Suomesa osattu tehhä musaa aina

Anonyymi-ap

Ennen kuin myös nykyään. Tosin nykyään kaupallinen musa on joko peruspoppia tai perusräppiä. Rokkiakin tehhään nykyään mut jääneet enempi undergroundiin melekeinpä.

Ennen oli toisin kun oli Popeda, sleepy sleepers, sielun veljet, eppu normaali, Kolomas nainen, Peer gunt, Melrose , hurriganes, Hanoi rocks... ja seitkytluvulla oli myös rock-pumppu nimeltä Alwari tuohitorvi jossa muuten vaikutti joku Tammilehdon äijistä joka tais myöhemmin siirtyy soolouralle ja tuohitorvessa oli myös Sundqvistin mika joka mm teki bändille sävellyksiä ja myöhemmin hänestä tuli Popeda manageri joka piti välillä jöötä bändille jolla meinas bändil välillä mopo karata käsistä.

Sundqvistin nostan esille myös kun on kyse Popedasta joka tärkeä taustavaikuttaja oli. Herrasmies Mika Sundqvist RIP ja Pate mustajärvi RIP. Muistamme ikuisesti.

Omat musamieltymykset on nykyään enempi poissa perumusasta mut toki kyl popeda aina iskee kun esim aamuaika jolloin hittaaseen roppaan ja mieleen saaja potkua popedan musan muodossa. Potkii hyvin! ja jos on tylsää niin ei muuta ku Popedaa!

Hauskuutta jos haluaa niin popedaa vaan. Toimii.

Muuten pääosin kuuntelen klassista nykyään ja taidemusaa että päivät pitkät menee näiden musan parissa. Nytkin kuuntelen jottain semmosta jota peruspopeda-fanit ei taitais kukhaan teistä jaksaa ikkään kuunnella.

Mun musamaku niinku vaihteloo älyttömän palijo Popedasta klassiseen , klassisesta taidemusaan ja taidemusasta punkkiin.


Niin utelias kun oon niin mitä te popeda-fanit kuuntelette muuta musaa vai oottako vain popedan kuuntelijoita????

Mitä mieltä ootta siitä että onko nykymusa huonoo? Minusta ei koska perustelen sen sillä että nykymusasta löytyä hyvää jos kaivaa esille mut ne suurin osa hyvästä nykymusasta on "piilossa" ja toki osa nykymusanimistä Suomessa ja maailmalla kaupallisista hyvinmyyvistä niin osa toki on toimivia .


Hyvä musa kuten popedan musa on kuin lääke joka piristää kovasti!


Juha

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Popeta ei ole ainaskaan masentavaa musaa!

    • Anonyymi00002

      voi tulla yllätyksenä teille Popeta -faneille mut kaupallisista tunnetuista nykyisistä suomimusanimistä Mikael gabriel on tekeny vaikutuksen sielukkailla esityksillään että hän panee koko sielunsa musaan.

      Jannan enkunkieliset alkuaikojen soul-tyyliset jutut toimii paremmin kuin hänen nykyiset suomenkieliset.

      Usein mollataan nykymusaa mut on siellä hetkensä toki. Tosin sitä rokkia ei ole ennää Suomen huipulla oikeastaan kovinkaan palijoo ennää.

      Popeda 80-luvulla takoi menestystä ja ysärinäkin. Sielun veljet. Juice leskinen joka takoi sukseeta seitkytluvulla myös.


      Ei minusta se musasa olennaista tekkeekö rokkia vaiko räppiä mut piäasia että musa toimii.

    • Anonyymi00003

      Tampere-rockin nimistä päätin tehä tutkimusmatkani Alwari tuohitorveen! Tein havainnon ; parhaat sävellykset tuohitorvessa teki herra Mika Sundqvist.

      Männöö jopa top vitoseen kautta aikain parhaat kotimaiset rokkisäveltäjät mut ainaki vähinttään top10;iin menee .

      Popedaakin auttanu Sundqvist välillä = esim kappaleissa sukset (vaikiata tiä hiihtämine) ja niin edelleen ja niin edelleen.


      Tampere-rockin nimistä Popeda on ainakin eniten sukseeta saanut .

    • En voi sanoa olevani Popeda-fani, vaikka joskus oon joitain bändin biisejä kuunnellu. Vastaa silti tähän. Tuntuu, että musiikista on menny nykyään sielu. Siitä otetaan kaikki särö ja muu sellainen pois, joka just tekee musiikista persoonallisen. Liian ylituotettua ja täydellisyyteen pyrkivää. Musiikin ei kuulu olla täysin viimeisteltyä. Siinä kuuluu olla säröä, angstia, tunnetta, sielua.

      Rokki on nykyään jäänyt enemmän tai vähemmän popin ja rapin jalkoihin. Tuntuu, ettei nykyään ole oikein muita musiikin tyylilajeja. Tai jos Joe Bonamassa lasketaan omaksi tyylilajikseen, niin Bonamassan bluesrock.

      Kuuntelen enemmän vanhempaa musiikkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      92
      6260
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      310
      5593
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      55
      3429
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3255
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1730
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1700
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      186
      1175
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      88
      985
    Aihe