Eihän semmoisia linuxeja ja muita ihmesysteemejä kukaan täysjärkinen käyttele, tosimies käyttää winukkaa. Nämä jotkut linux ja muut pellet ovat aivan pihalla windowsin kanssa, koska eivät välttämättä siihen ole paljoa koskeneet, jos ollenkaan. Kokeneimmille hörhöille on windowsikin tuttu, mutta niistä liian monet on paskantärkeitä häpykarvoja, joilta eisaa edes kunnon vastauksia, jos on jotain ongelmia windowsin kanssa, tulee vaan heti suosituksia, että vaihda linuxiin, tai maccivehkeisiin, tms...Monet kuitenkin ovat aloitelleet tietokone harrastuksensa ties millä ja on niinkin hieno kokemus kuin windows jäänyt kokonaan väliin, nykypäivänähän siltä ei oikein voi välttyä. Windows on myös haaste, ainakin siinä mielessä, kun aletaan tietoturvaa säätämään.
Muistakaa, että teillä on oikeus minun OIKEAAN mielipiteeseeni. Olenhan sentään setien setä. :>
Muistakaa, että teillä on oikeus minun OIKEAAN mielipiteeseeni. Olenhan sentään setien setä. :>
Vastaukset 70
Vanhimmat
Kaikilla vain ei ole aikaa tai innostusta olla jatkuvasti säätämässä Windowsia. Tällaiset joutuvatkin sitten tyytymään Mäkkiin tai linuxiin olosuhteiden pakosta.
Mutta innokkaalle tietokonenörtille Windows antaa loputtomasti haasteellista toimintaa taistelussa viruksia ja muita örkkejä vastaan.
Eiköhän valtaosa Linuxin käyttäjistä ole aloittanut Windowsilla ja huomattuaan, että vaihtoehtoja löytyy, siirtyneet vakaampaan ja "pöpöiltä" turvallisempaan käyttöjärjestelmään. Kyllä Windows on heille tuttu. Toisinpäin onkin sitten eri juttu. Selkeästi paistaa läpi Winukan ylistäjien kirjoituksista että, Linuxin käyttökokemus on jäänyt korkeintaan jonkun distron asennuksen asteelle. Kun sitten huomataankin että, käyttis ei toimikkaan pelkällä "klick & play" menetelmällä, haukutaan se käyttis. Jos vaivauduttaisiin hankkimaan ja lukemaan alkeisopas, niin eiköhän olisi sujunut käyttökin. No, näkeehän sen jo tuolla "apua aloittelijalle" palstallakin, kuinka harva on lukenut koneensa Manuaaleja. Ei ole käyttiksen vika jos jengi on laiska lukemaan.
"Eiköhän valtaosa Linuxin käyttäjistä ole aloittanut Windowsilla ja huomattuaan, että vaihtoehtoja löytyy, siirtyneet vakaampaan ja "pöpöiltä" turvallisempaan käyttöjärjestelmään. Kyllä Windows on heille tuttu."
Kyllähän he, ketkä wintoussia ovat käytelleet ja siirtyneet johonkin muuhun, kun on mennyt "liian vaikeaksi", jotain windowsista tietävät, mutta kuitenkin monet eivät ole välttämättä windowsiin koskenutkaan, niinkuin alkuperäisestä kirjoituksestanikin voi ymmärtää, jos osaa lukea ja ymmärtää lukemaansa. :))
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
tarkalleen tarkoita tuolla lausehirviöllä.
> Kyllähän he, ketkä wintoussia ovat käytelleet ja siirtyneet johonkin muuhun, kun on mennyt "liian vaikeaksi", jotain windowsista tietävät, mutta kuitenkin monet eivät ole välttämättä windowsiin koskenutkaan, niinkuin alkuperäisestä kirjoituksestanikin voi ymmärtää, jos osaa lukea ja ymmärtää lukemaansa. :))<
Koitahan kirjoittaa selkeämpiä lauseita. On nimittäin niin että, kirjoitustasi ei voi ymmärtää. Kyllä aikuisen ihmisen pitää osata lauserakenteet ja pisteiden käyttö. Palataan asiaan kun saat tänne selkokielistä tekstiä.
