Letkulämmitin vai lokilämmitin

Anonyymi-ap

Voidaanko traktoriin asentaa letkulämmitin. Onko väliä minkälainen (Valmet 02 sarjaa) ja mitä pitää ottaa huomioon. Lokilämmitin lopetti toiminnan.

12

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miksei voi? Mulla ainakin on vergussa ja toimii. Varmaan lohko ois tehokkaampi mutta ei koskaan ollut niin en osaa verrata.

    • Anonyymi00002

      02 sarjaan on saatavissa defa tai calix vastuksia varaosana, vanha ja uusi kierteellä kiinni.

      • Anonyymi00006

        Vielä kiinnityksestä, riippuu onko moottori 311, 411, 611, eli Valmet 502-1502

        -sama


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Vielä kiinnityksestä, riippuu onko moottori 311, 411, 611, eli Valmet 502-1502

        -sama

        Saa sen pakkastulppaankin mihin koneeseen vaan jossa on pakkastulpat.


    • Anonyymi00003

      Kyllä letkulämmitin käy jokaiseen traktoriin, mutta oikea lohkolämmitin on kaikkein paras. Lohkolämmitin on saatavissa lähes kaikkiin traktorimerkkeihin ja malleihin.

    • Anonyymi00004

      Aja suohon se romu

    • Anonyymi00008

      Jos letkut oikeassa paikassa että saa vastuksen kanssa kotelon oikeaan paikkaan. Näkee traktorin vierestä.

      Useita koteloita vastuksilla tehnyt 3mm rst levystä jossa rst lähdöt. Sisällä uusia halpoja vastuksia joita on eri paikoissa myynnissä ollut. Näin kotelon saa sellaisen koon kuin haluaa. Ja on edullista kun itse tekee.

      Vesiletkun väliin saa kotelon jossa on palopesä päässä jota voi lämmittää tohon liekillä, sellainen on omatekemä rst levystä ja paikallaan. Normaali tohon poltin aika pieni, odotellessa nostaa lämmön. Seuraavaksi teen hybrid lämmittimen jossa vastus ja palopesä.

      Vastuksellisia pesällisiä listaa erikoisia defa sivuilla ja lohkon vesitilaan vastuksia. Ne voi uusia.

      Minä haluan että lämmitin on hyvällä paikalla

      Ei ole hyötyä lämmittää millään lämmittinellä joka - kelillä jos käynnistyy normaalisti. Vaikka pienellä suhauksella käynnistysainetta.

      Ehkä jos joku starttaa joka päivä vuoden ympäri tai useita kertoja viikossa

      • Anonyymi00011

      • Anonyymi00012

    • Anonyymi00010

      Valmettiin käy kaikki mahdolliset.😁

    • Anonyymi00013

      1,5kw letkulämmitin TT-thermo ja ei tartte katua. Jos sähkön ulottumattomissa pilke yms palava joku 2l polttopesällä kiinteästi traktoriin ja pikku vesipumppu jolla lämpö siirtyy hyvin 12v pieni pumppu. Joskus myös vapaalla kierrolla kun järjellä tekee.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe