Taas on aika kannuksessa, jouluyönä puuhastella. Moni ostaa viinapullot, unohtaen omat mummot. Toiset pelkkää kaljaa juo, pilaa toisten joulun tuo. Rööki palaa, puhuu pahaa, kännisenä kaikki halaa. Lapset toivois raittiin joulun, kun on ohi aika koulun. Järki päähän aikuisille, mikä muisto jääpi lapsille. Yksi päivä ilman viinaa, ei pitäis olla liikaa. Siunattua Joulua.
Vastaukset 9
- Anonyymi00002
Toiset osaa hyvien tapojen mukaan nauttia sivistyneesti. Siinä ei mitään pahaa. Kunnioittaen toisia. Alkoholi ei syy, vaan ihmiset joille alkoholi ei sovi.
- Anonyymi00003
Se on juuri näin ja alottajalle sanosin,että on hyvä riimi taito.
- Anonyymi00004
Eskolalaisilla on otettu kakarat huostaan nii voivat ryypätä ympäri vuoden.
- Anonyymi00007
Joulu on nykyään vain kaupallinen juhla joka pitäis poitaa kokonaan allakasta.Siinä korostuu vielä ihmisten varakkuus ja se voi koskettaa eniten juuri lapsia.
- Anonyymi00008
Vielä enemmän joulussa korostuu ihmisten varattomuus. Kun katselee leipäjonoja ja varattomien ruokailuja televisiosta, niin kyllä siinä on joulumielessä pidättelemistä.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Vielä enemmän joulussa korostuu ihmisten varattomuus. Kun katselee leipäjonoja ja varattomien ruokailuja televisiosta, niin kyllä siinä on joulumielessä pidättelemistä.
Kyllä. Pahaa tekee tämä kulutus hysteria, kunpa saisimme jokaiselle lapselle edes Kannuksessa sellainen joulu ettei tarvitsisi olla turvattomassa tilassa ja voisi kokea edes jotenkin sen ilon kun avaa lahjapakettia ja sieltä tulee joku toivomansa asia.
- Anonyymi00010
Pukki kävi, tyhjensi pussit.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202532Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401812Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101220- 1081042
- 721008
- 98966
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87848- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34781