Aivan selvää tekstiähän tuo on.
Et ilmeisestikään ymmärrä selvää suomea.
Jos et sitä lausetta ymmärtänyt, niin omapa on häpeäsi.
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Linux-miehet ovat käyttäneet Wintoosaa, ovat pettyneet siihen ja siksi siirtyneet Linuxiin.
Jos haluaa hassata koneensa resursseja virystorjuntiiin, antispyware yms turhiin, kukapa estää käyttämästä ikkunoita.
Naurettavia tällaiset juupaseipäs-leikit. Eikö jokainen saa käyttää mitä käyttistä haluaa? Vai pitääkö päivästä toiseen tapella täällä, mikä on paras?
Aika lapsellista touhua.
Heh, jos elämässä ei muuta ole niin voihan sitä kinata tällaisestakin.
Kunhan elämään tulee eloa naisihmisen ja perheen myötä niin tällainen typeä juupas eipäs leikki loppuu hyvin äkkiä.
Jolla on oikea elämä! Hienoa! ;)
Kyllä täältä löytyy nainenkin, mutta ei se estä kirjoittelemasta tänne.
Paitsi jos on täysi amis ja panee ensimmäisen naisen jolta saa heti paksuksi ja loppuelämä sitten kuluuukin KELAssa asioiden että saa sen onnettoman perheensä elätettyä.
Ainakin tiedät mistä puhut, lienee henkilökohtaista kokemusta enempikin?
Ei nyt millään pahalla mutta luulen että sinun naisesi on vain teini-iän kosteaa päiväunta.
Et tiedä minusta mitään, joten äläpä arvaile. Teini-iän olen ohittanut jo aikoja sitten, olen kolmissakymmenissä ja samanikäinen naisystäväni kyllä kestää katseen ja ymmärtää myös tietokoneista enemmän kuin keskiverto teini-windows-trollaaja näillä palstoilla.
Pakko itsekin avautua ja heittää kommenttia tähän väliin. Jäi allekirjoittaneelta nimittäin suu auki, kun luin ylläolevan viestin ja siitä tuo ikä kohdan. Kirjoituksista päätellen olen veikannut sinua noin 11v ahdistuneeksi teiniksi, jolla ei liiemmin sosiaalista elämää ole. Vähän suu on vieläkin ammollaan kun ajattelee, että kolmekymppinen äijä trollaa perse nimimerkkillä suomi24 keskustelupalstoilla vuorokaudet ympäriinsä. Noh, mikäpäs minä olen oikeastaan ketään tuomitsemaan. Onnea vaan sinulle. :)
Itse kumminkin suosittelisin, että keskittyisit välillä myös muijaasi ja hänen tarpeisiinsa. Tule vaikka sitten lähempänä neljääkymmentä ikävuotta jatkamaan niitä lelux-kiihkoilujasi. Ehkä siinä ajassa myös henkinen puoli kerkiää kehittymään sen verran, että voisit harkita jo windowsiin siirtymistä. Niin, eikä kymmenen vuoden kuluttua linuxia enään ole edes olemassakaan.
>...että voisit harkita jo windowsiin siirtymistä.
Herää jo todellisuuteen. Ei kukaan Linuxia oikeasti kokeillut edes harkitse paluuta windowsin örkkitaisteluun ja sen myötä koneen kapasiteetin suhteen onnettomaan suorituskykyyn.
"Linux-miehet ovat käyttäneet Wintoosaa, ovat pettyneet siihen ja siksi siirtyneet Linuxiin."
Eivät takuula kaikki ole, monet ovat ja monet myös eivät välttämättä ole windowsiin koskeneet, tai todella vähän sitä käytelleet. Ei voida sanoa, kuin puhuttaisiin kaikista.
Parhain terveisin Reijo Setä, setien setä.
Kyllä olen sot linsucksia pari vuotta käytellyt, se oli silloin joskus 2000-2002 ja ei oikein innostanut alkaa muita linsuckseja kokeilemaan, joten päätin pysytellä windowseissa.
Huumorilla sanonkin teille kaikille linsux ja maccifriikeille, että housut pois ja hoitoon.
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Kaikki eivät ole samanlaisia kuin sinä. itse en palaa spywaretaisteluun enää. voithan toki odotella jos joku vaitaa takaisin. tosin saattaa tulla aika pitkäksi.
kuinkahan moni todellisuudessa aloittaa tietokoneuransa suoraan linuxista? mieti. kyllä aikas moni on vaihtanut.
Ei varmaan kovinkaan moni, mutta sanoinko, että se pitää olla suoraan linuxista aloitettu? En tietääkseni missään, taisit ymmärtää lukemasi väärin.
Jos on esim. joskus 80-luvulla ja/tai aikaisemmin aloittanut tietokone hommailut, niin ei välttämättä ole mihinkään windowsiin edes tarvinnut ikinä koskea. Sellainen on kyllä harvinaista, mutta eiköhän sellaisiakin löydy. Vähemmän harvinaisempaa on kuitenkin se, että ollaan windowsia jossainvaiheessa vähän käytelty (taitaa olla aika yleistä), tai jokapäivä esim. työpaikalla sitä joudutaan käyttämään, mutta sitä ei osata säätää paskanvertaa, muuta kuin tekstinkäsittelyä käyttää, pasianssia pelata ja nämä tämmöiset perusasiat, mitkä melkeen kukavaan osaa parissa minuutissa, vaikka ensimmäisen kerran elämässään tietokoneen näkisikin.
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
En minä mitään odotakkaan ja kyllähän niitä muitakin minun lisäkseni löytyy, ketkä ovat välillä ihan käyttänytkin linsucksia ja vaihtanut takaisin wintoyssiin. Jotkut käyttävät wintoyssia sekä linsuxia, mutta minä en ala moiseen kolmannen asteen yhdyntään. Ei sovi sekoitella käyttiksiä samalle koneelle. Syntyy vielä joku äpärälapsi/mutantti risteytymä. En myöskään suosi eri koneisiin asennettavan toisene linsux ja toiseen wintoys, kyllä saa luvan yksi käyttis riittää minulle.
Näin on jämpti!
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Mutta valitettavasti liian moni windows käyttäjä on täysin n00b asteella, eivätkä viitsi opetella kuin nuo perusjutut, miten tietokonetta käytellään ja säätämiset jäävät sitten kokonaan pois. Nämä nykypäivän teinit ja muutenkin monet ihmiset tuskin kauheasti edes jaksavat perehtyä asioihin, kunhan se vaan toimii. Tämä on valitettevaa ja tietämättömyys on suuri tietoturvariski, mutta minkäs sille voi, jos eivät välitä, niin omapahan on ongelmansa, kun tiedot lähtevät maailmalle.
Vai että vuorokaudet ympäriinsä. Yleensä katson nämä palstat töiden jälkeen, ja sitten vielä illalla. Mutta mitäpä sinä mistään tietäisit, jauhat vain paskaa ilman minkäänlaista tietoa linuxista.
Wintoys-teinien jutun taso on tosiaan ollut viimeaikoina jo alle arvostelun, noihin lelux- ym juttuihin olisi joskus kiva saada oikeita perustelujakin, mutta kun ei, koska kukaan ei ole sitä edes käyttänyt, toistellaan vain isojen poikien vanhoja juttuja.
>> Ei sovi sekoitella käyttiksiä samalle koneelle. Syntyy vielä joku äpärälapsi/mutantti risteytymä
Käytän itse Linuxia, joten uskon osaavani "säätää" myös Windowsia tarvittaessa.
