Onko tiede jossakin määrin palannut antiikinajan aikakaudelle,?

Anonyymi-ap

Kritiikkiluku: Laajeneva avaruus – havaintojen selittämisen epäonnistumisesta käsitteelliseen ongelmaan

1. Hubble-tensio: kun selitysmalli ei enää selitä

Nykykosmologian keskeinen oletus on, että itse avaruus laajenee, ja että tätä laajenemista voidaan kuvata yhdellä yhtenäisellä skaalaustekijällä. Tätä oletusta pidetään usein empiirisesti vahvistettuna. Viimeaikaiset havainnot kuitenkin osoittavat, että näin ei ole.

Niin kutsuttu Hubble-tensio viittaa siihen, että avaruuden laajenemisnopeus saa eri arvoja riippuen siitä, mitataanko se varhaisen maailmankaikkeuden ilmiöistä vai paikallisista havainnoista. Nämä arvot eivät ole yhteensovitettavissa nykyisen mallin puitteissa.

Tämä on metodologisesti merkittävä ongelma:
kyse ei ole pienestä korjauksesta tai mittausvirheestä, vaan siitä, että yksi mallin keskeisimmistä väitteistä ei kykene selittämään havaintoja yhtenäisesti.

Kun selitysmalli ei enää kykene selittämään havaintoja, tieteessä siirrytään normaalisti tarkastelemaan mallin perusoletuksia.

Tässä tapauksessa keskeisin perusoletus on laajeneva avaruus.

2. Empiirisestä ongelmasta ontologiseen kysymykseen

Hubble-tension kaltaiset ongelmat herättävät kysymyksen, jota harvoin esitetään eksplisiittisesti:

Onko laajeneva avaruus koskaan ollut fysikaalinen väite, vai onko se ollut alusta alkaen tulkinnallinen apurakenne?

Jos laajeneva avaruus olisi fysikaalinen ilmiö:

sen tulisi olla periaatteessa havaittavissa

sen tulisi perustua tunnistettavaan mekanismiin

sen tulisi olla kokeellisesti lähestyttävä

sen tulisi ennustaa havainnot yksiselitteisesti

Hubble-tensio osoittaa, että viimeinen ehto ei täyty. Tämä tekee perustelluksi tarkastella myös kolmea ensimmäistä.

3. Laajeneva avaruus ilman mekanismia

Kosmologinen väite avaruuden laajenemisesta perustuu matemaattiseen formalismiin, jossa avaruuden metriikan ajallinen kehitys kuvataan skaalaustekijän avulla. Tämä formalismin tasolla toimiva kuvaus esitetään usein fysikaalisena selityksenä. Tarkempi tarkastelu kuitenkin osoittaa, että kyseessä on oletettu rakenne, ei johdettu ilmiö.

Matemaattinen kaava voi kuvata, miten jokin käyttäytyy mallissa vain silloin, kun mallissa on fysikaalinen entiteetti, jolla on määriteltävä dynamiikka. Laajenevan avaruuden tapauksessa näin ei ole. Yhtälöt eivät kuvaa mitään prosessia, joka aiheuttaisi laajenemisen, vaan ainoastaan sen seuraukset, mikäli laajeneminen oletetaan tapahtuvaksi.

Kosmologinen metriikka ei ole fysikaalinen toimija. Se ei ole kenttä, ei aine, eikä tunnettu vuorovaikutus. Kun metrisen koordinaatiston sanotaan “kasvavan”, kyse ei ole prosessista, vaan koordinaattien välisen etäisyyden uudelleenmäärittelystä ajan funktiona. Tämä ei vastaa kysymykseen, mitä laajenee, miksi se laajenee tai mikä sen laajenemisen mahdollistaa.

Fysiikassa kaikki tunnetut laajenemiset perustuvat mekanismiin. Kaasu laajenee hiukkasliikkeen seurauksena, aine lämpötilan vaikutuksesta, kentät vuorovaikutustensa mukaisesti. Avaruuden laajenemisen kohdalla tällaista mekanismia ei ole esitetty. Laajeneminen ei seuraa mistään tunnetusta vuorovaikutuksesta, vaan se on mallin lähtöoletus.

