kuinkas ylleistä on Perhosa kirkosta eroaminen? näin loppuvuonna kun kräknäilee mihin niitä euroja on tullunna laitettuu.
Kun maksettuna on lähes tonni nii kyllä siinä on hautapaikalla hintaa ja jos sattuu elinvuosia olla nii kyllä laittaa miettimään . En tiiä mihin rahat männöö taivastiehen ku sillä ei oo mitään merkitystä.. onko maksanut vaiko ei.
kirkollisvero
8
463
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei sillä saa edes hautapaikkaa saati hautajaisia. Verot menee mm. sateenkaari porukkaa nuoleskelevien,tosi-tv,ssä pyörivien ”, herranpalvelijoiden” viransijaisuuksien sekä em tukevan propagandan markkinoimiseen.
Tänäänkin on hyvä päivä erota kirkosta. Muistakaa mikäli aiotte säästää ensi vuoden kirkollisverorahanne muuhun tarkoitukseen erota täytyy viim. 31.12… - Anonyymi00002
Tuskin kovin yleistä, mutta mitä sitten? Jos ei halua kuulua kirkkoon, niin ei siinä tarvitse muiden lupia kysellä tai mennä massan mukana. Eihän kukaan saa edes tietoonsa, jos eroaa kirkosta, sitä varten on tietosuojalait. Ei tarvitse digiaikana marssia kirkkoherranvirastoon.
Perhossa on kirkollisvero pari prosenttia palkasta (tai eläkkeestä). Onhan se kieltämättä aika iso siivu, joten sikälikin ymmärrän kirkosta eroajaa. - Anonyymi00003
Hautapaikkaa ei makseta kirkollisveroilla. Hautaaminen hoidetaan valtion budjetista. Tämän pohjalta ei siis kannata tarkastella kirkon jäsenyyttä.
- Anonyymi00006
Moni seurakunta on jo vuosia rikkonut lakia, ja kustantanut osan kuluista kirkollisverovaroin, vaikka tietää että se on lainvastaista.
Hautauskulut katetaan vain osin valtion tuella. Merkittävän osan maksavat kuolinpesät seurakuntien hautaustariffien mukaisesti. Mutta jos niitä ei ole pidetty ajantasalla, niin kirkollisveroon on valittu ryhtyä!
- Anonyymi00004
No ainakin tämä on hyvä aika miettiä veroasioita, kirkollisverovuosihan vaihtuu nyt, ensi vuoden alussa on liian myöhäistä erota seurakunnasta. Tätä ei moni tule tajunneeksi, koska tavallisesti veroasioita hoidellaan keväämmällä.
- Anonyymi00005
https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/media/none/tiedote_05_2025.html?year=2025
Kirkosta eroaa tänä vuonna 50 000 ihmistä. Eiköhän siinä joukossa ole muutama perholainenkin. - Anonyymi00007
Game over… Tuolta foorumilta säästyneet rahat voi jatkossa käyttää vaikka hitaisiin hevosiin ja nopeisiin naisiin. Enemmän joka tapauksessa saa vastinetta..?
Vieläkö saisi päättää YLE verosta.. Toivottavasti menisi maksumuuri taakse..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688