Linuxin kehitysnopeuden huomioiden voisin verrata mielipidettäsi siihen, että joku haukkuisi Windows XP:n Windows 3.11:stä ja Windows 95:stä saamiensa käyttökokemusten perusteella...
"uskon osaavani "säätää" myös Windowsia"
Vai että ainoastaan aamuin ja illoin täällä pyörit. :) Kyllä mä suosittelisin, että yritä saada vielä vähintään yksi kerta lisää vaikka ruokatunnin yhteyteen.
"noihin lelux- ym juttuihin olisi joskus kiva saada oikeita perustelujakin"
Tuolta löysin jonkun idiootin aloittaman ketjun siitä aiheesta. Sieltä voit lukea perusteluja. Käytännön vinkki vielä loppuun sinulle. Tekstin lukeminen kannattaa yleensä aloittaa vasemmalta ja edetä siitä sitten oikealle. Se helpottaa yleensä huomattavasti luetun ymmärtämistä...ainakin useimmilla meistä. :) http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=500000000000003&posting=22000000009367376
Itse et sitten vieläkään osaa sanoa käyttiksistä mitään totuuteen viittaavaa, luulet vain olevasi fiksukin noilla henkilökohtaisuuksiin menevillä jutuillasi. Mutta niinhän ne wintoosapellet aina.
Tyhjästä on paha nyhjästä, osamaksukone OEM-XP:llä ei vielä kenestäkään ole tehnyt asiantuntijaa muussa kuin waretuksessa.
ovat nimenmukaisesti täysin perseestä. Ja syvältä...
Itse sentään kerron juttuni samalla nimimerkillä enkä trollaa eri nikeillä, ettei vaan kukaan voi syyttää mistään, kuten sinä...
Missä ovat sinun juttusi? Onko ne niitä "käännä kernel ja säädä" -vikinöitä? Vai oletko se idiootti joka aikoinaan esitti "rahamiestä" koneen mukana tulleella OEM-Xp:llään?
>tietämättömyys on suuri tietoturvariski, mutta minkäs sille voi, jos
>eivät välitä, niin omapahan on ongelmansa
Tietämättömyys todellakin on tietoturvariski. Toista vuotta sitten aloitetut M$n sponsoroimat Tietoturvatalkootkaan eivät juuri auttaneet, koska niiden tarkoituksena ilmeisestikin olikin pitää yleisö edelleenkin tietämättömänä turvallisista käyttöympäristöistä.
Pääsanomana kun oli Windows ja sen säätäminen jotenkuten välttävään kuntoon. :-( Kunnollisista käyttöjärjestelmistä oltiin visusti vaiti.
Tiedoksi perseelle, että en ole herra "hohhoon" viestin takana. Nimimerkki "rahamiestä" en ole koskaan kuullut.
"osamaksukone OEM-XP:llä ei vielä kenestäkään ole tehnyt asiantuntijaa muussa kuin waretuksessa." Niinpä niin...Taas joudun tuottamaan pettymyksen. Waretusta en harrasta, eikä Xp:tä koneelta löydy.
Jos hieman yrittäisit kasvaa henkisesti ja päästä tuosta MuTu asenteesta eroon. Sitten voidaan yrittää jatkaa keskustelua pidemmälle.
Tyhjästä on tosiaan paha nyhjästä:
"jos on täysi amis ja panee ensimmäisen naisen jolta saa heti paksuksi ja loppuelämä sitten kuluuukin KELAssa asioiden että saa sen onnettoman perheensä elätettyä."
Alkuperäinen viesti löytyy:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=500000000000003&posting=22000000009475519
Vielä tuosta amis-jutusta...
Miksiköhan yh-äidit ym. ovat sitten niin yleisiä? Johtuu juuri noista amispelleistä, jotka eivät osaa kyrpäänäs käyttää oikein, vaan se tungetaan ensimmäiseen haaskaan kännissä, ja lopputulos on sitten sinunkin verorahoilla maksettavana.
Ja juuri samantasoiset windows-käyttäjät jakavat täällä "asiantuntemustaan".
vain joko kokemukseen tai yleiseen katkeruuteen.
Arvaa vaan paljonko verorahoista(ni) menee noiden amis-jälkeläisten ylläpitoon.
Ja sitten kun nuo yh-äitien tenavat kasvavat, saavat he sossun tuella ostetun koneen, jolla pelataan (kräkättyjä pelejä) ja waretetaan ja sitten tullaan tänne kehumaan "mahtavalla kokemuksella" miten hyvä XP on.
Pienenä poikana perse oli koulukiusattu. Isot amispojat löivät ja haukkuivat häntä päivästä toiseen. Semmoinen jättää jälkensä. Nykyään linux on hänen ainut kaveri. Ei käy todellakaan kaveria kateeksi. :/
Minä olin se iso paha kiusaaja, joka sai amikseen menevät luuserit itkemään jo silloin. Ja mikä parasta, osaan monia "amis"hommiakin tehdä paremmin kuin nuo kouluaikansa lorvimiseen käyttäneet pellet.
Joten arvailusi meni taas metsään.
Ettet vaan olisi joku onneton, joka nyt "kostaa" netissä vittuilemalla jokaiselle kommentille, josta et pidä.
Minulle aivan sama, mutta tuommoinen on naurettavaa, tapella asioista netissä ja ylipäätänsä trollaaminen ja peeloilu on. :D
Kyllä tällä palstalla ne peeloilut tulevat yleensä wintoys-teinien suusta, pelkkää huutoa ilman tietoa mistään, edes siitä rakkaasta wintoysista.
Kyllä tällä palstalla ne peeloilut tulevat yleensä linux-teinien suusta, pelkkää huutoa ja uhoa ilman tietoa mistään, edes siitä rakkaasta leluxista
hän on jo moneen kertaan esittänyt täydellisen asiantuntemattomuutensa windows-asioissa. Syitä voimme vain arvailla.
oikea mielipide
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000672&subcat=1112
Tosin, enhän omista edes tietokonetta, kunhan trollaan.
Sinähänet varmaan muuta osaakkaan...
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Et edes enää tiedä kuka olet ja mitä kirjoitat? mene jo pois, juttusi ovat pelkkää turhaa löpinää ilman järkeviä perusteita. Perustelusi windowsin käyttöön ovat samoja kuin puolustelisi alasti pakkaseen menoa, "se on tosimiesten hommaa"...
Kun et parempaa keksi, niin ensin feikkaat, odotat vastausta ja tulet sepustamaan jotain typerää, mitähän sekoilet juttua? Mahtaa olla hienoa.
No mutta niinhän se on, että kaikki tyylillään ja sitä rataa.
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
empä ny tiiän oon tässä ny käytelly viime aikoina vaa linuxia ku ei oo innostanu pelata mitää, mutta kyllä sitä noin 6 vuodessa jotain on windowssista oppinu että älä yleistä kaikkiin. ja mitä tulee windowssin tietoturvaan niin se o ihan perseestä ku joutuu koko aika varomaan, mutta ihan hyvä keino rahastaa ei siinä mitää tavallaan... sitä kyllä myös ihmettelen paljon että muka linuxissa joutuu säätää enemmän ku windowssissa ? ja yks miks windowssiin ei saa kunnon vastauksia on se että loppujen lopulta vaa windowssin kehittäjä tiimi tietäisi mistä homma kusee ku linuxissa sen saa tietoo kaikki joita asia kiinnostaa ja veikkaan että melkein yleisin ohje on jos windows alkaa vähääkään ryttyilee nii o että formatoi windows ja sama o virusten kanssa linuxia ei välttämättä tartte asentaa koskaan uudestaan ja kun windowssin tarttee asentaa noin kaks kertaa vuodessa... linux jopa toimii suoraa 10-30min asennuksen jälkeen toisin kuin eräät. ainut asia missä windows on jotenkin onnistunut niin toimimaan peli alustana vaikka se on siihenkin hieman huono, koska sen muistinhallinta ei oo yhtä tehokas ja se alkaa swappaamaan keskusmuistista tavaraa helposti joka hidastaa konetta tuhottomasti ja vakauttakin saisi olla enemmän...
okei ehkä nyt ei oo paras päivä kirjottaa tänne viestejä ku hieman väsyttää ja ärtynyt.
