Ajankohtaista tammikuu 2026

Anonyymi-ap

- Kuinka käy tämän aloituksen, joka on aiheesta ensimmäisenä tehty? Poistetaanko tämä vai Jorin todennäköisesti myöhemmin tekemä aloitus? Eikö ole sääntöjen vastaista tehdä samasta aiheesta toinen aloitus? Eikö silloin pidä poistaa Jorin aloitus?
- Mikä on vuoden 2025 jäsenmaksun maksaneiden vapareiden määrä? Paljastetaanko mitään ennakkotietoa vai pantataanko lukua loppukesään, kuten joskus on käynyt?
- Montako Vapariliittoon kuuluvaa yhdistystä enää toimii? Viimeisessä vaparilehdessä mainittiin enää 16. Tämäkö on totuus? Onko teknisesti olemassa muita?
- Mikä on liiton taloustilanne vuoden lopussa? Yleisen käsityksen mukaan se on huononemassa dramaattisesti sijoitusasuntojen kunnostustarpeiden ruuhkautumisen ja valtiontukien loppumisen myötä.
- Mitä asioita liitto salaa? Esim. liittohallitusta ei uudistettu, vaikka se olisi mahdollistanut rahankeräysluvan. Miksi rahapulassa oleva liitto suojelee oikeudessa tuomittua rikollista vastoin omaa etuaan? Vai saako liitto tästä etua?
- Muuta?

Huomautan, että nämä aiheet tuntuvat vapareista kiusallisilta, mutta eikö juuri sellaisista asioista olisi syytä keskustella avoimesti?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Puheenjohtaja toivottavasti tekee avauksen, joka kertoo liiton ulospäin suuntautuvasta toiminnasta ja liiton agendalla olevista uutisisya.

      Yhdistysten liittomaksutilityksistä kerrotaan, kun yhteenveto on mahdollinen. Uudehkojen sääntöjen mukaan liittokokouksen edustusoikeutta ei estä tai vähennä, jos liitomaksutilitys lipsahtaa tammikuun puolelle, max 1 kk (ennen oli 3 kk). Helsingin seudun vapareilla on plussa 12 jäsenen liittomaksutilityksen verran.

      Lehdessä mainittiin 16 yhdistyksen yhteystiedot, mutta jäseninä ovat myös Eteläkarjalainen ja Rovaniemen vapaa-ajattelijat, joista jäsenet ovat maksaneet jäsen- ja liittomaksuja.

      Taloustilanne vuodenvaihteessa todetaan virallisesti tavanomaiseen tapaan tilinpäätöksessä. Liiton sijoitusasunnoista tuskin Suomessa vallitsee mitään yleistä käsitystä, .mutta aiemmin mm. toimintakertomuksissa kerrottua yleistä tietoa on, että asuntojen korjausvelkaa on vähennetty suunnitelmallisesti jo yli 7 vuoden ajan, eikä mitään akuuttia ruuhkaa ole.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Vuodenvaihteessa olisi mahdollista saada tiedot kaikista yhdistyksistä. Yhden kuukauden sääntö mahdollistaa sen, että yhdistykset ottavat takautuvasti jäseniä. Tämä voitaisiin estää, jos yhdistykset velvoitettaisiin ilmoittamaan maksaneiden jäsenten määrän 1.1. Pyhäpäivähän ei vaikuta vapareihin.

        Miksi lehti ilmoittaa vain 16 yhdistyksen tiedot? Onko niin, että kaksi yhdistystä on vain teknisesti hengissä? Eikö kannattaisi ohjata sellaisia yhdistyksiä purkamaan itsensä, jos toimintaa ei käytännössä ole enää vuosiin ollut?

        Liiton hankalasta taloustilanteesta kertoo muun muassa lehden tilanne. Tapahtuiko uudelleenjärjestelyssä käytännössä niin, että toimitussihteerin ja taittajan palkkiosummat käytännössä pienenivät eli henkilökustannukset supistuivat?


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Jori on nyt tehnyt samasta aiheesta oman aloituksensa. Tämä ennakoitiin jo tässä ketjussa. Jorin aloitus tulee poistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      785
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe