Arvoisat mökkelijät!
Miten olette päässeet eroon ns. mökkipummeista? Olemme kurkkuamme myöten täynnä röyhkeitä hyvänpäiväntuttuja ja työtovereita, jotka kutsuvat itsensä mökillemme (kun se jostain syystä aina sattuu olemaan siinä kesälomareissun matkan varrella), vaikka yritämme hienovaraisesti vihjata olevamme kovin kiireisiä monien muiden vierailujen ja omien menojen takia. Törkeää asiassa on tuppautumisen lisäksi se, että nämä pummit tulevat mökille esimerkiksi yhden makkarapaketin kanssa nauttimaan käytännössä täydestä ylläpidosta. Omia vuodevaatteita tai makuupusseja ei tietenkään ole mukana. Onhan meillä auto, jolla kuskaamme heidän pyykkiään kaupunkiin pestäväksi kerran viikossa.
Mökkitöihin he eivät tietenkään osallistu, vaan ihastelevat kaljapullo kädessä vastaleikattua nurmea, puhdasta uima-allasta, vastamaalattua seinää, kitkettyä kasvimaata, kehuvat löylyjä ja grilliherkkujen mehevyyttä.
Emme kiltteinä ihmisinä viitsisi olla ilkeitä ja sanoa asiasta suoraan, mutta onko se ainoa vaihtoehto päästä näistä siipeilijöistä eroon? Käsittämätöntä, etteivät aikuiset ihmiset itse tajua miten käyttäytyvät.
Asiallisia vinkkejä kaivataan!
Miten olette päässeet eroon ns. mökkipummeista? Olemme kurkkuamme myöten täynnä röyhkeitä hyvänpäiväntuttuja ja työtovereita, jotka kutsuvat itsensä mökillemme (kun se jostain syystä aina sattuu olemaan siinä kesälomareissun matkan varrella), vaikka yritämme hienovaraisesti vihjata olevamme kovin kiireisiä monien muiden vierailujen ja omien menojen takia. Törkeää asiassa on tuppautumisen lisäksi se, että nämä pummit tulevat mökille esimerkiksi yhden makkarapaketin kanssa nauttimaan käytännössä täydestä ylläpidosta. Omia vuodevaatteita tai makuupusseja ei tietenkään ole mukana. Onhan meillä auto, jolla kuskaamme heidän pyykkiään kaupunkiin pestäväksi kerran viikossa.
Mökkitöihin he eivät tietenkään osallistu, vaan ihastelevat kaljapullo kädessä vastaleikattua nurmea, puhdasta uima-allasta, vastamaalattua seinää, kitkettyä kasvimaata, kehuvat löylyjä ja grilliherkkujen mehevyyttä.
Emme kiltteinä ihmisinä viitsisi olla ilkeitä ja sanoa asiasta suoraan, mutta onko se ainoa vaihtoehto päästä näistä siipeilijöistä eroon? Käsittämätöntä, etteivät aikuiset ihmiset itse tajua miten käyttäytyvät.
Asiallisia vinkkejä kaivataan!
Vastaukset 18
Vanhimmat
niin ottakaa talon vierestä muutama (tyhjä) pakattu kassi ja sanokaa, että: "Voi, kun ollaan juuri lähdössä viikoksi toisten tuttavien mäkille, matkalle yms.. Pahoitelkaa ja hypätkää autoon ja tulkaa tunnin päästä takaisin viettämään lomaanne.
Sitäpaitsi, eivät ole tosiaan kuin hyväksikäyttäjiä, joten haittaako, jos ystävyys loppuu siihen, kun sanotte, ettei sovi tulla, olette lomalla.
teillä on siis uima-allas mökillä?!?!?
kunkaikilla ei ole omaa, niin päivä pari kaverin mökillä piristää kummasti. Ja kun on muutama mökin omistaja eripuolella suomea niin viikko tai parikin menee lomaillessa hyvin ja halvalla.