En yleistäkkään kaikkiin, sanoin, että jotkut ja monet, onhan se tavallaan yleistämistä, mutta sekin on vähän miten sen ottaa.
Juu, mitä wintoosan tietoturvaan tulee...Sehän on täysin perseestä, jos siihen ei koske winukan asennuksen jälkeen...
Tietoturva ja muut asetukset saa säädettyä ihan siedettäviksi, itseasiassa ihan hyviksikin kunhan vähän perehtyy asiaan. Joutuuhan siinä näkemään hieman vaivaa, jos käsineen alkaa rukkailemaan, mutta löytyyhän siihenkin näitä rasti ruutuun tweakkailu ohjelmia ja näitä epävirallisia kräkkerien tekemiä patcheja, mutta kyllähän sieltä kuitenkin parit jutut joutuu manuaalisesti säätämään. Selaimena ei kannatakaan käyttää IEtä ja virusskanneri ja palomuuri tuossa taustalla kokoajan päällä, rautamuurikin on suositeltavaa olla. Sitten kun välillä skannailee spywaret, niin ei vakoilijat pääse pahemmin yllättämään.
Toki olen käytellyt joskus muutama vuosi sitten sot linuxia pari vuotta, mutta ei oikein innostanut, joten pysyttelen windowsien säätämisessä...Tai hetkinen...Pitkäsarvea en kyllä koskaan tule hankkimaan. Voi olla, että siirryn vaikkapa linuxiin, sitten kun ei enää tukea ole nykyisille windowseille, joita käytän, mutta siihen asti se on windows.
Se mitä tarkoitin niillä vastauksilla, on lähinnä semmoinen, että yksinkertaisimpiinkin kysymyksiin, liittyen johonkin pikkusäätöön, tulee ihan ihme vittuilua vastaukseksi, mitä olen huomannut. Itse en kysyjänä ole ollut, mutta sivusta seurannut.
Parhain terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Pelialustanakin windows on ihan hyvä, tosin itse en paljoa pelaile. Mitä nyt joskus jotain vanhoja klassikoita ja sitävarten minulla onkin vanha kunnon pena2...
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
"Selaimena ei kannatakaan käyttää IEtä ja virusskanneri ja palomuuri tuossa taustalla kokoajan päällä, rautamuurikin on suositeltavaa olla. Sitten kun välillä skannailee spywaret, niin ei vakoilijat pääse pahemmin yllättämään. "
Juuri tuon takia käytänkin juuri Linuxia, sillä noista ei tarvitse huolehtia eikä tehdä.
Olen käyttänyt "ikkunoita" sen verran monta vuotta, että vaihdoin.
Omassa surffikäytössä ja tekstinkäsittelyssä Linux on aivan omiaan. Lisäksi ohjelmistot tulivat Linuxin mukana.
Lisäksi, kun ei tarvitse huolehtia viruksista, voi esim. avata huoletta kaikki sähköpostiliitteet, eikä mahdolliset virukset pääse leviämään koneelleni.
Ei virushuolia, spywarehuolia, eikä virus- tai spywaretorjuntaohjelmien hankkimista. Eikä tarvinnut maksaa käyttiksestä.
>> Windows on myös haaste, ainakin siinä mielessä, kun aletaan tietoturvaa säätämään.
