Moro! mitäs mieltä ootte mul näkö n. -0.50 ja -1. Tänään pistin lasit päähäni ja aion alkaa käyttämään kokopäiväisesti? onko muita jotka käyttävät näil arvoilla laseja aina? tilasin muuten ruotsista lasini ja aivan upeat! maksoin jopa 40e! suomesta en lasejani koskaan osta. mielestäni muuten tytöt käyttävät herkemmin laseja kuin pojat? mikä on kyllä hieno asia.
lasit jäi
japa
81085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mulla oli ekat lasit muistaakseni -0,75 molemmissa linsseissä. Käytin niitä koko ajan, sillä kun niihin tottui, en enää osannut olla ilman. Nyt on toinen linssi -1,50 ja toinen -1,25 enkä voisi kuvitellakaan olevani ilman laseja. Omasta mielestäni en nää ilman laseja juuri mitään, vaikka miinusarvot ovatkin kyllä aika pienet....
Hei!
Jos luet ja käytät tietokonetta paljon kannatta hankkia luku- ja näyttöpääte-etäisyydelle mitoitetut silmälasit (lue aihe Valelikinäkö...kö?)
Jos katselet kaukoetäisyydelle mitoitetuilla miinuslaseilla lähelle pitkään silmäsi menevät silmälihaskramppiin eli akkommodaatiospasmiin joka aiheuttaa lisää taittovirhettä kaukoetäisyydelle. Silmiisi kehittyy valelikinäköä (pseudomyopia) lisäksi voit saada silmä-pää- ja niskasärkyä.
Onko tosiaan järkeä käyttää vakituisesti silmälaseja , jos arvot ovat noin pienet? Makuasioista ei voi kiistellä ja kauneus on katsojan silmässä, mutta mielestäni rillit rumentaa. Se ei tarkoita, etteikö rillit voisi olla ihan OK, mutta aina kuitenkin rumempi kuin ilman. Muutenkaan rillien ihmiselle luoma imago ei ole kovin positiivinen - siis mielestäni. Rillirousku on rillirousku vaikka kuinka muuta selittäisi.
haluavat katsos nähdä, mitä ympärillä tapahtuu.
"mielestäni rillit rumentaa."
Toivokaamme, että et seuraavan 70 vuoden aikana tarvitse laseja, = pysyt kauniina(?)
"Rillirousku on rillirousku vaikka kuinka muuta selittäisi."
Kahta en vaihda, toinen on lasit ja toinen...
Kyseessä olevilla pienillä arvoilla kaikki eivät edes huomaa tarvitsevansa silmälaseja, joten kyse ei ole siitä, etteikö ilman rillejä näki suurimmassa osan ajasta, ei toki kaikissa tilanteissa. Ja piilarit on keksitty.
Monien on myös pakko käyttää pyörätuolia pystyäkseen liikkumaan. Ei silti kukaan sellaista vapaaehtoisesti käytä, vain jos on pakko.
miksi jokainen ei haluaisia nähdä kunnolla ympärilleen ja vielä vois vaikka sanoa että miksi kauniita silmiä ei kehystäisi! mullakin on kyllä lasit ollu käytössä sitkeästi ja tulee olemaan, ajattelin jopa tilata toiset vielä näyttävämmät mutta kauniit elikä muoviset läpinäkyvät jotka ovat muodissa vai onko muita ehdotuksia.
Sopivat silmälasit pukevat kasvoja hyvin. Itse tykkään enemmän rillipäistä kuin rillittömistä.
Kauneus on katsojan silmässä.
olen aivan myyty kun tytöllä on letit ja silmälasit!!! oiskos linkkejä