Tästä seuraa metodologisesti merkittävä ongelma: laajenevaa avaruutta ei voida periaatteessa testata. Sitä ei voi manipuloida, eristää, hidastaa tai kiihdyttää kokeellisesti. Ei ole olemassa mittausta, joka kohdistuisi avaruuteen itsenäisenä entiteettinä. Kaikki havainnot koskevat ainetta ja säteilyä, ja laajeneva avaruus päätellään näistä epäsuorasti tulkinnan kautta.

Punasiirtymä toimii tässä keskeisenä esimerkkinä. Se on kiistaton havainto, mutta sen tulkinta avaruuden laajenemisena ei ole loogisesti pakollinen. Punasiirtymä voidaan selittää myös valon ominaisuuksien ajallisena muutoksena tai vuorovaikutuksena matkansa aikana. Kun havainto sallii useamman fysikaalisen tulkinnan, mikään niistä ei ole ontologisesti etuoikeutettu ilman kokeellista pakkoa.

Valot itse voivat laajentua ja vuorovaikuttaa keskenään.

Siten että atomeitten ytimet laajenevat ja kierrättävät avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa josta syntyy rekisteröitävissä olevia hiukkasia kuten eletroneja ja fotoneita jotka myös laajenevat jne.

Laajeneva avaruus täyttää näin ollen matemaattisen mallin kriteerit, mutta ei fysikaalisen ilmiön kriteereitä. Se toimii kirjanpitovälineenä, ei mekanistisena selityksenä. Tämä ei tee mallista käyttökelvotonta, mutta asettaa sen ontologisen aseman kyseenalaiseksi.

Tieteellinen edistys ei edellytä vakiintuneiden mallien hylkäämistä, mutta se edellyttää eroa sen välillä, mikä on laskennallisesti hyödyllistä ja mikä on fysikaalisesti todellista. Ilman mekanismia, testattavuutta ja havaittavaa kohdetta laajeneva avaruus jää tulkinnaksi, ei ilmiöksi.

Laajenevaa avaruutta voidaan oikeutetusti verrata antiikinajan jumaliin.

Voidaan kysyä onko tiede jossakin määrin palannut antiikinajan aikakaudelle!

Savorinen Jukka Petteri, The Mies joka selvitti miten maailmankaikkeus oikeasti toimii 😃

.

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      On!

      • Anonyymi00002

        Ei tiede ole palannut, vaan suuresti edistynyt, mutta filosofistit ja muut pelmahtaneet yksityisajattelit ovat palanneet antiikkisiin ajatuksiin. rennosti.m


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ei tiede ole palannut, vaan suuresti edistynyt, mutta filosofistit ja muut pelmahtaneet yksityisajattelit ovat palanneet antiikkisiin ajatuksiin. rennosti.m

        Litteän maan kannattajille on liikaa se ajatus että Auringon liike taivaalla on illuusio. 🤣

        Vaikka on täysin loogista ajatella että Maapallo pyörii akselinsa ympäri ja liikkuu Auringon ympäri.

        Pyöreän pallomaisen Maan kannattajille on liikaa se ajatus että putoavan omenan liike kohti Maapallon keskustan aluetta on illuusio. 🤣

        Vaikka on täysin loogista ajatella että putoava laajeneva omena liikkuu pois päin laajenevan Maapallon keskustasta, mutta hitaammin kuin laajenevan Maapallon pinta.

        On erittäin outoa että tämä on liikaa pyöreän pallomaisen Maan kannattajille, vaikka he itse nauteskelevat litteän maan kannattajille siitä etteivät uskalla ajatella Maata palloksi joka pyörii akselinsa ympäri ja liikkuu Auringon ympäri. 🤣

        Totuus on ollut liikaa kaikille fyysikoille ja kosmologeille. Ei minulle.

