"Ennen kaikkea olisi joka kerta selvitettävä, aiheuttavatko ihmiset itse susien pihakäyntejä. Syynä voivat hyvin olla valvomatta jätetyt kissat ja koirat. Etenkin metsästyskoiria pidetään yötä päivää pihahäkeissä, enkä voi ymmärtää, miten jotkut kehtaavat vaikertaa suden tappamista ”perheenjäsenistä”, vaikka ovat itse jättäneet perheenjäsenensä yöksi ulos. Sudenpitäviksi tehdyt häkit eivät ongelmaa ratkaise, sillä häkkikoira on ja pysyy jatkuvasti suden houkuttimena. Ja koska koira ei voi häkkinsä vahvuutta tietää, öinen suden vierailu on sille taatusti kauhun paikka. Olisikin korkea aika siirtyä vastuulliseen koiranpitokulttuuriin kieltämällä ympäri vuorokauden harjoitettu häkittäminen.
Myös metsästystilanteessa koiria joutuu suden suuhun, mikä lienee suurin syy sudentappovaatimuksiin. Nimenomaan metsästäjien kivenkovan asenteen vuoksi ristiriita on toivoton: susien pitäisi pysyä metsässä, mutta ei ole mitään niin syrjäistä seutua, missä metsästystä harrastavat ihmiset eivät häärisi, hyvänä esimerkkinä valtion mailla harjoitettu hirvi- ja kanalintujahti. Siis samalla kun erämaisilta seuduilta vähennetään susien luontaista ravintoa, vaaditaan, että sudet ymmärtävät jättää niiden reviirillä melskaavat koirat rauhaan." - Aura Koivisto, Kuhmo
https://suomenluonto.fi/susia-ja-ihmisia/
Susia ja ihmisiä, metsästyskoiria
Anonyymi-ap
1
102
Vastaukset
- Anonyymi00003
Kuumat naiset valmiina juttelemaan kanssasi 💋 https://Amber.hoty.lat/Amber#/?/?/cjfjy161p
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956624Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096360SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614661Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963521Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663382Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103232Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02940Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31775Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141357