Putinilla on selkeästi eväät vähissä. Hän alkaa höpistä ja kerjätä sääliä venäläisiltä. Juttu diktaattorin vapaa-ajan mökille tehdystä droonihyökkäyksestä on pohjanoteeraus.
Ruikuttava ja epärealistinen vuodenvaihteen puhe on samaa sarjaa. Äijä alkaa pelätä todella henkensä puoles koska näyttää siltä, että venäläisillä onkin aivot ja kyky hankkia tietoa muualtkin kuin virallisilta kanavilta.
Seuraavana on lähes varmasti jatkuva pakoilu paikasta toiseen, ja puheet ja propakandasössötykset kuvataan Kremlin maisemavideo taustana. Heikki Heiskanen sentään oli oikeasti luminen lippalakki päässään parvekkeellaan, kun vakavana jutteli varovaisesti Venäjän asioista.
Alkaakohan Putinin aika olla vähissä?
14
166
Vastaukset
- Anonyymi00001
Niinpä. Nyt tuli julkiseksi sen huvilakin krimillä (media), joten missä se luulee olevansa turvassa? Kaikki muutkin Saharovit ja muut on varmaan jo metsästyslistoilla. Venäläiset on tehnyt pahaa afrikassa, Lähi-idässä ja omille naapureilleen. Kannattiko?
Nyt olisi aika Putinin pyytää anteeksi ja maksaa korvaukset. Vielä voisi jotenkin ehkä selvitä?- Anonyymi00005
Kyseinen huvila on varmasti ollut pitkään tiedossa, vaikka siviilit eivät ole tienneet asiasta mitään. Eivät armeijat tietenkään kerro kaikkea tiedustelutietoansa.
Nythän oli medioissa juuri kirjoitus, että jo Bill Clintonin aikaisista asiakirjoista selviää, että oli pelko siitä, että mitä Putin saattaa tulevaisuudessa tehdä. Putlerin vaarallisuus on siis tiedetty pitkään, vaikka maailman siviilit eivät ole olleet tietoisina kyseisestä asiasta/tiedosta.
- Anonyymi00002
Joo, Putinin aika, ohjukset, ammukset ja sotilaat vähissä, Olleet jo alusta asti, mikäli luotamme sotilasasiantuntijaamme kenraalimajuri Pekka Toveriin joka kertoi mm. että Venäjän ohjukset olisivat loppuneet jo v. 2022 lopulla. Sitten samainen "asiantuntija" kertoi että Venäjän sotakalusto olisi ollut ensimmäisen maailmansodan peruja, eikä niihin riittänyt edes polttoainetta kaikkiin. Myös Venäjän armeija oli Toverin mukaan koottu suurkaupunkien kaduilta, alkoholisteista ja narkomaaneista joiden taistelumoraali olisi ollut liki olematonta ja rintamakarkuruus tavanomaista heidän keskuudessaan.
Nyt asiantuntija Pekka Toveri on poistunut "takavasemalle" esittämään asiantuntijanäkemyksiään EU-parlamenttiin. Siellä hän kertoo samoja satuja kuin Suomessakin, ennen kuin hän lunasti palkintonsa paskapuheistaan pääsemällä Brysseliin hyväpalkkaiseen eläkevirkaan.
Jos kaikki maamme sotilasasiantuntijat ovat samaa tasoluokkaa kenraalimajuri Pekka Toverin kanssa, on Suomen ulko- ja sisäpoliittiset vaikeudet varsin ymmärettäviä.- Anonyymi00003
EI Toveri itse noita juttujaan keksi, vaan hän tuntee edelleen paljon kenraaleja ja vastaavia ympäri maailmaa ja on yhteyksissä heihin ja tietenkin lukee muutakin kuin Seiskaa ja Iltalehteä, mitä te Suolen asiantuntijat luette.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
EI Toveri itse noita juttujaan keksi, vaan hän tuntee edelleen paljon kenraaleja ja vastaavia ympäri maailmaa ja on yhteyksissä heihin ja tietenkin lukee muutakin kuin Seiskaa ja Iltalehteä, mitä te Suolen asiantuntijat luette.
