Ei varmaankaan kannata lukea itseään nykyään ruotsinopettajaksi.
Kun pakkoruotsi lähitulevaisuudessa hyvin todennäköisesti poistuu, ruotsinopettajien virkojen määrä samalla romahtaa.
Kun pakkoruotsi lähitulevaisuudessa hyvin todennäköisesti poistuu, ruotsinopettajien virkojen määrä samalla romahtaa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pakkoruotsin kaikkoaminen varmasti tulee vähentämään ruotsin opiskelun määrää. Virkojen määrä tuskin romahtaa ensi hätään. Opettajien virkojen lakkauttaminen on kohtalaisen hankalaa, ja moista suunnittelevat oppilaitokset saavat varmasti erinäisiä lakimiehiä niskoilleen. Uskoisin että ruotsinopetusta alasajetaan vähitellen sitä mukaa kun viranhaltijat jäävät eläkkeelle tai siirtyvät muihin tehtäviin - jos alasajetaan lainkaan.
Vaikka pakkoruotsi loppuisi, niin viimeistään korkea-asteen koulutuksessa ruotsiin tulee törmäämään vastakin. Ns. virkamiesruotsin, eli erilaisten viranhaltijoiden pakollista ruotsinkielentaitoa ei tiemmä olla poistamassa. Mainittakoon nyt vielä, että virkamiesruotsin suoritusvaatimukset ovat sen verran korkeat, että ne varmasti teettävät töitä monille pakkoruotsin lukeneillekin. Itselläni on ollut ruotsi kouluaikana jatkuvasti 9 tai 10 ja kirjoitin laudaturin, ja töitä jouduin silti tekemään.
Summa summarum: pakkoruotsin poistaminen ei todellakaan tule romauttamaan ruotsinlehtorien määrää välittömästi, ja jokainen joka aikoo suomalaisesta korkeakoulusta hankkimaan loppututkinnon, varautukoon jossakin vaiheessa tekemään ahkerasti työtä ruotsin kielen parissa. Näillä näkymin ruotsinopettajia tarvitaan vastakin, vaikkei ehkä ihan yhtä paljon kuin tähän asti.
Kun Suomi lähitulevaisuudessa julistautuu virallisesti yksikieliseksi ei enään mitään virkamiesruotseja vaadita.