Ja jos sattuu jonkun mökillä olemaan maalaustalkoot, niin saa vaihtelua kun on yön tai kaksi kylpylässä tai cumulus-hotellissa kuponkihinnalla.
Taidatte kuulua siihen samaan lajityyppiin kuin vaimonikin joka kertakaikkiaan ei osaa sanoa ei. Puhelinmyyjillekin annetaan aina 10 minuuttia aikaa vaikka olisi kuinka kiire. Nykyään minä kerron sukulaisille ja tuttaville sopiiko tulla vai ei, yhtään ei-toivottua vierasta ei ole tänä kesänä mökillä näkynyt.
Ja sitähän voi ihan harjoitella suraavaa lausetta etukäteen: "kiitos mielenkiinnosta mutta nyt ei kertakaikiaan kyläily onnistu meidän mökille" Jos tätä eivät ymmärrä niin eivät ole ystäviä ja heidät voi sitten ajaa vaikka moottorisahan kanssa pois tontilta.
Kirveellä päähän ja moottorisahalla kahtia tuollaiset loiset!!!!!
Meidän ongelma on se, että kutsumme kyllä vieraita ja toivomme heidän viihtyvän. Yleensä menemme yhdessä kauppaan, jotta kustannukset jakautuisivat kun ainakin nestettä menee reippaasti läpi öiden grillatessa ja saunoessa.
Ongelma on se,ettei vieramme tajua oikeasti osallistua kustannuksiin vaikka kauppaan tulevatkin mukaan. Yksikin pariskunta joka kapakassa juo kuin sieni osti muutaman saunaoluen. Kuitenkin kittasivat meidän olutta aamuun asti. Ostivat óikein makkarapaketinkin, kun taas me tarjottiin lohta ja oikeita lihapihvejä. Onneksi meillä on varaa siihen. Mietin vain ,että miten jotku kehtää, kun itse en millään kehtaisi. Koko kesän on vieraita käynyt ja aina sama juttu.
Meillä on yli 100000 euroa lainaa mökistä,johon hikihatussa vaimon kanssa joka arkipäivä tienaamme rahaa,jottei pankki laita vasaran alle unelmaamme.Mutta sukulaiset surkuttelevat..voi voi meillä ei kyllä ole varaa omaa kesämökkiä ostaa,mutta onneksi voimme halutessamme tulla tänne lomailemaan (ja mökilletulo on heistä vain ilmoitusluontoinen asia).Sukulaiset ja tuttavat ovat ihan mukavia ja hyvät välitkin meillä on,ja toivoisin niin olevan jatkossakin,mutta kyllä hiukan hyväksikäytetty olo tulee,kun muut suhtautuvat niin, että sukulaisen/tuttavan mökki on kuin "kommuunin" omistamaa..tätä kuitenkin maksetaan isolla rahalla,pitäisikö alkaa pyytämään sukulaisilta vuokraa sanotaanko 50 euroa vietetty vuorokausi, siitähän se vasta haloo nousisikin..
väittää omistavansa jotain maata tai rantaa itsekkäästi. Kyllähän se omistaminen on vain väliaikaista, joten parasta antaa muidenkin vain nauttia luonnosta ja mökkeilystä.
jos he ilmoittavat tulostaan ,niin sinähän sen päätät voiko tulla vai ei,omaa hölmöyttäsi jos haluat ettei he tule, ja et sano heille siitä. toinen asia on tietenkin jos tulevat ilmoittamatta.meidän mökki sopii hyvin "kommuuniksi"kenellekkään ei ole sanottu ettei saisi tulla sinne,vaikka he ei ilmoittaisikaan viikolla, tais olla edelliset vieraat.jokaisen tilanne on tietenkin yksilöllinen
Mistä ne tietää missä mökkisi edes on? Onko tullut leuhkittua isännän varoilla ostetutasta mökistä ja vielä esiteltyäkin kaikille hyvänpäivän tutuille. Kyllähän ne sinne sitten osaa.. Se jolla onni on - onnen kätkeköön.
