Kyllä Suomen mäkihyppy on täysin kuralla. 53v. Noriaki Kasai oli Rukan continental cupissa sijalla 14. voittaen kaikki mukana olleet Suomalaiset, mm. maajoukkuhyppääjä Eetu Nousiaisen. Kasai olisi heittämällä Suomen mäkimaajoukkueessa jos hänellä olisi Suomen kansalaisuus
Kasai 53v Rukalla
5
193
Vastaukset
- Anonyymi00001
Perkele kasai 53v mahtuisi heittämällä Suomen maajoukkueeseen. Vanhoja lehtiä kun selasin niin huomasin jännän urheiluuutisen. Mati Nykänen laitettiin vuonna 1985 kotimaahan amerikan kiertueelta vaikka oli kahdessa kisassa sijoilla 7 ja 19. Näin hän ei päässyt seuraaviin kilpailuihin ollenkaan. Syynä oli epäurheilijamainen käytös kilpailumatkalla. Sitten saatanan hiihtoliitto rankaisi vielä Mattia että hänet jätettiin pois vuodenvaihteen mäkiviikolta kokonaan. Masalta jäi 6 maailmancupin kilpailua väliin sen takia että hiihtoliitto vittuili miehelle. No Matti tuli takaisin vuodenvaihteen jälkeen turneelle ja voitti lopulta maailmancupin kokonaiskilpailun vaikka antoi 6 kisaa tasoitusta muille. Se oli aikaa jolloin hiihtoliitolla oli varaa lahjoittaa pois menestys mäkiviikolla.
Aalto, Kytösaho ja kumppanit ovat pilipalimiehiä, mitä järkeä heidän on kiertää maailmancupia kun menestys on todella vaatimatonta. Aaltokaan ei ole koskaan voittanyt yhtään mitään. Saatana Nykänen voitti yhden kauden aikana enemmän kuin mitä Suomen mäkimaajoukkue on saanut aikaan 10 vuodessa, silti porukkaa roikotetaan mukana kilpailusta toiseen! - Anonyymi00002
nyt oli kerrankin asiaa!
- Anonyymi00003
Aalto aloitti maailmancupin kiertämisen vuonna 2016. Eli 10 vuotta kaveri on kiertänyt cuppia ilman minkäänlaista menestystä, joojoo miehenä vain pyörii mukana. Ei yhtään podium paikkaa edes!!
Kuka tämän lystin kustantaa? Aloittajalle kiitos kun sait silmäni auki. - Anonyymi00004
se johtuu vain siitä että parempiakaan ei ole suomesta maailmalle laittaa. maiden parhaat kiertävät maailmancupia ja sillä selvä.
totta tietysti on että jos kymmeneen vuoteen ei saa edes yhtä podium paikkaa kisoissa niin ei niitä tule jatkossakaan. kytösaho kuuluu samaan sarjaan, taitaa ainoa voitto olla jostain nuorten olympialaisista kauan aikaa sitten. suomalainen mäkihyppy on kuollut,
juniorityö unohdettiin koska ahonen piti hommaa pystyssä lähes 20 vuotta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/942290- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111882Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.301818Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654