieno olemassa.
- Anonyymi00019
"Kosketuslevy (myös tasohiiri) on kannettavissa tietokoneissa ja joissakin muissa laitteissa oleva kosketusherkkä pinta, jota käytetään osoittimen liikuttamiseen näytöllä sormen liikkeillä, korvaten perinteisen hiiren; se on olennainen osa tietokoneen käyttöä ja sen toiminta perustuu sormen kosketukseen pinnalla."
Pitkälti pitää ostaa kannettava jos halvalla haluaa tuollaisen herkun. Ei sillä kyllä mitään muuta tee kun normi hiirelläkään ...jos edes sitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1003845Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261594