Sukulaisistaan huolestuneet kärräävät vanhuksia joulupöydästä päivystykseen

Anonyymi-ap

Husin Meilahden päivystyksen osastonlääkäri Robert Östman sanoo, että jouluisin päivystyksessä korostuu erityisesti yksi ilmiö.

– Ihmiset näkevät sukulaisiaan pitkästä aikaa. Silloin heille herää huoli, mihin kuntoon isoisä tai isoäiti on mennyt.

Usein kyse on asioista, joille ei päivystyksessä voida mitään. Ehkä isovanhempi kävelee huonosti tai ei pääse enää sängystä ylös omin avuin.

– Tai ehkä hänellä on ollut aivoinfarkti muutamia kuukausia aiemmin, mutta perhe ei ole ymmärtänyt, miten vaikeaksi puhe aivoinfarktin takia onkaan mennyt, Östman avaa.

He tulevat silti päivystykseen, koska mikään muu paikka ei ole auki.

Onko se silloin turha käynti?

– Silloin se on sellainen käynti, että me todetaan, ettei ole nyt akuutisti hoidettavaa.

Joulun lisäksi työssä näkyy muukin vuodenkierto. Pääkallokeli tietää liukastumisia, kaunis kesäpäivä sähköpotkulaudalla rymyämistä.

Pikkujoulukauden varma merkki on juhlista kotiin matkalla kaatunut potilas. Kun ihmiset juovat alkoholia sankoin joukoin, osan ilta päättyy päivystykseen paikattavaksi.

Kun flunssat alkavat syksyllä ja talvella kiertää, osan tauti menee niin pahaksi, että tarvitaan lääkärin arvio päivystyksessä.

– Yleensä ihmiselle tulee huoli, jos kuume ei laske tai olo on heikompi kuin pitkään aikaan. Joskus taustalta löytyy virustauti, joka on muuttunut bakteerin aiheuttamaksi keuhkokuumeeksi. Tai sitten todetaan, että tauti on vain flunssaa ja potilas voi lähteä kotiin.

Tosin Östmanista tuntuu, että nykyisin flunssapotilaita päivystykseen tulee vähemmän. Hän uskoo, että ihmiset ovat viisastuneet koronasta, eivätkä lähde enää sairaana töihin tai tapaamaan perussairaita sukulaisiaan.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011614242.html

9

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Niille, jotka harvoin käyvät tapaamassa vanhempiaan voi olla yllätys
      miten heidän kuntonsa on romahtanut. Iäkkäänä se voi romahtaa nopeasti.
      Sitten luullaan, että pitää lähteä päivystykseen, kun ei tiedetä asioitten kulkua,
      kun ei olla kiinnostuneita, että käytäisiin usein vanhusten luona ja pysyttäisiin
      jyvällä heidän terveydestään ja huolehdittaisiin siitä, että he tarvittaessa
      saavat apua.

      • Anonyymi00004

        Vuosi vanhan vanhentaa kaksi lapsen kasvattaa.


    • Anonyymi00002

      No, onhan se hyvä, että huolehtivat vanhuksista.

      Mutta pitäisi myös osata erottaa
      - kiireelliseen ensiapuun = päivystykseen kuuluva akuutti sairauskohtaus tai vamma sellaisesta
      - yleisen voinnin huonompaan kuntoon menosta, joka vaatii erillisen, perusteellisemman terveysasemalla käynnin ja tutkimuksen.

      Turhat käynnit päivystyksessä ruuhkauttavat ja vaarantavat siellä näin aidosti akuuttia ja kiireellistä ensiapua ja sairaanhoitoa tarvitsevien jopa hengen.

      • Lapset voivat tulla kaukaakin vanhempiensa luo jouluksi. Yllätyksenä voi pitkän tauon jälkeen tulla vanhempansa huonokuntoisia ja raihinaisuus. Kotipaikkakunnalla pitäisi lähteä ja vanhusta ei voi heidän näkemyksestään yksin jättää. Mihinkäs viet tai otat yhteyttä kun auki ei joulun pyhinä ole kuin päivystys. Yleinen ilmiö.


    • Anonyymi00003

      Niin kyllä aika hommansa hoitaa lahjomattomasti. Säästämistä voi tulkita siinäkin valossa. Kivaa joulua.

    • Anonyymi00007

      Voi itku ! Ei sen vertaa välitetä vanhemmistaan, että oltaisi yhteydessä
      muulloinkin kuin jouluna. Ko. "lapset" on aivan uusavuttomia tai tyhmiä
      muuten vaan.

      • Anonyymi00008

        Itsekkäitä ja ymmärtämättömiä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Itsekkäitä ja ymmärtämättömiä.

        Omien vanhempiensa kasvattamia / ohjaamia.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      377
      12456
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      265
      5464
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      216
      3964
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      214
      2770
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      17
      2025
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1854
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      930
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      895
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      802
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      756
    Aihe