Mistä Keuruulta löytäisi töitä? Nykyinen työpaikka muuttaa alkuvuodesta toiselle paikkakunnalle, eikä itsellä ole erinäisistä syistä mahdollisuutta vaihtaa paikkakuntaa.
Olen toiminut lähettämötyötekijänä. Työnkuvaan on kuulunut mm. valmiiden tuotteiden pakkaaminen, lähettämisvalmistelu ja asiakkaille toimittaminen.
Olen toiminut lähettämötyötekijänä. Työnkuvaan on kuulunut mm. valmiiden tuotteiden pakkaaminen, lähettämisvalmistelu ja asiakkaille toimittaminen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Itsekkin töitä vailla, mutta ei vaan löydy. Kohta jo 2vuotta ja 3kk työttömänä.
Keuruulla työllistyy vain helluntalaiset, metsästäjät ja niiden sukulaiset. Sekä tietysti jokin muu neponulikka jonka isukilla firma siellä päin.
Keuruulla ei ole oikein työllistymismahdollisuuksia. Kaikki firmat kaikkoaa muualle tai ajautuvat konkurssiin jostain syystä.
Ihan kaikkiko firmat ajautuvat konkurssiin? Älä nyt liioittele. Reka, Otava, HT Laser, SVL kaikki ovat toiminnassa.
Aika paljon on ajautunut konkurssiin. Ei siellä Keuruulla yksityisyrittäjäkään viihdy kuin pari vuotta ja sitten lopettaa. Voithan tietysti myös kysyä, pääsetkö töihin noihin mainitsemiin paikkoihin, mutta epäilen kyllä.
Hakemusta kehiin vaan rohkeasti, onnea työnhakuun.
Tälille hakivat ainakin työntekijää.
Kannattaa katsella paita työpaikkoja duunitori sivustolta.
Mitkä yritykset ovat menneet konkurssiin, kun kerrot, että aika moni...?
Eikö HT laserilakin jatkuva rekry päällä, soittoa vaan.
No tältä palstalta tuskin työntarjojia löytyy.
Kyrvänsyylä, painu pois mun Keuruusta jos olet työtön tai tuleva sellainen.
Onko sinulla auto? Jos jostain syystä Keuruulla asumisesta ei voi tinkiä niin autolla hurauttaa Jyväskylään 45 minuutissa ja siellä on työpaikkoja.
Orivesikään ei kaukana ole, sielläkin on teollisuutta.
Tälli Oy:lla on ainakin jotain työpaikkoja tarjolla.
Kysy Megamarketista, sielläkin voi olla.
Keksi toimiva liikeidea, pyri saamaan starttiraha ja ala hommiin. Mikäli homma ei pyöri, lakkauta ennenkun startti raha loppuu. Vanhat/ kiireiset ihmiset tarvitsevat lumitöissä, hiekoituksessa, nurmikon leikkuussa, kaupassa käynnissä ym apua. Naapuri kunnassa pääsin näin työttömyydestä eroon ja aloitin ihan pienillä vehkeillä. Nyt on jo varaa pitää työntekijää koska en kerkeä kaikkea itse tekemään.
Toi on kyllä hyvä idea.
Kotisiivouksella ja ikkunanpesulla pääsee pitkälle, sillä sotku ja lika ei lopu.
Starttirahalla ei elä! Otapa asioista selvää eläkä wlä mielikuvitusmaailmassa
Saman verran kuin työttömyys raha niin ei sillä luksusta ole elellä. Oikeisiin töihin vaan. Päivääkään en ole joutunut työttömänä olemaan. Päässä täytyy vika olla jos ei töitä löydy
Ei sillä elettäkkään pelkästään vaan työnteolla mitä se tukee hölmö.
Kyllä nämä kepappi yrittäjät käyttää tätä starttirahaa hyväkseen vaikka se on pieni,
niin tuki kun loppuu siirretään seuraavalle, nimiäkin nämä vaihtelee sujuvasti niin aina uutta startti raha hakemusta kehiin. Keulink on tyytyväinen taas uusi yrittäjä.
Toimeliaimmat nauttii vielä ruotsin ja suomen sossu tukia.