Monen taloudellinen tilanne kiristyy ensi vuonna mm. siksi, että työmarkkinamaksut eivät enää ole vähennyskelpoisia verotuksessa.
Tämä sataa salakavalasti kirkon kassaan, koska veropohjan kasvun takia, sille sataa jokaiselta kirkollisverovelvolliselta automaattisesti enemmän rahaa, vaikka tulot ja kirkollisveroprosentti pysyisivät entisellään.
Veropohjan kasvun ansiosta kirkko sai vuonna 2024 n. 20 miljoonaa 'ylimääräistä' ja kirkon verotulot olivat peräti 1 054 miljoonaa euroa. Ja nyt on siis tulossa uusi Jackpot kirkolle.
Nyt voi kuitenkin helposti vapautua tuosta kummallisesta ja alati kasvavasta kirkollisverosta, jota joutuu maksamaan, taas, jos ei ymmärrä erota kirkosta viimeistään 31.12.2025.
Keskimääräinen kirkollisvero vuodelle 2026 oli ennakkoarvailujen mukaan n. 500€:n luokkaa, mikä on kyllä melkoinen jäsenmaksu sekin. Mutta nyt tämän uusimman kirkon Jackpotin takia, saattaa maksajalta mennä useampi kymppi lisää, samalla kun ihmiset joutuvat itse maksamaan työmarkkinamaksunsa – kaikkien muitten kohonneiden kustannusten lisäksi.
Ei tarvitse olla erityisen hyvin ansaitseva pariskunta, niin joutuu maksamaan yli 2 000€!
Ei pitäisi olla kauhean vaikea tehdä kannattava päätös!
Kirkollisvero nousee - taas!
7
308
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jeesus pelastaa ja parantaa aidosti monissa paikallisissa vapaaseurakunnissa.
Siellä maksat verottomana ainoastaan kymmenyksen kannatusmaksua eli syy-seuraussuhde on taivaallisen edullinen.
Ja jos epäilys sattuu kohdallesi tämän syy-- seuraussuhteen järkevyydestä uskoa siihen rapauttaen, eksyneen pelastava enkelilauma kurvaa Mersulla pihaan ja ohjaa epäuskoisen porukalla taas oikealle... taivastielle. - Anonyymi00002
Jos Jumala tarvitsee rahaa, ei se kovin kummoinen Jumala ole.
Kirkolliveron maksaa ken kokee sen tarpeelliseksi. Itselle ei tulisi mieleenkään.- Anonyymi00003
No justhiinsa niin.
Älkää ruokkiko niitä pastoreita sillä ne vaan trollaa hyödyllisiä hölmöjä. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
No justhiinsa niin.
Älkää ruokkiko niitä pastoreita sillä ne vaan trollaa hyödyllisiä hölmöjä.Loppiaispähkinä eksytettäville:
Uskovaiset sanovat
"Hullu on joka ei usko"
Jeesus sanoi uskovaisille
"Eihän teidän usko ole edes sinapinsiemenen kokoinen"
Kuinka suuren tuon uskovaisen uskon tulisi siis olla, ollakseen sen uskovaiselle antaneelle Jumalalle uskottava ?
A/ Suurempi kuin hullulla
B/ Sinapinsiementä suurempi
C/ Pähkinää suurempi
D/ Ennu mer - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Loppiaispähkinä eksytettäville:
Uskovaiset sanovat
"Hullu on joka ei usko"
Jeesus sanoi uskovaisille
"Eihän teidän usko ole edes sinapinsiemenen kokoinen"
Kuinka suuren tuon uskovaisen uskon tulisi siis olla, ollakseen sen uskovaiselle antaneelle Jumalalle uskottava ?
A/ Suurempi kuin hullulla
B/ Sinapinsiementä suurempi
C/ Pähkinää suurempi
D/ Ennu merHei muuten tässä ihan vaan auton akkunasta huutelen, että miten kun jos on melonin kokoinen päänusko.
Mihin se riittää vain pitäiskö olla se aito sydämmen usko kun sehän on vaan päärynän kokoinen.
- Anonyymi00006
Jaaha se on sitten pyhät pidetty, pastorit liikkuu ja nyt ei kuoropojille hyvä heilu.
Voi voi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1881315
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53564
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7560