HAHAHAH EI VOI KUIN NAURAA POROMIESTEN AHNEUDELLA NYT JOPA UKRAINAN SOTAKIN HÄIRITSEE LAPIN POROJA

Anonyymi-ap

HAHAHAH EI VOI KUIN NAURAA POROMIESTEN AHNEUDELLA NYT JOPA UKRAINAN SOTAKIN HÄIRITSEE LAPIN POROJA

KUINKA KAUAN NÄITÄ ELÄTETÄÄN VERON MAKSAJIEN RAHOILLA SDP..VIKA KUIN MAMUJA ELÄTTEJA POROMIEHET

500 MILJOONA ILMAISTA RAHAA EIKÄ KUKAA TARKISTA JOKA VUOSI ..



Lapin porot hengenvaarassa – syyttävä sormi osoittaa Vladimir Putinia


Sudet ovat tappaneet ennätysmäärän poroja. Susien epäillään tulevan Venäjän puolelta.

HAHAHAH EI VOI KUIN NAURAA POROMIESTEN AHNEUDELLA NYT JOPA UKRAINAN SOTAKIN HÄIRITSEE LAPIN POROJA HAHAHAHA

AHNEUDELLA EI NÄYTÄ OLEVAN RAJOJA

SAATANAN SAAMELAISET PAINUKAA VENÄÄJÄLLE SIELLLÄ KOTIMAANNE ON.


Jutussa yrittäjä Juha Kujala kertoo, että kuluvana vuonna suurpetojen poroille aiheuttamat vahingot ovat lisääntyneet merkittävästi. Kujala kertoo jutussa kohtaavansa porojen ruhoja lähes päivittäin.



Kujalan perhe on paimentanut poroja Kuusamossa yli 400 vuotta.

– Tämä vuosi on pahin koskaan tällä alueella, Kujala toteaa CNN:lle.

Syyn vahingoista hän vierittää epätodennäköiseen epäiltyyn: Venäjän presidentti Vladimir Putiniin, jonka Ukrainan sodalla on pitkäaikaiset seuraukset.

Maa- ja metsätalousministeriö arvioi, että parhaassa iässään olevan naarasporon omistajalle aiheutuu 1572 euron tappiot, kun poro tapetaan. Tämän lisäksi poronhoitajat sanovat käyttävänsä nyt paljon aikaa korvausten hakemiseen Suomen valtiolta. Poronhoitajien mukaan korvaukset tappioista ovat riittämättömiä.

– Tasapaino ei ole oikea. Susia on niin paljon, että ne uhkaavat koko järjestelmää täällä. Ne vain tappavat, Kujala toteaa.

– Jos emme tee mitään, muutaman vuoden kuluttua kokonaisilla alueilla ei enää ole poroja. Se on surullista, koska se (poronhoito) on vanhin asia koko Suomessa, hän lisää.

Luonnonvarakeskuksen tiedot vahvistavat, että Suomen susikanta on kasvanut dramaattisesti viime vuosina: keväällä 2024 susia oli arviolta 295 ja tänä vuonna jo noin 430, joka on korkein luku vuosikymmeniin.

Suomen poronhoitoyhdistyksen mukaan sudet ovat tappaneet pelkästään tänä vuonna noin 1950 poroa. Tämä on lähes 70 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.

Vaikka susikannat ovat kasvaneet kaikkialla Euroopassa, suosituin selitys ennätykselliselle susihyökkäysten määrälle pohjoisilla poronhoitoalueilla on se, että venäläiset sudet tappavat suuria määriä Suomen poroja ylittäessään noin 1300 kilometrin pituisen valtiorajan.

Suomalaisten tieteentekijöiden ja poronhoitajien teoria viittaa Ukrainaan. Heidän mukaansa Venäjällä metsästetään nyt vähemmän susia, koska Venäjä käy sotatoimia Ukrainassa ja on tehnyt valtavia miehistörekrytointeja eri alueilta. Tämä on johtanut petoeläinten, kuten karhujen, ahmojen, ilvesten ja susien, räjähdysmäiseen kasvuun, sillä kaikki ne saalistavat poroja.

– Tilanne on pahentunut Ukrainan sodan jälkeen. Sudet tulevat Venäjän puolelta, Kujala sanoo osoittaen kohti Venäjän rajaa, joka on vain 40 kilometrin päässä maistaan.

– Nyt Ukrainassa metsästetään ihmisiä, eikä susia olla enää metsästämässä.

Luonnonvarakeskus on analysoinut tuhansia eri puolilta maata otettuja susinäytteitä, jotka on usein otettu ulosteista tai virtsasta. Keskus on äskettäin havainnut, että sellaiset sudet, joilla on aiemmin Suomessa havaitsemattomia DNA-markkereita, ovat lisääntyneet merkittävästi.

Poimintoja videosisällöistämme
Tutkijat ovat tulleet siihen tulokseen, että eläimet ovat todennäköisimmin tulleet Venäjältä.

– Se voisi olla realistinen teoria, vahvistaa CNN:lle vanhempi tutkija Katja Holmala, joka on johtanut susinäytteiden analysointia vuosia.

– Tärkein vihje on, että susien metsästys on vähentynyt Venäjän puolella. Se on ollut erittäin intensiivistä ennen sotaa Ukrainassa. Ja sudesta maksettiin myös hyviä palkkioita, hän lisää.

3

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002
      UUSI

      Ensinnäkin Kujalan perhe ei ole paimentanut 400 vuotta. Ehkä suku on sitä tehnyt.
      Susia voi tulla rajan takaa. Poroja on kuitenkin reilusti, jopa 20-30 % , yli sallitun määrän jokaisessa palkisessa. Nykyään kaikki mitä poromiehet/naiset ei tee niin kuulostaa häiritsevän poronhoitotyötä ja mitään muuta elinkeinoa eivät sallisi kuin vain porojen pitämisen. Nämä on kesyyntyneet kun pidetään aitauksissa ja ruokitaan ei lunnonmukaisilla ruuilla. Porot on pihoilla, viljelyksillä, puutarhoissa ja aiheuttavat suuria taloudellisia ja muita epämielleyttäviä haittoja ei porollisille. Susia on liikaa ja poroja on liikaa.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      saisko tiktok tanssina? pitkä viesti

    • Anonyymi00006
      UUSI

      ”500 MILJOONA ILMAISTA RAHAA EIKÄ KUKAA TARKISTA JOKA VUOSI ”

      Ei nyt sentään. Todellisuudessa porohomma maksaa Suomessa n.40 miljoonaa euroa vuosittain. Silti kättimäinen raha poronomistajien ja etenkin poroista elinkeinonsa saavien möärään suhteutettuna. Kaikki Suomalaiset osallistuvat tavalla tai toisella touhun rahoittamiseen. Joko suoraan veroina tai vakuutusmaksuina

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe