HS lukijan mielipide: "Sivistys ei ole lukeneiston yksinoikeus eikä kulttuurinen kerhojäsenyys
Jussi Ahlroth kavensi esseessään ”Mikä on totta?” (HS 27.12.) sivistyksen merkityksen vaarallisen kapeaksi. Tekstissä sivistys näyttäytyy ennen kaikkea lukemisen, kirjoitetun tiedon ja niitä hallitsevan väestöryhmän ominaisuutena – ikään kuin sivistys olisi ensisijaisesti lukutottumus eikä ihmisen suhde maailmaan ja toisiin ihmisiin.
Lukeminen on tärkeää, mutta se ei ole sivistyksen ehto eikä sen omistusoikeus. Sivistys syntyy tiedon, kriittisen ajattelun ja oikeudentajun yhdistelmästä. Ilman oikeudentajua lukeneisuus on vain teknistä osaamista; se ei vielä tee ihmisestä sivistynyttä, vaan korkeintaan pätevän argumentoimaan myös epäoikeudenmukaisuuden puolesta.
Ajatus ”sivistyneen työväenluokan peruuttamattomasta lopusta” paljastaa enemmän kirjoittajan näkökulman kuin todellisuuden. Se on ylhäältä alas katsova tulkinta, jossa sivistys samastetaan tietotyöhön ja kulttuuriseen pääomaan – ei kykyyn ymmärtää kohtuullisuutta, vastuunjakoa tai reiluutta arjen tilanteissa. Historiallisesti juuri työväenliikkeen sivistysihanne perustui vahvaan oikeudentajuun, ei vain kirjahyllyjen pituuteen.
Väite ”sivistyksen vastustamisesta” on yhtä lailla ongelmallinen. Usein vastustus ei kohdistu sivistykseen, vaan siihen, että sivistyksen nimissä puolustetaan sulkevia rakenteita, valta-asemia ja omahyväistä ylemmyyttä. Sivistys ei tarvitse suojelua kansalta – se tarvitsee suojaa elitismiltä.
Sivistys ei ole lukeneiston yksinoikeus eikä kulttuurinen kerhojäsenyys. Se näkyy siinä, miten ihminen suhtautuu totuuteen, valtaan ja toisiin ihmisiin. Sivistynyt ihminen tunnistaa epäoikeudenmukaisuuden myös silloin, kun se on puettu oikeiden sanojen ja pitkien viitteiden muotoon.
Jos sivistys määritellään vain lukemisen kautta, siitä tehdään harvojen omaisuutta. Jos se määritellään oikeudentajun, ajattelukyvyn ja vastuun kautta, se kuuluu kaikille – ja juuri silloin se on elinvoimaisimmillaan.
Eino Fagerlund"
eläkeläinen, Kuopio
Toinen tulkinta aiheesta "Mikä on totta". Viisaan eläkeläisen mielipide viimeistä riviä myöten
27
307
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jooo-jooo, hienoja sanoja ja asioita. Mutta mistä oikeudentaju, ajattelukyky, vastuu ... yms. tulevat, jos ei lue.
- Anonyymi00002
Ajattelevalla ihmisella on sisäsyntyistä, mikä oikeudenmukaista ja vastuullista.
Kyllä elämä opettaa ja elämän myötä oppii jos on oppiakseen.
Opetetaan meille jo lapsesta asti mikä on oikein ja mikä on väärin ja
nykyäänkin on vielä rippikoulu. 10 käskyä opettaa pakanoillekin perusasiat. - Anonyymi00019
Anonyymi00002 kirjoitti:
Ajattelevalla ihmisella on sisäsyntyistä, mikä oikeudenmukaista ja vastuullista.
Kyllä elämä opettaa ja elämän myötä oppii jos on oppiakseen.
Opetetaan meille jo lapsesta asti mikä on oikein ja mikä on väärin ja
nykyäänkin on vielä rippikoulu. 10 käskyä opettaa pakanoillekin perusasiat.Kaikki eivät saa elämäänsä eväitä kotoa, koulusta, kirkosta ... Jos ja kun ei, mistä se ajattelu sisälle syntyy? "Elämä opettaa" tai sitten ei, esimerkkejä on liikaa ohi oppimatta livahtaneesta elosta.
Myöskin "mikä on oikein ja mikä on väärin" on kiinni siitä, mihin opettaja eli ohjaaja on pystynyt ja kyennyt. Hän on voinut antaa oikeat tai väärät tai oikein väärät ajattelutavat.
- Anonyymi00003
Lukutaito ja luetun ymmärtäminen ovat välttämättömiä "työkaluja" tietoa hankittaessa ja eri tietolähteiden antamia tietoja vertailtaessa.
Ilman ko. taitoja ihmisille voidaan syöttää pajunköyttä totuutena. - Anonyymi00004
Ei tietokaan tunnu kaikkia auttavan.
- Anonyymi00005
Suomessa sivistys kytketään lukeneisuuteen, vaikka sivistys on täydempää
ihmisyyttä. - Anonyymi00006
Sivsitys on kokonaisvaltaista ihmisyyden kasvua, joka näkyy siinä, miten ihminen kohtelee muita ja ottaa paikkansa maailmassa.
- Anonyymi00007
Lukeminen lisää tietoa, ei kirjojen lukeminen ole sivistyksen mittari.
- Anonyymi00025
Mutku lukeminen lisää ymmärrystä, joka taas lisää sivistystä. Ellei ymmärrä lukemaansa, niin sivisyskään ei lisäänny eli kasva.
- Anonyymi00008
Suomen kielen sana "sivistys" tulee sanoista "siveä" ja "siisti", mutta on laajentunut kattamaan sekä sisäisen että ulkoisen kehityksen: tiedon, taitojen, käytöstapojen ja moraalisen ymmärryksen lisääntymisen.
Sivistys on siis moniulotteinen käsite, joka eri kielissä painottuu eri tavoin, mutta yhdistää yleensä tiedon, kasvatuksen ja inhimillisen kehityksen. - Anonyymi00009
Sivistys on palkallista loisimista, jo nuorena pitää päästä virkaan kuin niiniluoto ja elää ilman aikatauluja ja vastuita ja olla vain. Ja lässytä tyhjänpäiväisiä juhlapuhemaisia klisheitä ja päättömiä metaforia oppineisuuden osoituksena vetäen linssiin veronmaksajaa joka tämän roskan kustantaa ilman että tajuaa jallituksen
https://ylioppilaslehti.fi/2000/10/sivistys-vaatii-aikaa/ sivistyksen elämäntavaksi, johon kuuluu filosofista pohdintaa ja joutenoloa sekä käytännön tietoa. Sivistystä ei saavuteta tuottamalla ja omaksumalla, vaan ihmiseltä vie aikaa - Anonyymi00010
Eino-eläkeläisen kirjoitus on oikeaanosuva.
Toinen aloitus samasta aiheesta ei oikein
vaikuta olevan edes samasta aiheesta.- Anonyymi00011
Niin minäkin ajattelin, että onpa kaksi hyvin erilaista kirjotusta samasta aiheesta.
- Anonyymi00012
Aloitus on Einon tekstiä. Eino on sivistynyt eläkeläinen, jolla on viisaita ajatuksia:
"Lukeminen on tärkeää, mutta se ei ole sivistyksen ehto eikä sen omistusoikeus. Sivistys syntyy tiedon, kriittisen ajattelun ja oikeudentajun yhdistelmästä. Ilman oikeudentajua lukeneisuus on vain teknistä osaamista; se ei vielä tee ihmisestä sivistynyttä, vaan korkeintaan pätevän argumentoimaan myös epäoikeudenmukaisuuden puolesta." - Anonyymi00013
sivistys elämäntavaksi, johon kuuluu filosofista pohdintaa ja joutenoloa sekä käytännön tietoa. Sivistystä ei saavuteta tuottamalla
Vaan lorvimalla valtion virassa ja lässyttämällä oppineisuuden osoitusta ilman velvollisuuksia tavoitteita ja aikatauluja
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19217519/toinen-tulkinta-aiheesta-quotmika-on-tottaquot--viisaan-elakelaisen-mielipide-viimeista-rivia-myoten#comment-139457736 - Anonyymi00014
Sivistys on henkinen ominaisuus johon kuuluu mm tilannekohtainen itsevarmuus, asiallinen rehellisyys, empatia, toisen osapuolen kunnioitus, kohteliaisuus, fiksu itseilmaisu...
