Missä näkyy tämä myrskyyn valmistautuminen, kun valtava määrä ihmisiä edelleen ilman sähköä. Säästävät ilmeisesti kuluissa ja hoitavat hommat vasta ensi viikolla.
Korpelan verkko, surkeaa toimintaa
34
1132
Vastaukset
- Anonyymi00001
Siellä on kaikki mahdolliset töissä. Työtä hidastaa humalaisten ulkopuolisten metsureiden kyykkypaskat
- Anonyymi00002
Lomaa on loppiaiseen asti, romantiikkaa kynttilän valossa.😁
- Anonyymi00003
Tämä oli kyllä kaikkien aikojen surkein esitys sähköyhtiöltä. Kyseinen alue ei ollut edes pahin myrskyn kannalta mutta vahinkoja korjataan vieläkin. Pian vuorokausi mennyt. No sielläkin johdolla on kivat päivät. Parikymppiä kuussa käteen. Ei se tahtia haittaa jos tuhat taloutta on sähköttä pari vuorokautta.
- Anonyymi00004
Epäuskoisena seuraan tätä tragikoomista tapahtuma sarjaa. Rehellisesti en osaa sanoa uskonko että tälläkin hetkellä työmiehet on hommissa, enemmän kallistun siihen suuntaan että lähinnä nopea kartoitus tehty tänään ja huomenna vasta ruvetaan töihin. Kenelle tästä pitää valittaa ja kuka ottaa vastuun näin onnettomasti hoidetusta työstä ?
- Anonyymi00005
Vois kuntayhtymä mobilisoida väkeä talkoo töihin, moni jolla ei sähköä ole olisi valmis lähteen jos olisi jonkinlainen toiminta suunnitelma.
Nyt vain palkollisia töissä, ei riitä joka paikkaan.
- Anonyymi00006
Tämmöisestä perseilystä pitäisi jonkun isokenkenkäisen menettää työpaikka. Miten voi olla että asiat hoidetaan päin veetä eikä siitä tule mitään seuraamuksia ? Kenen harteilla on Verkko Korpelan organisointi ? Tätä toimintaa ei pitäisi painaa villasella.
- Anonyymi00007
No minulla ainaki oli tehokas LED valaisin jos elektrikki sattuu menemään poikki.näkkileipää jnee kaapeista varalla heheh pitää osata varautua heheh
- Anonyymi00008
Tämän kokkoluokan tuhoa ei voida ennakoida siten ettei vahinkoja tapahdu kun myrsky osuu kohdalleen. Korpelan Voima saa apua muilta sähköyhtiöiltä ja paikallisilta yrittäjiltä, parhaansa he tekevät työskennellen 24h/vrk vain pienillä tauoilla.
Nykyinen pullamössö ikäluokka ei voi elää 5min ilman sähköä ilman valittamista. - Anonyymi00009
Se on juuri näin. Nämä sähköyhtiöiden monopolit on nyt tätä. Rahastaa kyllä osataan. pörssisähköt jne. Maksimivoitot. Tälläkin hetkellä on esim Lohtajan alueella asuinalue rivitaloineen ilman sähköä. Näiden sähköyhtiöiden yhteiskuntavastuu on palauttaa poikkeustilanteissa sähköt mahdollisimman nopeasti. Nyt näin ei ole todellakaan käynyt. Tästä täytyy saada keskustelu aikaiseksi. Ja vastuuseen nämä johtajat myös loma-aikana poikkeustilanteissa. Mites nämä alueen isot karjatilat. Lehmät lypsämättä pari päivää jne. Tämä ei ole nyt ihan pieni juttu
- Anonyymi00010
Navetat yleensä toimii traktori käyttöisellä generaattorilla ellei ole polttomoottori käyttöstä aggregaattia.
- Anonyymi00019
Lain mukaan pitää olla agre varalla
- Anonyymi00011
Voi taliaivot...
Kattokaas muita kuntia onnistuuko sielläkään paremmin...
Siellä on puuta nurin niin paljo ja lankoja poikki et ei vaa tunnit päivässä riitä. Ympäripyöreää päivää tekevät jo.
Tässäkin kitisijänä on joku mummo jolta uutiset kuulematta tai jonne jonka pleikkari ei toimi - Anonyymi00012
Kaikki kunnia työmiehille.
- Anonyymi00013
Kyllä sen huomaa, että on Kannuslainen kyläpulju. Jos jossain oikeassa kaupungissa tapahtuisi jotain näin surkeaa toimintaa niin samantien vastuuseen.
