Koiramme ei oikein ole tottunut syömään muuta kuin noita nappuloita, ja itse asiassa hyvä niin. Nyt on vaan vaikea löytää sopivaa.
Koirallehan siis kelpaa kaikki pikku totuttelulla ja kun vähitellen vaihtaa. Mustimirrin Pure Natural joka on toiminut aikaisemmalla koiralla aiheuttaa joko turhan kovia tai turhan pehmeitä kakkoja (mausta riippuen) ja Smaak taas lisää kakan määrää niin että koira paskoo 1-4 kertaa per lenkki, se ei vittaa kovin ravintotiheään ruokaan.
Nyt olen etsinyt puolueettomia testejä. Kuluttajan markettiruokatestissä Orijen pärjäsi parhaiten mutta minusta sitä ei myydä monessa paikassa.
Onko kukaan törmännyt mihinkään muuhun koti- tai ulkomaiseen koirannappulatestiin jonka perusteella uskaltaisi suositella sopivaa ruokaa?
Tässä ei nyt varsinaisesti kaivata "meidän fifi on tykännyt kalliista brändistä xx"-tyyppistä tietoa vaan tietääkö joku jonkun ihan testin jossa noiden koostumusta olisi verrattu? Ruotsiksi, englanniksikaan?
koiran nappulat
10
263
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tuossa on ruotsiksi vastaava testi kuin tuo Kuluttajan testi - mutta vuodelta 2018 https://www.radron.se/tester/barn-familj-husdjur/torrfoder-for-hundar/ silti voittajaksi selviytyi sama Orijen.
- Anonyymi00002
Orijen on ihan hyvää vaikka ehkä vähän tyyristä. Muistaakseni tulee Kanadasta. Joskus pientä kuluttajaa pännii kun ruoka liikkuu mantereelta toiselle, emmekä tiedö onko raaka-aineet vielä kolmanneelta mantereelta.
Toisaalta en ole kuullut kotimaiaesta merkistä joka olisi laadukkaan maineessa. Valaiskaa toki jos tiedätte.
Sain muuten erinomaista palvelua eilen yhdessä eläinkaupassa - myyjä pohti kanssani sopivaa ruokaa ja kaivoi netistä tuoteselosteet ja oikeasti paneutui asiaan. - Anonyymi00003
Mitäs mieltä mustimirrin napuloista? Minun koirille Pure Natural mennyt hyvin ja kakkaa tullut melko maltillisesti. Smaak puolestaan...koira söi sitä mielellään mutta kakkaa tuli aika paljon.
- Anonyymi00006
Lihoiko koira, laihtuiko, toimiko vatsa ok, oliko koiran vointi hyvä? Paskan määrä on sulamatonta moskaa. Koiran ruokinta ei ole rakettitiedettä.
- Anonyymi00004
Onko kellään tietoa gold eaglesta *tai ehkä golden eaglesta?
- Anonyymi00005
Koiran ruokia ei saa vaihtaa jatkuvasti ja nopeasti. Vatsa menee pehmeälle tai jopa kuralle. Ruoan vaihto pitää tehdä vähitellen.
- Anonyymi00007
Jokainen tietää että koiran ruoka pitää vaihtaa hitaasti. Valitettavasti kun se oikea on vielä etsinnässä, niin vaihtoja tulee. Vaihdan yleensä vähitellen noin viikon kuluessa. Aluksi vain osa uutta ruokaa, sitten pitkään puolet ja puolet, sitten suurin osa uutta ja lopulta pelkkää uutta.
Olen kokeillut useampia sortteja. Koiralla oli aluksi liharuokaa, joka sai mahan kovaksi. Sitten ankka/kala-ruokaa joka saa mahan löysälle, sitten vaihdoin sellaiseen jossa on monta proteiinilälhdettä, mm. kana, edelleen maha löysällä. Jostain syystä oletin että kala on se joka löysyttää mahan mutta voisiko olla että se onkin lintu joka tässä sekoittaa?
- Anonyymi00008
Itse tilaan dreampetstoresta aina 24kiloa kerralla (2x12)
Sisältää lihaa ja riisiä.
Suomalaisten kasvattajien kehittämä formula.
22%proteiinia, 14%rasvaa.
Se on sopinut hyvin herkkävatsaisille ja nirsolle koiralle, ja ahneempi pikkukoira on saanut myös samaa, joskin ruokin kädestä ettei ahnehdi...
Kakka on hyvää koostumukseltaan ja määräkin on ateria kokoihin nähden sopiva.
Turkki on kunnossa ja koirat eivät liho eivätkä laihdu kun annan painon mukaan, ja taulukko on pussin kyljessä.
Ne toimitetaan maksutta kotiovelle, ja toi satsi maksaa noin satasen. - Anonyymi00009
Ja tuontitullit on myös hyvä paikka. Sieltä saa kylmä puristettua nappuloita tosi edullisesti, ja kylmä puristettu ei ole niin prosessointia kuin perus nappula.
Sulaa myös paremmin jne...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881754230Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1213650Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2573095Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä81774Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1761454- 761305
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.321200Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.671045- 981018
- 90894