Pitäisi olla hyvin saatavilla, mutta reititin (pari vuotta vanha) on jatkuvasti 4G tilassa. Reititin asetuksineen on kytketty 5G valmiuteen ja liittymä on 5G, langallisesti kytketty keskusyksikköön.
Puhelimessa 5G toimii moitteetta samassa paikassa.
Voiko reititintä kokeilla eri paikoissa ilman, että se on kytketty tietokoneeseen ja katsoa, saako se muodostettua 5 G yhteyden?
Siinä on kaksi merkkivaloa ja 4G merkkivalo palaa aina ilmaisemassa, kumpi verkko on käytössä.
5G ei toimi
11
263
Vastaukset
- Anonyymi00001
Et kertonut reitittimen merkkiä etkä mallia mutta villi arvaus on että sekoitat 5GHz wlan varkon mobiilin 5G eli 5 generation. Tai sitten SIM-kortilla on vain 4G.
- Anonyymi00002
Huawei "DNA kotimokkula", muistaakseni H158.
Ja tarkoitin nimenomaan 4G ja 5G yhteyksiä.
Wlania ei ole kytketty, en käytä sitä, vaan ethernetkaapelia.
Siis voisiko olla, että reitittimessä oleva SIM-kortti ei tukisi 5G verkkoa?
Kuuluvuuskartan mukaan se pitäisi hyvinkin olla alueella saatavissa? - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Huawei "DNA kotimokkula", muistaakseni H158.
Ja tarkoitin nimenomaan 4G ja 5G yhteyksiä.
Wlania ei ole kytketty, en käytä sitä, vaan ethernetkaapelia.
Siis voisiko olla, että reitittimessä oleva SIM-kortti ei tukisi 5G verkkoa?
Kuuluvuuskartan mukaan se pitäisi hyvinkin olla alueella saatavissa?Lisään vielä, että SIM-kortti on hankittu ennen tuota reititintä silloiseen liittymään ja entinen reititin ei tainnut toimia 5G verkossa. SIM-kortti on siirretty uuteen reitittimeen. Siinäkö vika? Operaattoriltako uusi kortti?
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Lisään vielä, että SIM-kortti on hankittu ennen tuota reititintä silloiseen liittymään ja entinen reititin ei tainnut toimia 5G verkossa. SIM-kortti on siirretty uuteen reitittimeen. Siinäkö vika? Operaattoriltako uusi kortti?
Todennäköisesti. Ota yhteyttä operaattoriin ja pyydä vaihtamaan 5G:ksi jos ei ole jo. Ota huomioon, että hinta todennäköisesti muuttuu. Sim-korttia ei tarvitse vaihtaa.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Todennäköisesti. Ota yhteyttä operaattoriin ja pyydä vaihtamaan 5G:ksi jos ei ole jo. Ota huomioon, että hinta todennäköisesti muuttuu. Sim-korttia ei tarvitse vaihtaa.
Siis liittymä on 5G liittymä reitittimen nettiyhteydessä. Mutta silti se on aina vaan ollut 4 G verkossa (merkkivalo).
Otin puhelimeenkin 5G yhteyden ja puhelimessa se toimii. - Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Siis liittymä on 5G liittymä reitittimen nettiyhteydessä. Mutta silti se on aina vaan ollut 4 G verkossa (merkkivalo).
Otin puhelimeenkin 5G yhteyden ja puhelimessa se toimii.Onko sen reitittimen hallinta paneelissa mimmosia asetuksia, sitähän hallitaan selaimella.
- Anonyymi00006
Ihan sama käytätkö 5G tai 4 G -laitteita ja yhteyksiä. Et huomaa nopeuksissa käytännössä mitään eroa. Ainoastaan korkeammissa kustannuksissa sen havaitsee.
Kansaa taas vedätetään kuten tavallista ja avuliaat aatut maksaa onnesta kippurassa.- Anonyymi00007
Sitäkö tuossa kysyttiin?
- Anonyymi00009
Mahdollisesti se pitää pakottaa/lukita tiettyyn taajuuteen, jolloin se ei valitse aina parhaiten kuuluvaa kaistaa. Yhteysasetuksista sen pitäisi löytyä. Se voi olla hieman hankala löytää, mutta asetuksia selailemalla sekin asetus löytyy. Joissakin reitittimissä on basic mode ja expert mode. Sekin asetus löytyy yleensä ylhäältä tai alhaalta hallintasivustolla.
- Anonyymi00010
Paitsi että tuo lukitseminen näyttää toimivan vähän huonosti, sillä saattaa olla seurauksena, että luuri potkastaan pihalle verkosta - tai ainakin tuosta tukiasemasta. Kokemusta on, etsin nopeimman mikä löytyi ja parin kuukauden kuluttua lakkasi toimimasta. Suostui toimimaan vasta, kun poistin lukitukset. Nopeus putosi n. 600kt/s vauhtiin, kun se parhaimmillaan oli n. 4500kt/s.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222808Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101932Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521775Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671769Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971693Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211674Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121198Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198