"Ennen kaikkea olisi joka kerta selvitettävä, aiheuttavatko ihmiset itse susien pihakäyntejä. Syynä voivat hyvin olla valvomatta jätetyt kissat ja koirat. Etenkin metsästyskoiria pidetään yötä päivää pihahäkeissä, enkä voi ymmärtää, miten jotkut kehtaavat vaikertaa suden tappamista ”perheenjäsenistä”, vaikka ovat itse jättäneet perheenjäsenensä yöksi ulos. Sudenpitäviksi tehdyt häkit eivät ongelmaa ratkaise, sillä häkkikoira on ja pysyy jatkuvasti suden houkuttimena. Ja koska koira ei voi häkkinsä vahvuutta tietää, öinen suden vierailu on sille taatusti kauhun paikka. Olisikin korkea aika siirtyä vastuulliseen koiranpitokulttuuriin kieltämällä ympäri vuorokauden harjoitettu häkittäminen.
Myös metsästystilanteessa koiria joutuu suden suuhun, mikä lienee suurin syy sudentappovaatimuksiin. Nimenomaan metsästäjien kivenkovan asenteen vuoksi ristiriita on toivoton: susien pitäisi pysyä metsässä, mutta ei ole mitään niin syrjäistä seutua, missä metsästystä harrastavat ihmiset eivät häärisi, hyvänä esimerkkinä valtion mailla harjoitettu hirvi- ja kanalintujahti. Siis samalla kun erämaisilta seuduilta vähennetään susien luontaista ravintoa, vaaditaan, että sudet ymmärtävät jättää niiden reviirillä melskaavat koirat rauhaan." - Aura Koivisto, Kuhmo
https://suomenluonto.fi/susia-ja-ihmisia/
Susia, ihmisiä ja häkitettyjä metsästyskoiria
7
874
Vastaukset 7
- Anonyymi00002
Susien pitäisi ruveta kasvissyöjiksi ja tietenkin kaiken maailman syöpäläiset voisivat hotkia siinä samalla. 🐺🌲🍀🪴⚘️🌻🪰🦟🪳🕷🦗
- Anonyymi00003
Sudet jätettävä rauhaan ei mitään pahhoo oo tehny kellekään tahalleen mehästäjät syöttää vanhat sairaat koiransa susille korvauksien toivossa.
- Anonyymi00004
Järkevää toimintaa, saavat sudet vanhaa koiran lihaa aivan kuin ihmiset vanhaa kalaa kaupan tiskiltä ja kaikki hyötyvät.
- Anonyymi00005
Koiraa ei ole ollut 25.n vuoteen. Ei muitakaan kotieläimiä. Koko kylällä ei ole häkkikoiraa susia houkuttelemassa. Ei ole kompostia tai vapaasti syötäviä ruuan tähteitä ja siltikin,,,sudet vierailevat pihalla ja haittaavat turvallisuutta,,eivät ole arkoja,,Jolkottelevat ihmisen lähellä. Näin on ollut jo vuodesta 2016. paljon on saanut värikkäitä putkia perään heitellä.
- Anonyymi00006
No susi kuuluu luontoon kai,mutta voisiko suden paapojat ihan omin sanoin selittää,mihin niitä tarvitaan? oras tynkkynenkin käynyt kajaanissa laskemassa sudet,vähemmän näyttää olevan susia kuin saimaan norppia,montako lienee niitä norppia täällä nähnyt,miksi hän ei niitä viimeisi susiraukkoja ottanut lentokoneeseen mukaansa ja vienyt sinne tontilleen kostiinsa,siinähän ne ois pystyny hoitamaan ja laskemaan paivittäin,ovatko kaikki tallella !
- Anonyymi00007
Mihinköhän susia tarvitaan ?
Luepa!
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/koti/f7e0f24a-94ca-409d-939d-72aeb8237aa7
https://www.rantapallo.fi/aktiivilomat/sudet-tuotiin-takaisin-yellowstoneen-tassa-uskomaton-lopputulos/
Suden laskettu markkina-arvo 1,3 miljoonaa euroa luonnolle ja sitä kautta ihmiselle tuomansa hyödyn mukaan, joten vain tyhmät lyhytnäköiset ääliöt tappaa susia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851216
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut175986- 74979
- 60728
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t162683Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.186670Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su278663- 54627
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4626- 43615