Uudenvuoden raketit

Ihmettelen, etteivät nämä ilmastonmuutoksesta hössöttävät puolueet ole saaneet aikaan rakettien ampumiskieltoa? - Sotkua tulee ja ilmansaastetta!
Toivotaan, että Palokan alueella on jo tulevana uutena vuotena rakettien ampumiskielto!
11194
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juu, rapaperseet olisi hyvä laittaa kuriin ja nuhteeseen.

Äänestä
  • Ja sinut ampua mustaan aukkoon

    Äänestä

Ehdottomasti rakettikielto koko Jyväskylän taajama-alueelle!

1Äänestä

Käykää allekirjoittamassa kansalaisaloite

Ilotulituskielto Suomeen, nyt!
31.12.2025

Aloite jo nyt alle viikossa kerännyt vaaditut 50 000 allekirjoitusta!

1Äänestä
  • Saa tuon kirjoittaa tuskin menee läpi

    Äänestä

  • Vasta viime vuonna eduskunnan talousvaliokunta käsitteli yhden kansalaisaloitteen ja lopputulos oli että ei ole tarvetta kieltää yhtä elinkeinon alaa.

    valiokunnan kanta ei ole muuttunut miksikään alle vuodessa!

    Äänestä

Kylläpäs on paljon allekirjoituksia jo viikossa tullut.
Moni haluaa stopin ilotulitteilla!

Kumma, ettei Vihreät ota mitään kantaa? Luulis olevan heille sydämen asia - ilmastoteko tuokin, ilman pilaamisen ja roskaamisen loppu!

1Äänestä
  • Mitenkä pienessä maailmassa sinä kuvittelet eläväsi?

    Äänestä

Rakettien aiheuttamat päästöt ja haitat
Pienhiukkaset: Ilotulitukset levittävät ilmaan suuren määrän hienojakoisia pienhiukkasia, jotka voivat tunkeutua keuhkoihin ja aiheuttaa terveysriskejä, erityisesti astmaa tai sydänsairauksia sairastaville.
Typpioksidit: Raketit tuottavat myös typpioksideja, jotka ovat samoja epäpuhtauksia, joita esimerkiksi dieselautot päästävät ilmaan.
Ilmanlaadun heikkeneminen: Tyynellä säällä ja pakkasella saasteet eivät laimene, jolloin pienhiukkasten pitoisuudet voivat nousta vaarallisen korkeiksi.
Melu ja savu: Rakettien aiheuttama melu ja savu ovat haitallisia myös ihmisille ja eläimille, ja savua kannattaa välttää.

1Äänestä

Suomessa ulkoilman pienhiukkaset aiheuttavat arviolta 1800–2000 ennenaikaista kuolemaa vuosittain

1Äänestä
  • Suurin syy siihen on liikenne jonka nastarengaspöly aiheuttaa pioenhiukkasia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihmettelen, etteivät nämä ilmastonmuutoksesta hössöttävät puolueet ole saaneet aikaan rakettien ampumiskieltoa? - Sotkua tulee ja ilmansaastetta!
Toivotaan, että Palokan alueella on jo tulevana uutena vuotena rakettien ampumiskielto!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu