Mukamas lainaa itäsuomen työttömälle tupauunolle pelivaraksi...

Anonyymi-ap

Aivan varmasti. Ja pankki tarjoaa kunnia-asiakkaalle vielä kahvit, konjakit ja kampaviinerit kun lainan määrästä neuvotellaan...

16

294

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Konjakki kyllä maistuis, mutta Kelan kiturahalla sitä ei juuri ostella.

      • Anonyymi00002

      • Anonyymi00003

      • Anonyymi00004

      • Anonyymi00014

        "Kiristysrahalla"


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        "Kiristysrahalla"

        Raha ei haise


    • Anonyymi00005

      Se on sitten tuloa joka vähennetään toimeentulotuesta

    • Anonyymi00006

      Aloittaja ei tajunnut, että kun saadaan huono-osaisille velkaa, sitten voidaan vähentää sosiaaliturvasta käytettävissä olevan lainasummaa vastaava määrä.

      Lopputulos on se että huono-osainen joutuu entistäkin huonompaan asemaan, ja varsinkaan taloudellinen asema ei parane yhdelläkään eurolla. Ainoastaan velkaa tulee lisää mahdollisten entisten velkojen lisäksi.

      • Anonyymi00007

        Et sinä uuvatti typerästä perutuslaistasi löydä keinoja leipäsi leventämiseen.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Et sinä uuvatti typerästä perutuslaistasi löydä keinoja leipäsi leventämiseen.

        Perustuslain tarkoitus ei olekaan leivän leventäminen.

        Käyttäen sinun keksimää analogiaa, perustuslain tarkoitus on että sen avulla estetään sen samaisen leivän kaventaminen esim. poliittisten mielihalujen perusteella.

        Ei perustuslailla taata niinkään kasvavaa elintasoa, vaan sillä turvataan sellainen elintaso joka katsotaan tarpeelliseksi mm. ihmisarvon toteutumisen kannalta.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Perustuslain tarkoitus ei olekaan leivän leventäminen.

        Käyttäen sinun keksimää analogiaa, perustuslain tarkoitus on että sen avulla estetään sen samaisen leivän kaventaminen esim. poliittisten mielihalujen perusteella.

        Ei perustuslailla taata niinkään kasvavaa elintasoa, vaan sillä turvataan sellainen elintaso joka katsotaan tarpeelliseksi mm. ihmisarvon toteutumisen kannalta.

        Perustuslailla taataan kasvava elintaso ja sillä turvataan sellainen elintaso joka katsotaan tarpeelliseksi mm. ihmisarvon toteutumisen kannalta


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Perustuslailla taataan kasvava elintaso ja sillä turvataan sellainen elintaso joka katsotaan tarpeelliseksi mm. ihmisarvon toteutumisen kannalta

        Niin siis kyllähän perustuslaki sisältää myös maininnat siitä että syrjimättä on maata johdettava. Perustuslailla ei sinällään taata kasvavaa elintasoa, mutta jos elintaso saadaan yleensä ottaen kasvuun, kyllä silloin voidaan syrjimisestä tehdä kantelu, jos se kasvava elintaso ei näy perustuslailla taattujen asioiden kehityksessä.

        Syrjimättömyys on laissa varsin painavista syistä, ja se on varmuudella perusteena myös oikeuslaitoksen ratkaisuissa jos tarvitsee asioita lakitupaan asti viedä.


    • Anonyymi00008

      Konjakista tulee pirunmoinen "jälkitauti" jos sitä juo vaikka litran päivässä, se ei parane kun kossulla.

    • Anonyymi00009

      Pankit katsovat asiakkaansa asioinnin, ja luottotiedot, ja säännölleen tilille tulevat tulot.
      Eivät sitä onko työtön.
      Kampaviineri ei kuulu lainasopimukseen. Eikä kahvi. Se kuuluu, että ensin maksaa korkoja pois, ja sitten pääomaa.
      Lopuksikaan en itse saanut edes kahvikupin hintaa, kampaviineristä puhumattakaan. Kiitosta ei kuulunut. Huomasin vain maksaneeni lainan pois. Outoa kun ei tarvitse enää sitä maksaa.

      • Anonyymi00011

        Kyllä ne pankit kyselee myös että onko työssä tai työtön. On tullut sen myötä kun pankeilta on alettu edellyttämään näitä "tunne asiakkaasi" -tietoja, eli pankithan edellyttää asiakkailtaan kaikenlaisia tietoja ja niistä tulee varmasti kysely kotiin jos et ole tietoja pankille kertonut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      308
      2431
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1534
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1462
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      152
      957
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      47
      946
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      257
      817
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      747
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      600
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      521
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      508
    Aihe