Kuule, Reijo-setä. Käytän koneessani ostamaani Windows NT4 -järjestelmää, jossa on luonnollisesti kaikki päivitykset, mitä on saatavilla.
Virustorjunta sekä palomuuri ovat ilmaisia, samoin toimisto-ohjelmisto.
Viruksia ei ole ollut 14kk:een. Varsinaisia haittaohjelmia ei myöskään yli vuoteen.
NT on ollut luotettava työjuhta itselläni jo kohta kahdeksan vuotta.
Mitäpä Reijo-setä sanoo tästä?
Windows NT 4 on aika kaukana Windows 2000:sta
ja Windows XP:stä.
Kerneli on täysin mikrokernel (jokainen
hardwarerajapinta on oma serverinsä), ja
userland on paljon simppelimpi ja paremmin varmennettu. Tämähän tekee sen paremman
tietoturvan miltei automaattisesti.
Windows NT 4 on saatavilla myös Alpha-hardwarelle,
se kertoo jotain sen laadusta ;)
Tosin huono puoli tuossa NT:ssä on se,
että siinä multimedia ei toimi, eikä USB.
Vanhemmat ja uudemmatkin Win32 pelit
vaativat nimenomaan Windows 98 / Windows 2k/XP
käyttiksien version Win32 rajapinnasta ...
eli siis näiden softien lähdekoodissa
on jätetty se LEAN_AND_MEAN define pois,
ja ne käyttää spesifisemmin niitä rajapintoja.
Ja kuten sanoin, NT:ssä sitä Win32 rajapintaa
oli Windows 95/98:iin verrattuna huomattavasti
karsittu ja suoraviivaistettu.
Eli siis kyllä paras Windows noin tietoturvan
ja vakauden suhteen lienee tuo NT 4. En ole
Server 2003:sta kokeillut, mutta siinä on
tietysti se bloatwarella paskannettu userland
haittana, periytynee XP:stä. Ärgh.
Jos jostain saisin Alpha rautaa, niin voisin
Windows NT:tä kokeilevani =)
Jepsis.
Pienellä kikkailulla NT4ssä ainakin saa jotkut pelit toimimaan ja jotkut saattavat pelittää jopa suoraan.
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Tyhmä trolli, jonka kaikki ainekset on käytetty jo vuosia sitten moneen kertaan. Ei mitään uutta, saatika omaperäistä. Eli toisin sanoen ei mitään uutta wintoys-trollaajlta.
Ihmetyttää vaan, kun vastauksia on tullut noin paljon. Johtuneeko siitä, että edes surkeatkin win-trollaajat ovat olleet hiljaa ja kuivatelleet räkää poskellaan.
Hehee, kehtasit noin huonon kommentin laittaa.
Pitihän minunkin kommentoida sinulle, koska tyhmään kommenttiin yleensä vastataan tyhmällä kommentilla.
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
En todellakaan käytä wintoysia.
Tällöin et voi olla tosimies, joku nyhverö leluxi pellekö? vai kenties mäkkihöppönä? vai joku muu, mikä?
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Vai oletko kenties nainen?
Kyllä se windows on tosimiesten ja tosinaisten käyttis, muut on nyhveröille. Tosin poikkeuksiakin löytyy, mutta liian monet ovat jotenkin omituista porukkaa.
BTW, microsoft sucks, windows ei (no jotkut winukat kyllä). Nehän sitä winukkaa haukkuvat, ketkä eivät osaa sitä säätää asennuksen jälkeen hippustakaan, ja ihmettelevät miksi tulee viruksia ja kaikenmaailman spyware pöpöjä. Hohhoijaa...
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
Miksi pilkkaat muita? Eikö jokaine saa käyttää mitä järjestelmää haluaa, oli sitten nainen, mies, lapsi, aikuinen, vaari, orpo tai rikas?
Ihmettelen vain, onko järkeä arvostella muita? Tuskin oelt itsekään mikään täydellinen. Joku voi olla samaa mieltä Windowsista kuin sinä muista.