PS. Itseäni ei haittaa sakki, sitä mukavampaa se kesän vietto on. Toki pitää olla vierasmaja ja vieraatkin ymmärtää toki itse ruokansa ostaa (kun ei tee safkaa niille)
"Isännän varoilla ostettu mökki"?
Taitaa kesämiehen omat ansiot olla huonommat kuin vaimon, kun tuollaista edes tulee ajatelleeksi. Sovinisti, mene itseesi! Kateutesi ja naisvihasi paistaa läpi tosi räikeästi.
Kiitos muille kokemuksiaan ja vinkkejään antaneille. Kova linja lienee pakko ottaa käyttöön meilläkin! Rentouttavaa mökkeilykesää kaikille!
kokeilisi seuraavaa konstia:
Vieraat ajavat pihaan,hoiput vastaan ja ihastelet kuinka hyvä että tulivat auttamaan kun sulla on niin paha oksennustauti/ripuli ollut jo pari päivää ja tarttui jo edellisiin vieraihinkin.
Saattaa olla etteivät kovin innokkaasti jää jos ymmärrät hypätä vessassa 10 min. välein.
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
:D
Mökki on aivan yhtä yksityinen paikka kuin kotikin, ei sinne mennä ilman kutsua tai lupaa kysymättä. Eikä siellä eletä isäntien kustannuksella.
Opetelkaa nyt hyvät ihmiset sanomaan EI. Se on sitten oma vikansa mikäli suuttuvat kun hyväksikäyttö loppuu. Kai te nyt kotonanne sanoisitte EI? Miksi ette mökillä?
Laatikaa vaikka sellainen sähköposti tai kirje missä ystävällisesti, mutta voimakkaasti teette säännöt selväksi. Eli vaikkapa mm sen että mökki on pääasiassa teidän yksityinen rentoutumispaikka minne ei saa mennä kutsumatta tai erikseen sopimatta. Ja kutsuttaessa tai muuten sovittaessa vieraiden on osallistuttava kustannuksiin eli maksettava itse kaikki mitä mökillä tarvitsevat. Eikä nuo säännötkään tarkoita sitä että sinne pääsee välttämättä ollenkaan. Kyselyihin mökille pääsystä vastaatte rehellisesti ei tai kyllä.
Aloittaen vaikkapa seuraavasti: Mökkimme on meille tärkeä paikka rentoutua ja rauhoittua. Mökkirauhan takaamiseksi meidän on annettava teillekin nämä säännöt:
-Vieraat ovat tervetulleita kun niin sovimme, mutta mökkimme pääasiallinen tarkoitus on olla sellainen lomapaikka missä voimme rentoutua rauhassa.
- Mökille tulemisesta on sovittava erikseen ja koska kyse on lomapaikastamme niin tulemiseen on oltava hyvä syy.
- Vieraat kustantavat pääasiassa itse oman elämisensä vierailun aikana.
- Mökillä olemme lomalla, se on kaikkien ymmärrettävä.
meillä on vielä ollut täydellinen palvelukin vieraille,olemme pystyneet hyvin majoittamaankin heitä ja antamaan ruokaa,viinimarjoja ym metsänmarjoja jne.hyvillä mielin olemme sen tehneet.
Olen muutaman mökkivieraan tojunut, kertomalla että mökillä on meneiljään kiviaita projekti tontin ympärille ja tovoisin vieraiden osallistuvan talkoisiin omin eväin.
Käyt "kiksauttamassa" vieraiden isännän kanssa. Kerrot tämän aamukahvella hyväntuulisenä koko porukalle.
Eivät taatusti häiritse enää
Jos on varaa ostaa komeat mökit, eikö ole varaa tarjota vieraille itään siellä ja pitäisi jo tuoda omat eväätkin tullessaan.
Ahneudella ei ole mitään rajaa.
me hankittiin saaresta mökki... kaikki vieraat ovat taatusti kutsuttuja. - kukaan ei sopimatta tule rannalle ulvomaan ja kyytiä odottelemaan (kesäaikana on helppoa olla vastaamatta puhelimeen)
Loiset pysykööt muualla!!!!!