Voiskoha/osaiskohan joku suositella sellasta 6-vuotiaalle soveltuvaa "anatomian"kirjaa. Eli sellasta missä käsiteltäs ihmiskehoa. Oon kirjastosta kattellu, mutta en oikeen tiiä niistä. Että jos joku ois lukenu jonkun joka ois hyvä. Oon tiedosta kiitollinen.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minun nyt 9-vuotiaan poikani mielilukemistoa kuusivuotiaana oli ihan Nienstedt-Hänninen-Arstilan paksu Ihmisen fysiologia ja anatomia. Siinä kun on kivasti alussa ne läpinäkyvät kerroskuvat ja sitten jos tuli puhe esimerkiksi silmästä niin sitten katsottiin kohta silmä. Lapsi poimi siitä sen tiedon minkä itse ymmärsi ja katsoi tarpeelliseksi. Joskus yksikseen ja sitten toisinaan äidin kanssa.
vuonna ilmestyi lapsille suunnattu anatomian kirja(nimeä en muista), jonka kannessa oli jotenkin kohollaan ihmiskeho, siinä kolmiuloitteisesti näkee kehon hyvin. kysy kirjakaupasta, varmasti löytyy.
törmäämään Suomalaisessa yhteen kirjaan. Kävelin vaan ohi ja vilkaisin, joten nimi ei jäänyt mieleen. Siinä oli kuitenkin semmoinen ihmisenkuva, jossa oli näkyvillä kaikki "sisäosat". Eli semmoinen kerros kirja, josta sivua kääntämällä päästään "syvemmälle" tutkimaan. Siis näitä aukko kirjoja. En katsonut kirjan hintaa, kiinnitin vain huomiota siihen ruumiiseen (saattaa olla ehkä vähän pelottava 6-vuotiaalle, mutta jos on oikeasti kiinnostunut, voi olla hyväkin ostos). Kannattaa käydä kysäsemässä, tuskin hinta on kovin hirmuinen.
edellä tarkoitin...