Älä arvostele muita. Niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan.
Terveisin, ihminen, jolla on elämä ja moraalitajua.
Enhän minä varsinaisesti pilkkaa, kuin ehkä käyttistä, totesin vaan, että se on nyhveröille, ja omien kokemuksien perusteella jotkut mäkkihöppänät ja linux eliitit, ovat omituista porukkaa, jäi vain tuommoinen pikkujuttu välistä pois. Sitäpaitsi aion siirtyä varmaankin johonkin linuxiin sitten vuosien päästä.
Eikä näitä pidä tosissaan ottaa, käyttäköön kukin mitä tahtoo ja sillä siisti.
Mutta eikös sodat palsta ole suunnilteen tämmöistä varten. ;)
Jeps, mutta lopetanpa tämmän typerän sotailun tähän.
Terveisin, Reijo Setä, setien setä.
http://www.kerrolisaa.com/kuvat/Mikkipostaus.gif
En tiedä yhtään tosimiestä tai naista, jonka täytyisi sitä erikseen mainostaa omalla kohdallaan.
Toisaalta poikkeuksetta ne, jotka nimeävät itse itsensä tuohon harvalukuiseen kastiin, ovat sitä lähinnä omissa kuvitelmissaan.
Rehvakkaat ja lapsellisen egosentriset uhoajat olkoot vapaasti toista mieltä. Kasvu opettaa.
Käyttöjärjestelmien vastine tosimiehelle on linux: se vaan toimii luotettavasti tilanteessa kuin tilanteessa ja antaa näin tekojen puhua puolestaan mainosrahojen ja valehtelun sijasta.
"Käyttöjärjestelmien vastine tosimiehelle on linux"
Tosiasia on se että linux=lelux on imeväikäisten leikkikalu..
Jätkähän pisti pahan...
Siis jos oltaisiin hiekkalaatikolla neljävuotiaina.
Nyt kun tiedät sarjasi voit palata takaisin hiekkikselle.
Olet kateellinen, kun et vaan osaa.
Jos noin joutuu sanomaan uhä useammalle, niin tulee helposti mieleen että vika onkin kehnossa käyttöliittymässä.
Että peelot eivät osaa säätää Linuxia.
"helposti mieleen että vika onkin kehnossa käyttöliittymässä."
Tottakai tehi syytetään muita, kun ei itse osaa.
Opetelkaa, ennenkuin tulette mollaamaan linuxia. Kukaan ei ota teitä tosissaan, jos vain sanotte "suuria sanoja". Sitten jos joku kysyy perusteluja, häviätte kuin tuhka tuuleen. Ja taas seuraavana päivää uusi linux mollausketju.
Ihme väkeä. Pysykää järjestelmissänne, ei kukaan teitä pakota vaihtamaan!!!!!!!
Onko kukaan esim. nähnyt Suse 9.2/9.3 ja uusimpia KDE -liittymiä? Jollei niitä osaa käyttää, ei pidä koskea tietokoneeseen ollenkaan. Ja mihin ei esim. apt-get, yast ym. pysty, niin ihmettelen miten yleensä joku tulee XP:llä toimeen...
Missä se oikea mielipide näkyään päätetään?
Ennen se tuli Moskovasta.
Vastatakseni tämän ketjun erääseen kommenttiin, kyllä ne uhoamiset tulee niiden Win-teinien suusta. Katsokaapa Sodat-palstan keskusteluja, kuinkahan monessa ketjussa ensimmäinen viesti on:
"Linux on surkea" tai "Olette surkeita lelux-pellet"
Tosiasia on, että nämä trollipellet eivät saa aikaan mitään viesteillään. Ne eivät saa ketään todellakaan vaihtamaan Linuxia pois.
Eli tuhlaatte vain sitä kesälomaanne, minä en teistä välitä! käytän Linuxia, eikä kiinnosta, mitä muut ajattelevat.