- Anonyymi00015
Kyllä, mutta miten erotat pimeän charmin näyttelijästä, joka kohteliaasti esittää rehellistä fiksua mutta jossa naamion takana on empatiaa tuntematon mitään katumaton paattipsyko
Tällä mallilla on yliedustus esim. psykiatreissa konsulteissa sijoittajissa lakimiehissä ...siksi seuraandokumentteja alalta
- Anonyymi00016
Sivistys ei ole sama asia kuin älykkyys. Sivistys voi olla lukemalla
hankittua tietoa. Älykäs ihminen ymmärtää ja hänellä on kykyä
soveltaa tietoansa, jollainen kyky saattaa puuttua ns. sivistyneeltä
ihmiseltä.- Anonyymi00017
Joo, sivistynyt on paistatteleva löllö joka lorvii ja siirtelee papereita ja sille maksetaan virkapalkkaa. Kun alettaisiin potkia mäkeen ilman palkkaa, niin johan sivistys ra pisisi taskuun ja raivo nousisi pintaan näkyville https://keskustelu.suomi24.fi/t/19217519/toinen-tulkinta-aiheesta-quotmika-on-tottaquot--viisaan-elakelaisen-mielipide-viimeista-rivia-myoten#comment-139467921
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Joo, sivistynyt on paistatteleva löllö joka lorvii ja siirtelee papereita ja sille maksetaan virkapalkkaa. Kun alettaisiin potkia mäkeen ilman palkkaa, niin johan sivistys ra pisisi taskuun ja raivo nousisi pintaan näkyville https://keskustelu.suomi24.fi/t/19217519/toinen-tulkinta-aiheesta-quotmika-on-tottaquot--viisaan-elakelaisen-mielipide-viimeista-rivia-myoten#comment-139467921
Voi sinua ressua.
- Anonyymi00020
" Sivistynyt ihminen tunnistaa epäoikeudenmukaisuuden myös silloin, kun se on puettu oikeiden sanojen ja pitkien viitteiden muotoon."
Nykyhallituksen aikana on saanut harjoitella valheen tunnistamista.
Puheet ja teot ovat täysin ristissä.- Anonyymi00021
Totta ja uskomatonta miten pokkana ministerit pystyvät suoltamaan täyttä soopaa.
Onko meillä nyt se "Vahva Suomi", jonka lupasivat, jossa heikoimmistakin pidetään
huolta ? EI OLE.
Loppuiko velanotto 2023 niinkuin hallitus lupasi ? EI LOPPUNUT.
Milloin se kaikki hyvä alkaa, jonka hallitus lupasi ?
Ei ole kuin suurtyöttömyys, mielipuolinen velka ja romutettu terveydenhuolto jne.
Ei vaadi paljon älyä tunnistaa epäoikeudenmukaisuus myös silloin,
kun se on puettu valheeseen. - Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Totta ja uskomatonta miten pokkana ministerit pystyvät suoltamaan täyttä soopaa.
Onko meillä nyt se "Vahva Suomi", jonka lupasivat, jossa heikoimmistakin pidetään
huolta ? EI OLE.
Loppuiko velanotto 2023 niinkuin hallitus lupasi ? EI LOPPUNUT.
Milloin se kaikki hyvä alkaa, jonka hallitus lupasi ?
Ei ole kuin suurtyöttömyys, mielipuolinen velka ja romutettu terveydenhuolto jne.
Ei vaadi paljon älyä tunnistaa epäoikeudenmukaisuus myös silloin,
kun se on puettu valheeseen."Hauskaa", että valtion korkein päättävä johto "opettaa" meille mitä on
epäoikeudenmukaisuus. - Anonyymi00024
Anonyymi00022 kirjoitti:
"Hauskaa", että valtion korkein päättävä johto "opettaa" meille mitä on
epäoikeudenmukaisuus.Hallitus on meille varoittava esimerkki epäoikeudenmukaisuudesta.
- Anonyymi00026
Anonyymi00022 kirjoitti:
"Hauskaa", että valtion korkein päättävä johto "opettaa" meille mitä on
epäoikeudenmukaisuus.Saamme oppia kantapään kautta miten isotuloiset kohtelevat kansaa.
Kuka näitä ahneita äänesti ? - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Saamme oppia kantapään kautta miten isotuloiset kohtelevat kansaa.
Kuka näitä ahneita äänesti ?Samanlaiset ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746