Oiva Isännöinti Group Oy
Tillikauden tulos vuonna 2021 1,0 miljoonaa euroa tappiota.
Tilikauden tulos vuonna 2023 1,1 miljoonaa euroa. (-650 % edelliseen vuoteen)
Tilikauden tiedot vuonna 2024 puuttuvat
Tilikauden tiedot todennäkäisesti puuttuvat 2025
Yritys jakanut irtisanomisia ja jatkotoiminnasta ei tiedetä.
Ammattijohto osittain ainakin siirretty tai itse lähtenyt.
Yritys on ollut pitempään myllerryksessä.
Talonmiehet välttämättä eivät ole kontaktissa isännöitsijöihin.
Osaan yrityksen isännöitsijöistä toimintaan nähden kaikki on linjassa.
Varmistakaa kannattaako tälle yritysryppäälle antaa remonttirahoja
tuhlattavaksi. Määräys on varmasti rokottaa niin paljon kuin mahdollista.
Tietojen mukaan Burn outissa osa isännöitsijoistä, eivätkä vastaa viesteihin.
Tulivat nämä asukkailta tai kiinteistönhoidosta.
Kertokaa tilanne taloyhtiössänne, nimeä ei tarvitse mainita.
https://www.finder.fi/Rahoitus+ja+luottotoiminta/Oiva+Is%C3%A4nn%C3%B6inti+Group+Oy/Helsinki/yhteystiedot/3595858
Mitä tapahtuu Oiva Isännissä
8
954
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tilikauden tulos 2023 tappiota 1,1 miljoonaa euroa, jos jäi epäselväksi.
Velkaisten yritysten kanssa ei kannata toimia, etenkään lamautuneina. - Anonyymi00002
Kyllä vuoden 2024 luvut ovat olemassa, jos katsoo vaikka Asiakastiedon puolelta. Finder on niin huono, että ei sieltä kannata yritysten lukuja edes yrittää etsiä.
Vuodelta 2024 on tehty melkein 1,7 miljoonaa tappiota, eli ei se nyt varsinaisesti silti ole putkeen mennyt. Toimitusjohtaja on vaihdettu ja liiketoimintajohtaja ulkoistettu muihin tehtäviin. Konsernijohdon osalta tiettävästi käynnissä yt-neuvottelut ja osalle jo näytetty ovea muutenkin, eli kyllähän siellä alkaa olla hätä kädessä, kun pääomasijoittajan exit olisi parin vuoden sisään edessä.
Eli sinällään olet nyt jäljillä, mutta perustat ajatuksesi virheellisiin tietoihin. - Anonyymi00003
Hyvä oikaisu kiitos. Pahensi kyllä yrityksen tilannetta, sillä uusien tietojen perusteella ei ainakaan kannata olla tuon yrityksen kannsa tekemisissä. Jos oikein ymmärsin vaikkapa Anssi Saarinen ei ole ammattilainen alalla, mutta on joulun jälkeen johtotehtävissä. Ilmoittaa itsensä eräillä sivustoilla opiskelijaksi ja valmistuu muistikuvani mukaan 2027.
Kiinteistönhoitajilla on myös yhteys katkennut osittain yritykseen, jota ihmettelevät.- Anonyymi00005
Nyt haisee kömpelöltä mustamaalaamiselta sun juttusi. Oletko kilpailijan leivissä?
Oiva Isännöinnillä on isoista toimijoista yhdet maan parhaista asiakas NPS luvuista, eli asiakkaat ovat tyytyväisiä. Itse teen kaikille isoille isännöintitoimistoille jatkuvasti remontteja Pirkanmaalla, ja Oivan tekniset isännöitsijät on ylivoimaisesti ammattitaitoisimpia kun pitää selvitellä sellaisia asioita, jotka eivät ole helppoja.
Itselläni on täysin päinvastainen kuva ainakin Pirkanmaalta , kuin mitä sinä selität. Tunnen myös Porin yksiköiden porukkaa, ja siellä sama homma. Asiat toimii.
Jos pitäisi valita yksi isännöintiyritys, jonka kanssa tehdä yhteistyötä, se olisi Oiva. Homma nimittäin toimii. - Anonyymi00006
Katsoin vielä tuon nimeämäsi henkilön työhistorian.
Sinun korttitalosi on jo kaatumassa.
Hän on työskennellyt alalla yli 7 vuotta -> kokemusta selvästielvästi on.
Ei yritys ylennä ihmisiä toimiston vetäjäksi, jos niillä ei esimiehen mielestä ole eväitä hoitaa työtään.
- Anonyymi00004
Nyt menee puurot ja vellit sekaisin. Oiva isännöinti Group on Oiva Isännöinnin hallintoyhtiö, eli pääkonttoritoiminnot. Ne eivät isännöi yhtään taloyhtiöitä, vaan johtavat Oivan yritysrypästä.
Oiva Isännöinnin varsinaisen isännöinti liiketoiminnan lukuja täytyy katsoa muualta, kuten Oiva Isännöinti Oy, Isännöinti Luotsi Oy, Oiva Isännöinti Noste Oy, Oiva Isännöinti Lahti Oy, Oiva Isännöinti Satakunta Oy, jne, jne.
Nämä ovat siis Oiva isännöintiin mukaan liittyneitä yrityksiä, jotka toimivat edelleen omalla y-tunnuksellaan.
Yritys toimii taloudellisesti aivan terveellä pohjalla, liikevaihto taitaa huidella jossain 60 miljoonan tienoilla ja voittoa siitä jää noin 10%, ja tulos on lievässä kasvussa.
Kyselin näitä taloyhtiöpäivillä kun kiinnosti kokonaisuus.- Anonyymi00008
Vähän on puurot ja vellit sekaisin sielläkin, ei sillä etteikö myös aloittajalla.
Oiva Isännöinti Group on ns emoyhtiö, joka omistaa nuo kaikki muut yhtiöt ja Groupin taas omistaa Intera Partners. Eli kyllä, on se hallintoyhtiö, konsernihallinto, jolle näiden tytäryhtiöiden pitää maksaa satoja tuhansia vuodessa, jotta tyhjänpäiväiset paperinpyörittäjät saavat palkkansa.
Ja tuossahan se ongelma nyt on, eli tämä ylimitoitettu konsernihallinto syö kaiken tuloksen, minkä nämä tytäryhtiöt raapivat taloyhtiöiden lisälaskutuksella. Siksipä siellä on nyt menossa/mennyt koko konsernijohto vaihtoon.
Todellisuudessa koko konserni tekee tällä hetkellä noin nollatulosta. Ei mitään 10 miljoonan voittoa, mitä sen pitäisi tehdä, jotta Intera saisi rahansa pois. Siksipä koko johto on mennyt nyt vaihtoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4323173Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa02300IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1122251Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.22055Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181964- 1771953
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1111694Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591318- 1491280
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu551180