Jo 1930-luvulla luotiin idea suur-Amerikasta, johon kuuluisivat Grönlanti ja Venezuela. Elon Muskin isoisä johti 1930-luvulla liikettä, joka loi kartan suur-Yhdysvalloista. Sattumaa tai ei, Trump on uhannut useita kartan maita.
Vertaa karttoja ja hämmästy !
https://yle.fi/a/74-20202885
Trumpin tukijan Elon Muskin isoisä loi unelman suur-Yhdyvalloista
13
157
Vastaukset
- Anonyymi00001
Venezuelan jälkeen kohteena Kolumbia, Meksiko tai Kuuba?
Yhdysvallat otti otteeseensa Venezuelan. Trump sanoo nyt hallinnoivansa maata
ja sen öljyä. Trumpin mukaan Yhdysvallat voisi johtaa Venezuelaa vuosia, eikä Venezuela ole viimeinen maa, johon Yhdysvallat saattaa tehdä ”väliintulon”.
Viime päivinä Trump on koventanut vaatimustaan saada Grönlanti haltuunsa jopa sotilaallisesti. Grönlanti esiintyi Trumpin puheissa jo hänen ensimmäisellä presidenttikaudellaan.
Trump on uhannut myös Keski- ja Etelä-Amerikan maita mahdollisilla sotilaallisilla operaatioilla.
Trump on uhkaillut Kolumbiaa ja sanonut, että maan presidentin täytyisi pitää varansa.
Marraskuussa yhdysvaltalaismedia NBC kertoi, että Trump suunnittelee salaista operaatiota Meksikoon. Meksikon presidentti on kertonut Trumpin sanoneen, että Yhdysvaltain armeija voisi tulla taistelemaan huumekartelleja vastaan.
Yhdysvallat käytti huumeita perusteena myös Venezuelan iskuihin.
Jo yli vuosi sitten Trump sanoi haluavansa ottaa Panaman kanavan takaisin Yhdysvaltojen haltuun. Hänen hallintonsa on selvittänyt sotilaallisia vaihtoehtoja.
Uhkailut ovat koskeneet myös Kuubaa. Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoi Venezuelan hyökkäyksen jälkimainingeissa, että Kuuban on syytä pitää varansa.
Aiemmin Trump on toistuvasti vaatinut Kanadan liittämistä Yhdysvaltoihin. - Anonyymi00002
Kirjoitin 80+ palstalla juuri tästä Amerikan demokration loppusuorasta
ja uusimperialismin synnystä. Ensimmäiset alusmaat saattavat olla Grön-
lanti (ja Venezuela). Colombia on vaarassa. Ajattelin, olisiko Trumpilla
kanttia käydä Kuuban kimppuun? Mitähän Toveri Putin siitä pitäisi?
Maapallo on edelleen pyöreä. - Anonyymi00003
Miten nämä hullut pysäytetään ?
- Anonyymi00006
Niskalaukauksella.
- Anonyymi00004
Ja lässytystä lässytystä.
Asiat on päätetty. Ei mikään valtaaminen,hiton hupsut jotka seuraa vake mediaa.
Istukaa sohvalle ja katsokaa vaikka elokuvia lukekaa oikeita kirjoja.
Ei kannata täällä roikkua. - Anonyymi00005
taustoja tuntematon pönttölauma keskustelee historiasta ylen uutisiin vedoten
no kaikilla on huvinsa siitä vain lapioitte lisääsontaa - Anonyymi00008
Ostetaan ja myydään.
- Anonyymi00009
Mihin Islanti on unohtunut😃
Sielläkin on varmaan mineraaleja🤔💰- Anonyymi00010
Islannis on Naton tukikohta, Reykjavikissa. Ne ampuu kovilla jos joku tulee kutsumatta.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Islannis on Naton tukikohta, Reykjavikissa. Ne ampuu kovilla jos joku tulee kutsumatta.
Nato kuten EU ja Yk lopetetaan.
- Anonyymi00012
Etsikääs mikä mies oli George Bushin isä ja mitä tekevät Usassa kun tulivat natsina Saksasta muutivat nimensä.
Eivät ole tehneet hyvää. Vain Pahaa. - Anonyymi00013
Musk-oilia iholle.
- Anonyymi00014
Tuoksuvaa hajuvettä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29511795Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14011004Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2396315Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185162Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1623637- 1743528
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502463Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291970Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111807Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171695