- Anonyymi00014
Sama henkilö itkee täällä tasaisin väliajoin, saaden näyttämään että valittajia on monta
- Anonyymi00015
Nii on. Näkee kirjoitustyylistä että sama idiootti kyseessä
- Anonyymi00023
Nyt se idiootti paljasti ittensä. Kommentoi Facebookis Lestijoki-lehden uutista
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Nyt se idiootti paljasti ittensä. Kommentoi Facebookis Lestijoki-lehden uutista
Hyvä, kun jokaisen mielipide kuuluu. Saadaan paranneltua maailmaa.
- Anonyymi00016
Hyvin pärjää muutaman päivän ilman sähköä, ei mitään ongelmia.
- Anonyymi00017
Osta aggregaatti.
- Anonyymi00018
Ensin vietetään pitkä vapaa,sen jälkeen uusi vuosi painaa päälle!Ens vuonna sitten tuumataan missä vika?
- Anonyymi00020
Sulla tuntuu olevan päässä vika, siihen ei uudellenkytkennät auta.
- Anonyymi00021
Muutama päivä sähköittä ja maalaiset valittaa. Käsilypsy oli ennen vanhaa ja heikommat muuttivat kylälle Pouttule töihin.
- Anonyymi00022
Kyllä se on koko Kannus täynnä pelkkiä maalaisia. Ja jos kohtuullisen kokoisessa kaupungissa olisi sähköt pois vuorokauden niin siellä pistettäisiin säälittävä sähköyhtiö ruotuun.
- Anonyymi00025
Anonyymi00022 kirjoitti:
Kyllä se on koko Kannus täynnä pelkkiä maalaisia. Ja jos kohtuullisen kokoisessa kaupungissa olisi sähköt pois vuorokauden niin siellä pistettäisiin säälittävä sähköyhtiö ruotuun.
Ui ku oot kova jätkä.
Etkö päässy tukityölkistetyks Korpelaan ja ny kenkuttaa
- Anonyymi00026
Palautuu tässä mieleen Kannuksen valtuuston äänestys Korpelan Voiman valtuusto paikoista. Kuka petti valta puolueessa ettei parhaita asiantuntijoita valittu? Asian käsittely on ollut ihmeen hiljaista.
- Anonyymi00027
Joku yrittää sieltä eduskuntaan meriiteillään
- Anonyymi00028
Kai sielä tulee juoksevaa vettä? Jos ei oo painetta putkissa nii saattaapi jäätyä.
- Anonyymi00029
Kannattaa laittaa agregaatti jos asuu sivukylillä se ei ole kallis investointi niin ei tarvitse valittaa muutaman tunnin tai vuorokauden sähkökatkoista eihän täällä ole pommituksia.
- Anonyymi00030
Riittävän tehokas aggregaatti syö bensaa helposti 300e edestä vuorokaudessa ja tuollanen ei riitä ok-taloon + navettaan. Tähän mennessä olisi laskua jo päälle 1200e muutamasta päivästä. Moni saattaa pitää tuota vaihtoehtoa aivan liian kalliina, jos vertaa että osalle tuo 1200e on ok-talossakin reilusti päälle vuoden sähköt + siirrot.
- Anonyymi00031
Korjaajat tekee hyvää työtä, mutta heitä on ikävä kyllä liian vähän. Ongelmia on kohta ollut viikon ajan jakeluverkossa, organisointi ja valmistautuminen myrskyyn on ollut täysin riittämätöntä.
- Anonyymi00032
Ja taas on sähköt pois. Asentajat tekevät hyvää työtä, siitä kiitos heille!
Mutta ihmettelen sitä, miten täälläpäin on jatkuvasti sähköt poikki. Nytkään ei tuule yhtään ja paikat pimeänä! Monella eri paikkakunnalla asunneena en ole ikinä tällaiseen jatkuviin sähkökatkoksiin törmännyt. - Anonyymi00033
Siellä on varmasti tehty väliaikaisia linjoja ja todellinen korjaaminen tulee viemään kuukausia. Johtuisko tuosta?
- Anonyymi00034
Tällä tahdilla korjataan vielä ensi kesänä. Maakaapeloinnissa tullaan 50v perässä täällä perähikiällä, kaapelointi maahan niin saadaan sanoa hyvästit näille viikkojen katkoille.
Kuulemma liian kallista, no nämäkin korjaukset maksaa asiakas joten...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site916079Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto545050SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1113086SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat502163Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71505