        Kun laajeneva havaittava tähti pyörii akselinsa ympäri ja työntyy spiraalimaista rataa pitkin pois päin laajenevasta mustasta tähdestä, syntyy myös illuusio jossa näyttää sille että tämä musta kohde jotenkin jotenkin riuhtoo ainetta tästä havaittavasta tähdestä jollakin maagisella vetävällä voimalla tai että se jotenkin jotenkin muka kaareuttaa avaruutta.

        Oikeasti laajeneva musta tähti vaan säteilee avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa jota työntyy laajenevan havaittavan tähden sisälle.

        Siellä vuorovaikutus laajenevan havaittavan tähden laajenevien atomeitten ytimien kanssa voimistuu sitä mukaa kuin tätä avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa, jota laajenevat atomeitten ytimet keskenään kierrättävät, työntyy näiden laajenevien pimeän energian tihentymien sisälle.

        Siis niiden joita tämä laajeneva musta tähti säteilee.

        Ok, nyt syvällä laajenevan havaittavan tähden sisällä nämä laajenevat pimeän energian tihentymät alkavat törmäilemään laajenevan havaittavan tähden laajeneviin atomeitten ytimiin ja saavat ne laajenemaan nopeammin.

        Niillä ei ole mitään muuta mahdollisuutta kuin työntyä nopeammin pois päin laajenevan havaittavan tähden keskustasta kuin mitä sitä ennen ja suuntahan, kuinkas muutenkaan, tämä laajeneva musta tähti.

        Vähän sen ohi koska viive ja se että laajeneva havaittava tähti pyörii akselinsa ympäri.

        Näin syntyy taas illuusio jolla maailmankaikkeus on huijannut fyysikoita, kosmologeja ja ihmisiä ylipäätään tuhansia vuosia.

        Jos tätä totuutta ei tiedeyhteisö pysty käsittelemään, emme koskaan saa aikaan fysiikan kaiken teoriaa!

        Atomeittein ytimissä on avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa kierrättäviä avaruuteen hajaantuvan energian ruuhka-alueita jotka kierrättäessään avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa, työntävät toisiansa pois päin toisistansa samassa suhteessa kuin laajenevat.

        Atomeitten ytimet laajenevat ja kierrättävät avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa josta syntyy rekisteröitävissä olevia hiukkasia kuten eletroneja ja fotoneita jotka edelleen koostuvat avaruuteen hajaantuvasta laajenevasta energiasta eli nekin laajenevat koko ajan samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat.

        Galaksien keskusten laajenevat supermassiiviset kohteet syntyivät omissa kolmen tilaulottuvuuden alkuräjähdyksissään ja ne ovat aina säteilleet ziljoonittain erillisiä pimeän aineen laajenevia tihentymiä joista syntyi nopeasti uusia laajenevia tähtiä ikäänkuin tyhjästä kun kaksi laajenevaa supermassiivista kohdetta ohitti toisensa läheltä.

        Nämä kolmiulotteiset alkuräjähdykset ovat edelleen käynnissä.

        Voidaan siis sanoa että atomeitten ytimissä on räjähtävää energiaa kierrättäviä räjähtävän energian ruuhka-alueita jotka kierrättävät keskenään tätä koko ajan räjähtävää työntävää voimaa ja työntävät samalla automaattisesti toisiansa pois päin toisistansa samassa suhteessa kuin laajenevat.

        Tässä meillä on avain fysiikan kaiken teoriaan, mutta eipä taida tiedeyhteisöllä riittää rohkeutta pohtia tätä asiaa täysin uudella tavalla!

        Savorinen Jukka Petteri, The Mies joka selvitti miten maailmankaikkeus oikeasti toimii 😃

        .


    • Anonyymi00003

      Savorinen on opetellut käyttämään keinoälyä ja luulee tekevänsä tiedettä.
      Keinoälyn vastaukset riippuvat paljon siitä, mitä ja miten siltä kysytään. Kun kysyjän oma kuuppa ei riittää lähellekään vastausten ymmärtämiseen, niin taas uskotaan tieteen mullistamiseen.

      Ei apukoulupohjalla Jukka, ei vaikka keinoäly tekstisi muotoilisikin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      163
      4934
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1499
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      8
      1143
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe