Jasmin Adiyaman tekee töitä, että persulle riittää tukirahaa

Anonyymi-ap

"Kilpailu työpaikasta oli kova. Insinööri Jasmin Adiyamania, 28, onnisti ja nyt hän suunnittelee sähkökaapeleita jäänmurtajaan suunnittelutoimistolla Turussa.

– Kaksi ja puoli tuhatta ihmistä haki tänne Elomaticille, mutta minä olin aktiivinen ja luotin itseeni, Adiyaman kertoo työpöytänsä ääressä.

Adiyaman tuli harjoittelemaan suunnittelu- ja konsulttitoimistolle viime kevättalvella. Syksyllä suunnitteluinsinöörin työ muuttui vakituiseksi. Yritys suunnittelee parhaillaan kahta jäänmurtajaa ja on palkannut siksi uusia tekijöitä."

"Jasmin Adiyaman kertoo omien opiskelukavereidensa työllistyneen suhteellisen hyvin.

– Meriteollisuudessa on aika hyvä tilanne, kun näitä jäänmurtajia on tullut.

Adiyaman pitää jäänmurtajan suunnittelua kiehtovana työnä. Tuore insinööri kertoo alla olevalla videolla ihastuneensa laskentaan opiskeluaikanaan."

"Jasmin Adiyaman tietokoneen näytöllä pyörii jäänmurtaja kaikkine yksityiskohtineen.

Adiyamanin tehtävä on suunnitella, miten sähkökaapelit ja lvi-putket reititetään kulkemaan pitkin laivaa.

– Minähän olen valmistunut konetekniikan puolelta, joten minulla ei ollut kunnollista ymmärrystä sähkösuunnittelusta, Adiyaman tunnustaa.

Selän takana, oman työpöytänsä ääressä istuu toinen suunnitteluinsinööri Axel Ala-Heikkilä. Hän on Adiyaman mentori ja aina hänen apunaan.

– Opin joka päivä jotain uutta, Adiyaman sanoo.

Kaapeleiden reitittäminen rakenteista toiseen on välillä vaikeaa Adiyamanan mukaan, ja juuri siksi kiinnostavaa.

Työpöydälle olevan murtajan pitäisi valmistua vuonna 2031."

https://yle.fi/a/74-20199415

Miten persun saisi opiskelemaan? Kun ensin pitäisi olla asenne kohdallaan kuten Jasminilla. Totuushan on, että Jasmin mahdollistaa monen persun loisimiseen Kelan tuilla. Purrakin eli pitkään yhteiskunnan elättinä eikä liene vieläkään tehnyt juurikaan näitä "oikeita töitä", mitä esim. Jasmin tekee.

7

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos ei ole edes peruskoulun päättötodistusta, niin ei paljon insinöörihommia
      hoideta! Meidän pitäjän persut on juuri niitä koulupudokkaita, heitä sanotaan
      myös kelapersuiksi.

    • Anonyymi00002

      Meillä on kapakat täynnä persuja joille työt ei maistu, "uhriutumassa",
      että mamut vie työt.

    • Anonyymi00003

      Persut uikuttaa. Maahanmuuttaja tekee töitä.

    • Anonyymi00004

      Ei ihan raketti inssiksi, sovittelee murtajaan kaapeliratoja.

    • Anonyymi00006

      Hieno ketju, kun näyttää yksi ja sama henkilö kirjoittavan kaikki kommentit - omaan aloitukseensa.

    • Anonyymi00007

      Niden aika oletukset voi ostaa miehille siteitä niinä päivinä..

    • Anonyymi00008

      Meillä on kauhea pula razmayereista eki maahanmuttavia tarvitaan edus kuntaan

      Kela kertoo

      Kela maksaa tukea kaikissa elämäntilanteissa. Tässä esitteessä kerrotaan, millä ehdoilla voit saada Kelan tukia, jos muutat Suomeen

      Tule siis Suomeen maksuttomaan opiskeluun ja Kela maksaa sulukaisetkin sairaat jäeläkeläiset aina kansan edustajaksi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      161
      8398
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      446
      7512
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      154
      3590
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3019
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2685
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    8. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      37
      2021
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1540
    Aihe