Saan piakoin melko kelvollisen läppärin, elämäni ensimmäisen, sillä pöytäkoneita olen näpelöinyt jo kohta 20 vuotta.
Kuka osaisi neuvoa mimmoinen känny ja tiedonsiirtoliittymäsopimus pitää hankkia, että saan läppäriin mahd. halvalla saman laajakaistan kuin pöutäkoneessani on jo ajat sitten ollut.
Kännyjen kanssa nimittäin olen ihan amatööri, kun ne ovat olleet minulle vain puhelinvastaajan korvanneita tavoitettavuusvälineitä. ;-)
Kuka osaisi neuvoa mimmoinen känny ja tiedonsiirtoliittymäsopimus pitää hankkia, että saan läppäriin mahd. halvalla saman laajakaistan kuin pöutäkoneessani on jo ajat sitten ollut.
Kännyjen kanssa nimittäin olen ihan amatööri, kun ne ovat olleet minulle vain puhelinvastaajan korvanneita tavoitettavuusvälineitä. ;-)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laajakaista ei liity mitenkään kännykkääsi vaikka nyt kannettavan omistatkin.
Sama laajakaista mikä sinulla on ollut tuossa pöytäkoneessa toimii myös uuden kannettavasi kanssa. Molemmiss koneissa on nimittäin täysin samat liitännät. Jos pöytäkoneessasi on ollut sisäinen ADSL (aika harvinainen) niin silloin tarvitset yksinkertaisesti ulkoisen ADSL modeemin. Jos sinulla on jo ulkoinen ADSL niin siinä tapauksessa ulkoisesta modeemista tulevan (ethernet) kaapelin kannettavaasi. Jos haluat pitää pöytäkoneen edelleen myös netissä niin silloin sinun tulee hankkia ulkoisen ADSL modeemin väliin HUB-jakaja joka jakaa yhteyden monelle koneelle (yleensä jakajissa on paikat 4-5 ethernet kaapelille).
Kännykästä nettiyhteys on niin hinnakasta (1.5-2eur/MB) etten suosittele sitä käytettävän kuin äärimmäisessä hädässä. Sen lisäksi nettiyhteys asetusten säätäminen kannettavaan kännykän avulla on aika vaikeaa.
Tällainen minulla: Kannettavan kyljessä bluetooth-palikka (jos ei koneessa jo valmiina sisällä) Nokia 6600 Sonera Data100 (17eur/kk), jolla surffaa laskutuskuukaudessa siis sataan megaan asti 17 senttiä mega - sen ylittävältä osalta 1,50 euroa/mega. Nopeus 115Kbps. Kannattaa ehkä antaa selaimen ladata kuvia vain valituilta saiteilta - muuten sata megaa menee kovin nopeasti rikki. 17 sentin tekstiviestillä voit kysyä tiedonsiirtotilanteen, jos et halua ylittää tuota rajaa.
Kännykkään saat asetukset ilmaiseksi tekstiviestillä, jos ne eivät siellä vielä ole ja kannettavan asetuksissa ei minusta ollut mitään kummallista.