Vinkkejä aivosäätiöltä jouluun muistisairaan kanssa. Heille joita tämä asia tänäkin jouluna koskettaa
Viisi vinkkiä jouluun muistisairaan kanssa
Vietä omannäköinen joulu – älä mene vain sairauden ehdoilla. ...
Suunnittele joulun kulku etukäteen. ...
Herätä muistisairaassa joulumuistoja. ...
Huomioi muistisairaan alkoholinkäyttö ...
Ole armollinen itseäsi kohtaan.
2 päivää sitten
https://www.aivosaatio.fi
Viisi vinkkiä jouluun muistisairaan kanssa
3
126
Vastaukset 3
Muistuu mieleen äitini viimeiset vuodet aivoinfarktin jälkeen kun muisti oli mennyt. Jouluna ja merkkipäivinä edes mennyt siskoni piti huolen että sisarukset koolla kun äiti kuskattiin laitoshoidosta yhteiseen tilaisuuteen etupäässä hänen luokse.
Ihmeellisesti äidin muisti virkosi kun lapset oli ympärillä, sen näki kasvojen ilmeestä, näitä tilaisuuksia pidettiin niin kauan kunnes tilanne muuttui toivottomaksi.Sama täällä . Alkuun pyrittiin menemään aina äidin luo jouluna. Hän oli ollut jouluihminen aina. Yhdessä laitettiin joulua.
Myöhemmin kun hän asui jo tehostetussa palveluasumisesta missä oli oma huone koristelimme huoneen jouluisaksi. Laitoimme sinne pienen muovikuusen ja lapsenlapsensa koristelivat sen. Vietiin pientä joulusyömisä mennessä. Pipareita ja glögiä. Vaikka äidillä oli vaskulaarinen dementia edennyt hän tunsi meidät, nautti yhdessäolosta.
Nyttemmin äitini on päässyt turvaan tästä muistisairaasta hylkivästä maailmasta. Kiitollinen olen siitä.
- Anonyymi00001
Olen ottanut muistisairaan ystävän höösättäväkseni kun asuu vielä yksin. Lastensa kanssa viettää joulun mutta tänään pyydän hänet kävelylle, jonka päätteeksi juomme luonani kahvit. Vielä on pari muhkeaa palaa viikolla paistamaani taatelikakkua.
Orientoidun kärsivälliseen kuuntelemiseen, n. 30:nnen kerran. Kuinka ihanaa oli miehen kanssa kun lapset olivat pieniä ja toive: miksen saanut kuolla mieheni sijasta, miksi minusta tuli tälläinen. On ollut tehokas virkanainen vuosikymmenet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251868- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395