Googlen tallennustila täynnä

Anonyymi-ap

Google tallennustila täynnä?


Ensimmäisenä kannattaa ottaa huomioon, että jos ajattelit siirtää kuvat talteen sillä ’hinnat alkaen’ mallin tietokoneella vapauttaaksesi Google-tilille tallennustilaa, niin hommaan saattaa mennä useampi tunti.

Ensiksi sinun täytyy kirjautua tietokoneen selaimessa Google-tilille, ja sitten pitää etsiä paikka jonne kuvat ovat tallennettu. Tästä on turha kirjoittaa mitään ohjetta, sillä Google päivittää tuotteitaan jatkuvasti. Huomenna kuvien sijanti saattaa olla jossain muualla, kuin missä ne tänään on.

Kun olet löytänyt paikan, jossa kuvat sijaitsee, joudut ainakin vielä vuonna 2025 valitsemaan tietokoneelle ladattavat kuvat melkein yksitellen. Käyttöliittymä antaa valita sentään päivämäärän mukaan kaikki kyseisen päivämäärän kuvat, eli voit esimerkiksi valita 29.12.2025 kaikki kuvat yhdellä kertaa. Kaikkia et voi ladata kerralla, sillä Google on rajoittanut kerralla ladattavien tiedostojen määrää.

Kun olet valinnut Googlen mielestä kohtuullisen määrän kuvia (joka on jokusen sataa kappaletta) voit aloittaa latauksen. Kun lataus on valmis, Googlen käyttöliittymä poistaa valinnan kuvien päältä, joka tarkoittaa sitä, että kun haluat nyt poistaa lataamasi kuvat Googlen tallenustilasta, niin joudut valitsemaan kaikki äsken valitsemasi kuvat uudestaan poistaaksesi ne. Tätä joudut toistamaan niin pitkään, kunnes Googlen tallenustila on tyhjä, mikäli haluat sen tyhjäksi vastaanottaaksesi sähköposteja. Googlen sähköposti ei toimi, jos Google-tallennustila on täynnä, ja siksihän tähän hommaan ryhdyttiin.

Kannattaa pohtia, että miksi tästä on tehty näin vaikeaa. Esimerkiksi aikansa windows 95 tietokoneella tiedostojen hallitseminen sujuu sukkelammin.

Tälläistä kun tekee joutuu tekemään työkseen, niin tulee todella turhautunut olo. Työ tuntuu merkityksettömältä, kun tietää, että kyseessä on vain suuren teknologiayhtiön rahastus. Sekin on todella surkean tuntuista, että suomalaisista Android käyttäjistä iso osa ei edes tiedä, että Google-tili on periaattessa sama asia kuin gmail, tai että mikä on Google varmuuskopio.

Hommaan on myös toinen ratkaisu: Maksa Googlelle ja tallenustilasi laajenee. Vaan jonain päivänä se laajennettukin tallenustila on täynnä. Jos sitä 100gt tallennustilaa lähtee turvaamaan Googlen ohi, niin kahdeksan tuntia ei riitä millään sen markettiläppärin kanssa.

Lopettakaa se puhelimen käyttö. Sillä kuuluu vain soittaa, vastata puheluihin sekä lähettää ja vastaanottaa viestejä.

4

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Niin mitä sitten?

    • Anonyymi00002

      Minä käyttäisin tuossa Google Drive -sovellusta, mutta olen valinnut OneDriven pilvitallennustilaksi, niin ei ole ollut tarvetta. Taitaa jollain parin euron kk-hinnalla saada Googleltakin riittävän suuren tilan tarvittaessa.

    • Anonyymi00003

      Eiköhän automatiikka hoidu CMD skriptillä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      60
      2856
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      44
      2486
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      98
      2065
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1355
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1189
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      166
      879
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      81
      805
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      716
    9. 43
      685
    10. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      682
    Aihe