Voiko olla niin, että TV-koomikosta presidentiksi kieroillun Zelenskyin aika alkaa olla vähissä Ukrainan presidenttinä ja alkaa olla se aika kun pitää harkita Israeliin pakenemista muiden juutalaisten roistojen perässä?
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Voiko olla niin, että TV-koomikosta presidentiksi kieroillun Zelenskyin aika alkaa olla vähissä Ukrainan presidenttinä ja alkaa olla se aika kun pitää harkita Israeliin pakenemista muiden juutalaisten roistojen perässä?
Ronald Regan kieroili kai sitten myös aikoinaan elokuvatähdestä presidentiksi jenkkilässä, vai mitä luulet?
- Anonyymi00007
... siis Ronald Reagan.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
... siis Ronald Reagan.
Onhan tuo Trumpin Donnykin entinen elokuvatähti. Leffassa Yksin kotona 2, se näytteli faijansa rahoilla rakennuttamassa hotellissaan tyyppiä, joka kertoi vahingossa Nykiin joutuneelle pikkupojalle missä on hotellin respa.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Onhan tuo Trumpin Donnykin entinen elokuvatähti. Leffassa Yksin kotona 2, se näytteli faijansa rahoilla rakennuttamassa hotellissaan tyyppiä, joka kertoi vahingossa Nykiin joutuneelle pikkupojalle missä on hotellin respa.
Ehkäpä juuri poliittisesti kokemattomat apuva ja munamiehet yms. TV-koomikot ovat parhaita kriisi-ajan presidenttejä näyttelemään presidentin roolia maailman parrasvaloissa?
Yhdysvalloissa todellinen valta näyttäisi olevan judaisteilla jotka piiloittelevat taloudellisen vallan varjoissa. Näin ollen kansansuosiosta nauttiva ja heidän tähdeksi nostattama Hollywood tähti olisi ainakin heille mitä parhain käskykoira presidentiksi! Venäjän trolli tai hyödyllinen idiootti.
Toveri ja mediamme analysoivat sodan tapahtumat ihan oikein. Meillä on sananvapaus, vapaa lehdistö. Venäjällä ei
- Anonyymi00010
Kyllä ryssällä valheet lentävät. Aina valehtelemassa . Eipä heihin voi enään ikinä luottaa missään asiassa.
Ei voi luottaa venäjän hallintoon eikä aivopestyihin venäläisiin, mutta me emme ole rasisteja venäläisiä emmekä juutalaisia kohtaan. Emmekä mustia emmekä kiinalaisia kohtaan. Vaikka jotkut rasistit meilläkin ovat. Lähinnä persuissa ja muussa äärioikeistossa.
- Anonyymi00011
santtunen2 kirjoitti:
Ei voi luottaa venäjän hallintoon eikä aivopestyihin venäläisiin, mutta me emme ole rasisteja venäläisiä emmekä juutalaisia kohtaan. Emmekä mustia emmekä kiinalaisia kohtaan. Vaikka jotkut rasistit meilläkin ovat. Lähinnä persuissa ja muussa äärioikeistossa.
Tuo Santtunen on tosirasisti, kun kertoo osan persuista ja äärioikeistolaisista olevan rasisreja. Hyi, Santtunen!
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Tuo Santtunen on tosirasisti, kun kertoo osan persuista ja äärioikeistolaisista olevan rasisreja. Hyi, Santtunen!
Oikeastaa sen jutut on huvittavia, oikea malliesimerkki siitä miten ihminen katsoo maailmaa oman pienen putken läpi ja sivuuttaa väistämättömät tosiasiat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253775Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1071607
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221262Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99860Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85723